TARKKA-AMPUJAKILTA

Avoin Keskustelu => Ballistiikka ja jälleenlataus => Aiheen aloitti: ao - marraskuu 27, 2004, 15:02

Otsikko: 7.62x53R hylsyjen supistaminen
Kirjoitti: ao - marraskuu 27, 2004, 15:02
Mitenköhän kyseisen kaliiperin hylsyt saisi supistettua vain kaulasta? Itselläni on Leen lataussarja, mutta Leellä ei ole kaulasupistusholkkia kyseiseen kaliiperiin. Katselin netistä muiden valmistajien holkkeja, mutta en löytänyt myöskään muilta valmistajilta tarvittavaa holkkia. (Leeltä voisi tilata erikseen, hinta joku 50$+kulut).



Heräsi kysymys, että poikkeaako 30-06 tai .308 paljonkin 53R:stä kaulan osalta, vai onnistuisikohan supistaminen niillä holkeilla?
Otsikko:
Kirjoitti: Homer - marraskuu 27, 2004, 15:26
Jotkut suorittavat osasupistuksen kokosupistusholkilla. Itse en ole kokeillut, koska käytössäni on kaulaholkkeja. Siksi en voi, enkä uskallakaan antaa neuvoja siitä miten se tapahtuu, mutta he neuvokoot jotka tietävät  :)
Otsikko:
Kirjoitti: ao - marraskuu 27, 2004, 15:43
Samanlaista juttua minäkin olen kuullut, mutta mun holkeilla se ei onnistu kun ne supistaa samaan aikaan kaulasta ja "rungosta".
Otsikko:
Kirjoitti: Chillie - marraskuu 27, 2004, 18:04
Koska käytännössä kaikki hylsyt ovat enemmän tai vähemmän kartioita, niin osasupistus tapahtuu siten, ettei hylsyä supisteta aivan pohjaan saakka...

Oikean syvyyden säätäminen voidaan tehdä mustaamalla hylsy, ja ruuvaamalla supistusholkkia aina kokeilukerran jälkeen hivenen alaspäin puristimessa.

Oman tarpeen mukaan säädetään holkki sille korkeudelle, jolla kaulan supistusaste on sopiva.

Värin/noen avulla näkee helpommin mihin asti kaula on supistunut...



S
Otsikko:
Kirjoitti: ao - marraskuu 27, 2004, 20:27
Niin, mutta eikös kaulasupistusholkin idea ole, että supistetaan pelkkä kaula? Eli kun omalla holkillani supistan edes millinverran kaulaa, niin samalla se supistaa alaosasta. Kun supistus kaulan osalta olisi riittävä, niin silloin se on jo kokosupistanut hylsyn.



Eli kysymys, johon kaipaisin vastausta:

Poikkeaako 7.62x53R kaulan osalta 3006:sta tai .308:sta?
Otsikko:
Kirjoitti: Homer - marraskuu 27, 2004, 20:47
Hylsynkaulojen mittoja E. Paanasen kirjan kuvista lainaten:

.308Win - halkaisija 8,72mm ja pituus 7,70mm

.30-06Spr - halkaisija 8,63mm ja pituus 9,79mm

7,62x53R - halkaisija 8,55mm ja pituus 9,45mm
Otsikko:
Kirjoitti: HJu - marraskuu 28, 2004, 20:24
: Niin, mutta eikös kaulasupistusholkin idea ole, että supistetaan pelkkä kaula? Eli kun omalla holkillani supistan edes millinverran kaulaa, niin samalla se supistaa alaosasta.



Ei supista 7.62X53R:ssä, paitsi jos patruunapesä missä hylsy on ammuttu on todella horo. Hylsyhän on niin kartio että kun kaulaa supistaa muutaman millin matkalta niin alaosassa hylsy ei edes ota holkkiin kiinni.



: Kun supistus kaulan osalta olisi riittävä, niin silloin se on jo kokosupistanut hylsyn.



Jos haluaa kaulasupistusholkin jolla voi supistaa KOKO kaulan pituuden niin sellainen pitää ostaa erikseen.
Otsikko:
Kirjoitti: ao - marraskuu 28, 2004, 21:24
Lainaus käyttäjältä: HJu
Ei supista 7.62X53R:ssä, paitsi jos patruunapesä missä hylsy on ammuttu on todella horo. Hylsyhän on niin kartio että kun kaulaa supistaa muutaman millin matkalta niin alaosassa hylsy ei edes ota holkkiin kiinni.


Minulla ainakin näkyy selvät jäljet sekä kaulassa, että rungossa, kun olen supistanut millinkin pituudelta.


Lainaus käyttäjältä: HJu
Jos haluaa kaulasupistusholkin jolla voi supistaa KOKO kaulan pituuden niin sellainen pitää ostaa erikseen.


Kuinka pitkältä matkalta kaula pitää minimissään supistaa? Eli riittääkö esim. parin millin matka? Kyllähän sekin säästäisi hylsyä minun tapauksessa, että vaikka holkki supistaa samalla hylsyn alaosaa, niin se ei supistaisi koko matkalta asti jos muutaman millin pituinen supistus kaulaan riittää. :roll:
Otsikko:
Kirjoitti: tanni - marraskuu 29, 2004, 11:02
Et voi supistaa kaulaa .308 tai .30-06 holkeilla. 30-06 hylsy on liian pitkä, rli holkki liian "syvä", 7.62x53R:n hylsy ei uletu kaulasupistusosaan asti. Sekä 308 että 30-06 on liian ohuita, eli 7.62x53R:n hylsy supistuu aivan liikaa runko-osaltaan - ainoastaan Lee Collet Die voisi olla rungoltaan niin väljä, että supistaminen onnistuisi, mutta siinäkin tarvitaan ainakin korotettu hylsynpidin, jotta hartia ei supistuisi myös.



Ja lopuksi hyvä uutinen / kaupallinen tiedote, eli kaulansupistusholkkikin löytyy; http://www.midwaysuomi.com/suomi/eproductpage.exe/showproduct?SaleItemID=897423



Jenkithän puhuu tästä kaliiperista nimellä 7.62x54R.
Otsikko:
Kirjoitti: ao - marraskuu 29, 2004, 14:47
Kiitos vastauksista. Pitää nyt sitten miettiä, että ostaisiko tuollaisen holkin. On vaan aika kusinen hinta yhdestä holkista, kun sarjoja saa 30-40 €:lla. Mutta kun niissä sarjoissa ei ole sitä kaipaamani kaulansupistusholkkia minun kaliiperiini  :cry:



Jos nyt kuitenkin yrittäisin tuolla omistamallani holkilla supistaa sitä kaulaa (vaikka se supistaa myös runkoa...), niin kuinka pitkältä matkalta se pitäisi supistaa? Eikös se ole niin, että jos supistaa liian lyhyeltä matkaa, nini luoti ei pysy siinä kunnolla paikallaan, ja riski kasvaa että luoti asettuu vinoon?
Otsikko:
Kirjoitti: tanni - marraskuu 29, 2004, 16:50
Kaulan pituus on noin 9mm, joten nostamalla supistusholkkia pari kolme milliä jää vielä jonkinmoinen "pitoalue" eikä hylsy supistu niin paljoa.



Nyrkkisääntöhän on että kaulaa pitäisi olla n. kaliiperin verran - sillä ohjeella ei kyllä paljoa voi osasupistusta tässä kaliiperissa tehdä.
Otsikko:
Kirjoitti: Koheltaja - marraskuu 29, 2004, 19:19
Nyrkkisääntönä voi pitää että kaulaa supistetaan "luodin verran" tai maksimissaan 2/3 osa kaulaa jos luoti menee tätä syvemmälle, koko kaulaa ei kannata koko matkaltaan supistaa koska siitä ei ole mitään hyötyä 2/3 osa supistukseen vaan tilanne saattaa mennä jopa huonompaan suuntaan.



Kaulaholkkia valitessa kannattaa kiinnittää huomiota siihen että ostaa sellaisen holkin (kaliiberikohtaisen) joka tukee/ohjaa hylsyä alaosastaan siksi ettei kaulasta tule vinoa kuten Hornadyn yleismallisilla kaulaholkeilla.
Otsikko:
Kirjoitti: ao - marraskuu 29, 2004, 22:29
Lainaus käyttäjältä: KoheltajaNyrkkisääntönä voi pitää että kaulaa supistetaan "luodin verran" tai maksimissaan 2/3 osa kaulaa jos luoti menee tätä syvemmälle...


Eli siis, kun Paanasen kirjan mukaan kaulanpituus on 9.45mm, ja kun latauksessani luoti menee syvemmälle kuin kaulan pituus, niin supistan kaulaa (2/3)*9.45mm=6,3mm  Käsitinkö oikein?
Otsikko: moro
Kirjoitti: JpL - marraskuu 30, 2004, 14:45
Mä supistan vain kaulan tavallisella holkilla. Olen ruuvannut holkin sen verran ylös puristimeen (pituudenhan voi säätää sillä holkin ympärillä olevalla mutterilla) Nyt mun holkkisarjani supistaa vain 5mm kaulasta ja hyvin toimii!
Otsikko:
Kirjoitti: Koheltaja - marraskuu 30, 2004, 15:53
Lainaus käyttäjältä: aoEli siis, kun Paanasen kirjan mukaan kaulanpituus on 9.45mm, ja kun latauksessani luoti menee syvemmälle kuin kaulan pituus, niin supistan kaulaa (2/3)*9.45mm=6,3mm  Käsitinkö oikein?


Aivan oikein käsitetty, enempää ei ole syytä kaulaa supistaa hylsyn/luodin keskittymisen varmistamiseksi.
Otsikko:
Kirjoitti: john - marraskuu 30, 2004, 18:38
Voi jumalauta! itse olen nyt nimenomaan supistanut kys kal hylsyni tavallisella supistusholkilla koko kaulan matkalta ruuvaten holkin riittävän ylös ja värjäten hylsynkaulan jotta näkee supistuksen matkan.



Eli mitä ongelmia koko kaulan supistuksesta nyt taas sitten tulee :o  :?:
Otsikko:
Kirjoitti: HJu - marraskuu 30, 2004, 19:14
Väljässä patruunapesässä kaupa mahtuu "vaeltamaan". Jos vain etuosa on supistettu niin takaosa keskittää hylsyn patruunapesään kaulan osalta papremmin kuin täyssupistettu.



Yleisesti ottaen 7.62X53R patruunapesät on aika välijä joten aseesta riippuen osasupistus voi parantaa tarkkuutta jonkin verran.
Otsikko:
Kirjoitti: SaTi - marraskuu 26, 2005, 20:40
Moikka



Hornadyn holkeilla pystyy kaulan osasupistamaan itse olen supistanut 4-5mm

On muitettava jos ollaan paineitten kanssa taulukon ylläpäässä nämä kaulansupistusasiat vaikuttavat paineisiin.



Luodin kireys hylsyyn.

Iselläni ei saa pelkillä näpiellä luotia vettyä pois hylsystä.(no ehkä D-116 jos on liimanäppi)

Ja taas muitettava jos käyttää pitkää luotia esim. D-166 ja luoti on niin hellässä hylsyssä.

Että rekyyllistä ja törmäyksestä lippaassa luoti meneekin pois asettelu syvyydestä.



Ensinnäkin tälläiset patruunat ovat vaarallisia eikä niillä voi olla minkäänlaista kasakäyni ominaisuutta. Eikä TA-käyttössä kaiken edelle menevää varmuutta.



Huom. Myös luonnolliseti kaikki hylsyt oltava saman pituisia.



TA-killan JE/30.09.02/JPu/02.03.03 olevassa PDF dokumentissa on mainnittu oleellisemmat. :wink:
Otsikko:
Kirjoitti: Koheltaja - marraskuu 27, 2005, 08:28
Lainaus käyttäjältä: SaTiOn muitettava jos ollaan paineitten kanssa taulukon ylläpäässä nämä kaulansupistusasiat vaikuttavat paineisiin.


Voisitko hiukan selventää kommenttiasi???
Otsikko:
Kirjoitti: SaTi - marraskuu 27, 2005, 17:38
Tuolla kohdalla tarkoitin sitä, jos hylsynkaulan osasupistus pituus muuttuu pitemmäksi paineet tietysti kasvat.

Olettaen tietysti luodin asettelusyvyyden olevan niin syvä, että koko hylsynkaulan osasupistus on lisä kitka kuormana.



Yritän vain kertoa niille jotka eivät sen kummemmin asioita pohdi vai tekevät. Että asioilla on se vaarallinenkin puoli jotka tulisi kokoajan tiedostaa tekee siten näin taikka noin.



Luin TA-latausoppaasta että vaarallista jättää hylsyt rasvaiseksi sitä en ollut ennen tiedostanut vaaralliseksi. :roll:

Tietysti en ole niitä jättänyt rasvaiseksi kun keräävät muuten kaiken roskan, ja ovat muuten sottaisen oloisia rasvaisena.
Otsikko:
Kirjoitti: Koheltaja - marraskuu 27, 2005, 18:26
Itse kaulan supistuksen pituus ei nosta paineita juuri lainkaan, supistettiin kaula millin tai 8 millin matkalta. Luoti irtoaa hylsynkaulan pidosta jo siinä vaiheessa kun nalli tömähtää ja painekäyrä on vasta alullaan joten kaulan supistuspituuden vaikutus paineisiin on melko akateeminen, aivan kuten luodin niippauksellakin.
Otsikko:
Kirjoitti: SaTi - marraskuu 27, 2005, 19:33
Tuo väite pois sulkee lataus pituuden merkityksen ja näinhän asia ei ole. :shock:

Sen paremmin asiaa itse tuntematta ei siittä sen enempää.



Mutta parempi liikavarovaisuus kun ajattelematon uhmamilisyys vaarojakaihtamatta.
Otsikko:
Kirjoitti: HJu - marraskuu 27, 2005, 21:14
Oikeastaan kaulansupistuksella ei ole hirveästi paineiden kannalta ns. normaalilatauksissa merkitystä jos luoti ei ota rihloihin kiinni. Jos patruuna ladataan pitkäksi (ottaa rihloihin kiinni) ja supistamalla tai muuten krymppaamalla saadaan luoti vielä tiukasti hylsyyn kiinni niin kyllä paineet nouseet. TA-käytössä luotien junttaamista rihloihin tulisi kyllä välttää.



Normaalipituisilla latauksilla en usko paineiden nousuun siinä mielessä että kaulan täyssupistuksella tulisi erityisen kovia paineita mutta jos supistus on vähäistä niin joillain ruudeilla tai latauksilla, erityisesti kivääriruutien minimilatauksilla, voi ruudin tasaisen syttymisen kanssa olla ongelmia jotka näkyy sitten lähtönopeusvaihteluina ja isompina kasoina maalissa.
Otsikko:
Kirjoitti: Koheltaja - marraskuu 28, 2005, 08:40
HJu kerkesikin jo hiukan täsmentämään tätä latauspituuden vaikutusta paineisiin.



SaTi:lle sen verran että ensin kannattaa opiskella jälleenlatauksen/sisäballistiikan perusasiat kuntoon ennen kuin alkaa suuria viisauksia hirveästi viljelemään. Tätä en sano ilkeyttäni vaan siksi että kun ollaan tekemisissä kovien paineiden kanssa tekemisissä niin virheelliseksi osoittautunut tieto saattaa johtaa vakavaan onnettomuuteen mahdollisen patruunarikon seurauksena.



Niistä rasvaisista hylsyistä sen verran että rasva kannattaa poistaa hylsystä siitä syystä että rasvainen hylsy rasittaa aseen sulkua moninkertaisesti kuivaan hylsyyn verrattuna. Siinä vaiheessa kun ruutipanos syttyy ja luoti alkaa tunkeutumaan rihloihin niin hylsyn sisällä paine kasvaa. Tämän seurauksena hylsy laajenee/muotoutuu kiinni patruunapesän seinämään. Nyt hylsy on "ankkuroitunut" patruunapesään hylsyn/patruunapesän välisen kitkan seurauksena joten hylsy ei pääse perääntymään kohti lukonpäätä kovalla voimalla.



Jos hylsy on rasvainen niin hylsy ei takerru paineiden noustessa patruunapesään vaan kuormitus siirtuu lukonpäähän ja silloin lukon sulku on kovilla. Myös rasvainen hylsy venähtää selkeästi nopeammin kuin kuiva hylsy.
Otsikko:
Kirjoitti: SaTi - marraskuu 28, 2005, 09:41
Kiitos juuri noin, olen kanssasi samaa mieltä. :D