TARKKA-AMPUJAKILTA

Avoin Keskustelu => Ballistiikka ja jälleenlataus => Aiheen aloitti: JPa - helmikuu 19, 2008, 14:17

Otsikko: .308 piipunpituus vs. ampumaetäisyys
Kirjoitti: JPa - helmikuu 19, 2008, 14:17
Haeskelin tietoa .308win kiväärin piipun vähimmäispituudesta, mutta en löytänyt tyhjentävää vastausta. Eli siis: Tarkoitus olisi asentaa Tikka M65 sporteriin BR-tuotteen vaimennin, ja mielelläni säilyttäisin aseen nykyisen pituuden käsiteltävyyden takia. Piippu on alkuperäinen 24 tuumaa/600mm pitkä ja rihlannousu on puhdistuspuikolla mitattuna 11 tuumaa. Nykyisellä piipunpituudella olen saavuttanut parhaan käynnin 10g pinnoittamattomalla scenarilla ja N140 ruudilla taulukkomaksimin tuntumasta. Lähtönopeusmittaria en omista, joten lähtönopeudesta en osaa sen tarkemmin sanoa. Jos piipusta otetaan vaikka neljä tuumaa pois niin kuinka paljon lähtönopeus tipahtaa, ja lyheneekö aseen maksimiampumaetäisyys kuinka paljon? Lataushan pitää tottakai hakea uudestaan, mutta voiko .308:lla ja 20 tuuman piipulla ylipäätään ampua enää esim. 1000m:iin ilman ylipaineita? Vai jätänkö piipun nykyiseen mittaansa?? Mutu-juttuja voin kehitellä itsekin, nyt kaipaisin nimenomaan kokemukseen pohjautuvaa tietoa asiaan perehtyneiltä harrastajilta. Toki myös ammattilaiset saavat vastata..  :lol:



-J-
Otsikko: Re: .308 piipunpituus vs. ampumaetäisyys
Kirjoitti: APo - helmikuu 19, 2008, 15:07
jos tarkoitus on käyttää asetta 1000m ammuntoihin niin en suosittelisi ainakaan 4 tuuman poistoa piipusta. enintään 1 tai 2 tuumaa, paras olisi kun ei lyhentäisi ollenkaan koska monestihan 308 ta- kiväärin piipunpituus on 600-660mm. toki n140 ruuti ehtii palaa lyhyemmässäkin piipussa.
Otsikko: Re: .308 piipunpituus vs. ampumaetäisyys
Kirjoitti: SO - helmikuu 19, 2008, 16:56
Sellainen perus nyrkkisääntö .308lle on että 1 tuuma vähentää lähtönopeutta 25fps, eli 7,62m/s per 25,4mm kun ollaan piipunpituuksissa 600mm ja alle. -> Ei kannata lyhentää, toisekseen harva lyhentäjä tulkkaa piippua ennen lyhennystä.
Otsikko: Re: .308 piipunpituus vs. ampumaetäisyys
Kirjoitti: HJu - helmikuu 19, 2008, 18:21
Jos on nopea piippuyksilö ja latailee tappiin 155 Scenareilla niin 20" pitäisi riittää ainakin kesällä. 22" riittää sitten vähän varmemmin.



Joku varmaan on 20" Tikka T3 Tacticalilla asiaa kokeillut ihan oikeastikin.
Otsikko: Re: .308 piipunpituus vs. ampumaetäisyys
Kirjoitti: JPa - helmikuu 20, 2008, 07:49
Lainaus käyttäjältä: HJuJoku varmaan on 20" Tikka T3 Tacticalilla asiaa kokeillut ihan oikeastikin.


 Tätä juuri mietin, nykyään kun näyttää olevan useammallakin asevalmistajalla kiinnostusta lyhyempien piippujen suuntaan. Vai onko .308 nykymittapuun mukaan "välimatkan" kaliberi ja pidemmälle ammuttaan sitten .338 LM tms. isommalla aseella? Toki on totta että 1000m ampuminen on harvinaista herkkua jopa täällä kainuun korpimailla ja harvemmin sitä tulee harrastettua, mutta olisi kuitenkin hyvä että se olisi kaluston puolesta mahdollista tarvittaessa. Kyllähän 1000m on jo liikaa vaadittu kolmenollakasilta, noin niinkuin maalaisjärjellä ajateltuna, ja siihen hommaan pitäisi olla sitten eri vehkeet. Mutta kun se houkuttaa silti..  :roll:  800m ei liene ongelma 20 tuuman piipulle itselataamalla? Jos vähän koittaisi hellittää tuon ahneuden kanssa ja keskittyisi olennaiseen..  :lol:



-J-
Otsikko: Re: .308 piipunpituus vs. ampumaetäisyys
Kirjoitti: HJu - helmikuu 20, 2008, 21:50
Jos ollaan realisteja niin 308 on erinomainen kaliperi 800m saakka huonossakin kelissä ja jopa ilman LEMiä. Aseilla voi ampua kauemmaksikin mutta tuuli alkaa olla ongelma. Ja tämä koskee kaikkia 308:ja piipunpituudesta viis. Lyhytpiippuisilla ongelmat vaan ilmenee vielä vähän herkemmin.



Lyhytpiippuiset 308:t siviiliviranomaiskäytössä liittyy siihen että niiden käyttöetäisydyet työtehtävissä on normalisti alle 100m ja lyhimmillään 10-15m. USAssa FBIn tilastojen mukaan keskiarvo taisi olla 77 yardia. Näillä matkoilla ei 26" raskaasta piipusta ole kuin riesaa. Ranskalainen tai amerikkalainen poliisi-TA ei ammu IKINÄ 1000m millään aseella virkatehtävissä. 300m voi ehkä joskus tulla kyseeseen mutta hyvin harvoin koska ohilaukaus on aina riski. Näille matkoilla 16" riittäisi mutta 20" on katsottu paremmaksi kompromissiksi lähinnä suupamauksen pitämiseksi jossain tolkussa.



Itse tekisin niin että selvittäisin ensin mitä vauhteja nykyisellä piipunpituudella irtoaa ennen kuin tekisin mitään päätöksiä.
Otsikko: Re: .308 piipunpituus vs. ampumaetäisyys
Kirjoitti: JPa - heinäkuu 29, 2009, 14:15
Lainaus käyttäjältä: HJuItse tekisin niin että selvittäisin ensin mitä vauhteja nykyisellä piipunpituudella irtoaa ennen kuin tekisin mitään päätöksiä.


 Nostanpas vanhaa ketjua ylös kun on asiaanliittyvää uutta tietoa. Pääsin viimein mittailemaan lähtönopeuksia, ja keskiarvo asettui 860m/s kohdalle +20 asteen ilmalla. Latauksena 10g scenarin takana VV140 2,95g ja luoti selkeästi irti rihloista, ruutimäärää olisi vielä ihan hyvin varaa nostaakin koska minkäänlaisia painemerkkejä ei ole ollut havaittavissa. Eli jos piippua tuosta lyhentää niin saako alentuneen lähtönopeuden kompensoitua latausta kasvattamalla? Vauhtiahan saisi kuitenkin olla (vähintään) saman verran, mielellään vähän enemmänkin..  :wink:



-J-
Otsikko: Re: .308 piipunpituus vs. ampumaetäisyys
Kirjoitti: er - heinäkuu 29, 2009, 17:18
Vauhtia ei saa turvallisesti mitenkään lisää jos piipua lyhennät. Tämä sillä oletuksella että latinkisi on jo liki tappia. Kuulaa liikuttaa  paine. Mikäli piippua lyhentää paine piipussa ei laske, mutta aika jonka paine kiihdyttää luotia lyhenee, jolloin lähtönopeus laskee. Tällöin siis osa vaikuttavasta voimasta siirtyy piipun ulkopuolelle "ennenaikaisesti"



Sama koskee käsitettä nopea/liukas piippu. Periaatteessa piipun kitka voi olla alempi, mutta yleensä piippu paljastuu sisämitaltaan muutaman millin kymmenyksen/satkun pienemmäksi jolloin paine kasvaa korkeammaksi. Esim liukkaat Mäkiset jne
Otsikko: Re: .308 piipunpituus vs. ampumaetäisyys
Kirjoitti: HJu - heinäkuu 29, 2009, 17:54
Jos lyhyestä piipusta haluaa vauhteja niin suositukseni on rosteripiippu polygonaalirihlauksella ja CIP-minimi patruunapesällä ja vielä tiukemmalla kaulalla. Ylimenokartio kannattaa samalla mitoittaa käytetylle lataukselle.
Otsikko: Re: .308 piipunpituus vs. ampumaetäisyys
Kirjoitti: JL - elokuu 10, 2009, 16:00
Lainaus käyttäjältä: HJuJos on nopea piippuyksilö ja latailee tappiin 155 Scenareilla niin 20" pitäisi riittää ainakin kesällä. 22" riittää sitten vähän varmemmin.



Joku varmaan on 20" Tikka T3 Tacticalilla asiaa kokeillut ihan oikeastikin.


Aivan hirveän ämpyilyn&jahkaamisen jälkeen oma AR10 piippu lyheni lopulta 22" mittaiseksi.

Tonni yliäänisenä oli kriteerinä itselläkin.
Otsikko: Re: .308 piipunpituus vs. ampumaetäisyys
Kirjoitti: espo - elokuu 16, 2009, 00:08
Jos tonniin haluat ampua 10 g scenaria 11 tuuman nousuisesta piipusta, niin mulla ainakin pitää lähtöjä olla noin 875 m/s, mainitsemasi 860 m/s on niin nippanappa että se ei oikein riitä siihen että luodit olisivat tonnissa vakavoituneita kunnolla ja voitaisiin puhua kasoista.  11 tuuman nousuisesta piipusta pitäisi siis saada enemmän lähtöjä 10 g scenarille kuin 860 m/s jotta kilsassa olisi varmuudella kasoja kun muut osatekijät ovat kunnossa. Vaihtaisin sinuna kyllä ruudin N150:een, jotta saisit  pikkaisen lisää vauhtia kohtuu paineilla. Ja samaa mieltä edellisen  kommentoijan kanssa,  en pätkisi piippua alle 22 tuuman. Jos se on hyvä 24 tuumaisena, ainut hyvä syy pätkiä sitä lisää olisi aseen kokonaispituuden hallinta vaimenninkäytössä.