Iltaa raadille.
Ostin halvalla Vortex Viper PST Gen2 3-15 tähtäimen. Säästin selvää rahaa ja nyt sen alle täytyisi ostaa ase kilkkeineen. Aseeksi on näillä näkymin valikoitunut otsikon piekkari. Käyttö tulee olemaan pitkälti pahvin puhkontaa, TA harjoittelua ja hiukan metsästystäkin. Seuraavia kysymyksiä tässä heräsi:
1. Kannattaako laittaa suoraan Picatinny kisko? Katsoin Osuman 20moa kiskoa, mutta siinä ei ollut uria keskellä. Pautac myy MDT kiskoa jossa kuvista päätellen urat koko pituudelta.
2. Onko mahdollista laittaa yksiosainen jalka? Jos on niin mikä olisi hyvä ja kuinka korkea?
3. Jos pitää ostaa erilliset renkaat niin mitkä olisi hyvät ja kuinka korkeat?
4. Minulla on ennestään Atlas bipod picatinny kiinnityksellä. Saako tuohon UPR tukkiin picatinny adapteria bipodille?
5. Olisiko suositella hyvää vaimenninta? Tarjontaa näyttää olevan runsaasti eri merkeiltä ja speksit aika vastaavia.
6. Onko asevalinta käyttötarkoitukseen sopiva? Aika kevyt ase, mutta haittaako?
7. Onko jotain mitä en ymmärtänyt kysyä? :-)
Osat saavat maksaa rahaa, mutta ainahan se olisi kiva jos hinta-laatu olisi kohdillaan.
Kiitos vastauksista jo etukäteen! Tuoreelle harrastajalle neuvot ovat kultaakin kalliimpia ettei mene niin pahasti vikaan.
Itse ostaisin vanhan Anshutzin ampumahiihto piekkarin, siinä saa varsin hyvin vastinetta rahalle - tarkkoja ja erinomainen liipasin. Ei Tikassa varsinaisesti vikaa ole mutta ei vissiin ihan huipputarkkoja. CZ:aa monet pitävät erittäin hyvänä.
Änkkäreistä, Ase-Utran vanha Dual on yksi parhaita mutta niitä ei taida enää saada mistään. Oulun työstökeskuksen SAK antaa todella hyvin vastinetta rahalle (reilusti hiljaisempi kuin esim. Freyr&Devik) ja SAK2 lienee siitä parempi versio isomman tilavuutensa ansiosta (en ole kakkos versiota päässyt mittaamaan).
20 tai 30 MOA jalka on hyvä idea jos meinaat pitkälle ampua, satkun nurkille menee ilman kallistustakin. FX:ltä ainakin saa säädettävää jalka paria ja Spuhr on tietysti erittäin hyvä jos lompakko sen kestää.
Ääni SAK2:selle...ja CZ:lle. Voi hommata .17 HMR-piipun eikä tarvii toista änkkäriä, vaan sama toimii ohan hyvin.
Jossain Cz on melkein vastaava tukki.
200 m pystyy ampumaan ilman kallistusta.
Eikö upr:ssä oo hihnalenkkiä ?
Siihen on adaptereita picatinnylle.
Piekkariksi itsellä valikoitui CZ 457 Varmint lähinnä piipun painon vuoksi. Myös aftermarket tuotteita saa hyvin. Kannatta harkita Tikka T1x ACE-mallia niin ei tarvitse tukkia heti vaihtaa parempaan.
Kisko on hyvä olla uritettu koko matkalta. 1-osaisissa jaloissa se stoppari on uusein edessä tai keskellä ja joissain malleissa on useampikin stoppari. Osuman kisko on mielestäni parempi erillisten renkaiden kanssa. MDT tekee hyviä kiskoja jotka ei maksa aivan järkyttävästi. 20 tai 30 MOA kallistus kiskoon suoraan. FX:n No Limit -jalat on kallistuksen osalta säädettävätä mutta kallistus on kahden ruuvin varassa ja voi muuttua. Niitä saa sekö 11mm kiskolla että Picatinnyyn. Suosisin kallistettua jalkaa 20 MOA kallistuksella. Eli kallistusta yhteensä 40 tai 50 MOA Piekkarissa lentorata on aika roikku jolloin kallistusta tarvitaan runsasti jos haluaa ampua esim 300m radalla. Jalan korkeudeksi tarvitaan varmaankin jotain 1.0-1.2". 1.5" on liikaa UPR:n tukilla. ACEn tukilla 1.5" korkeus voi olla ihan ok ergonomian kannalta Kiskon paksuus vaikuttaa tarvittavaan jalan minimikorkeuteen ja MDT ja Area419 kiskot ovat melko korkeita/paksuja.
Vaimennin kannattaa piekkarissa olla purettava koska patruunat sotkee vaimentimen. SAK tai SAK2 on halpoja mutta hyviä. Pitkäpiippuisessa piekkarissa melkein mikä vaan tötterö vaimentaa joten noista kahdesta SAK on edullisempi.
Patruunoissa kannattaa keskittyä noin 320-325m/s nimellisnopeuden omaaviin tarkkuuspatruunoihin. Piekkari on tasan niin tarkka kuin patruunat mitä sille syöttää. Tietenkin eri patruunat sopii eri aseille. Selvyyden vuoksi helpointa pysytellä SK:n ja Lapuan tuotteissa niin testaamisesta tai saatavuudesta ei tule liian isoa ongelmaa. Esim RWS:llä ja Normalla on kiinnostavia patruunalaatuja joita ei postimyynnistä edes saa.
Tämä BT adapteri on aika kätevä, ja tukeva hihnalenkin nastaan.
Saa picatinnyn äkkiä.
https://www.aawee.fi/fi/aseiden-osat-ja-tarvikkeet/atlas-bt81-picatinny-adapter-lilbrandi-hihnalenkkinastaan-picatinny-hihnalenkin-nastaan/p/BT81/
Kiitos vastauksista!
Eli SAK vaimennin ja 1-1,2 tuuman jalka.
CZ pienoiskiväärit on itselle uusi tuttavuus. Katsoin malleja ja kivalta vaikutti CZ 457 MDT. Pitää miettiä hiukan hommaa miten lompakon nyörit antaa myöten. Siinäkin kiskossa näytti olevan tasainen osuus keskellä, joten yksiosainen jalka lienee poissuljettu.
Vähän jännittää tuo kiikarin asennus kun ei ole ennen tehnyt. Kannattaako ostaa tuollainen "Wheeler Engineering 1" & 30 mm kiikareiden asennussetti" vai pärjääkö ilman vaikka on erilliset renkaat?
Paukuista SK onkin tuttu MPK kursseilta. Kokeilen niillä.
Ainakin momenttiavain kantsii hommata eli kuvassa se keltainen vekotin.
Wheeleriä myynnissä erikseenkin ja muitakin on. Lukase ketjuja läpi niin löytyy. Oisko Optiikka-osiossa.
Ei se asennus oo rakettitiedettä. Kunhan vaa ei kiristä liikaa eikä rengas oo tornien lähellä, vaan tornit melko keskellä.
Optiikasta ja kiskosta senverran että picatinny kannattaa koska siihen löytyy hyvin ja hyviä jalkoja ja kun se on kaikissa aseissa niin kiikarin vaihto on helppoa.
Tikkaa mulla ei ole mutta useita MDT:kiskoja on joihin olen ollut erittäin tyytyväinen ja siksi uskallan suositella. Yllättävän paljon on sellaisia jotka on kieroja ja/tai ei pysy rekyylin vuoksi kiinni, ei toki niinkään piekkarin ongelma.
Ks. Vortexissa on 22mrad koronaäätöä eli 11mrad suuntaansa. 20moa = 5,8mrad eli sillä jää säätövaraa ~17mrad mikä on rajoilla 300 metriin. Silti laittaisin sen tai maksimissaan 30moa, muuten peruskohdistus on jo säädön toisessa äärilaidassa mikä usein aiheuttaa optista vääristymää. Ja se 300m ei enää ole kovin mielekäs matka ks kaliiperille, vaan se ääripää. Jos siellä loppuukin säätö kesken niin ristikolla saa lisää, mutta ne yleisimmin käytetyt matkat pysyisi siellä säädön keskialueella.
Ihan ekana kannattaa valita joku muu kuin tuo Tikan tekemä lelu. Anschutz tai CZ jos pienellä budjetilla. Optimi olisi ostaa pelkät raudat ja niihin sitten mieleinen tukki/chassis.
Lainaus käyttäjältä: PoweredbyNiko - joulukuu 03, 2025, 13:45Ihan ekana kannattaa valita joku muu kuin tuo Tikan tekemä lelu. Anschutz tai CZ jos pienellä budjetilla. Optimi olisi ostaa pelkät raudat ja niihin sitten mieleinen tukki/chassis.
Mitkä asiat Tikassa tekee siitä lelun?
Hiukan lisää rahaa ja ostaa Acen piekkarina. Se on sangen hyvä paketti suoraan tehtaaltakin jo. Itse katselin vaihtoehtona CZ:aa mutta siitä puuttuu esim. arca-kisko kokonaan joka taas Acessa on valmiina.
Tikan systeemi on hyvä. Acen tukkiin voi laittaa piekkarin T1x tai kiväärin T3 aktion. Lipaskuilun vaihtaa niin kivääriin käy myös kaksiriviset AICS lippaat (lukituskynsi vaihdettava pidempään). Metälle vaihtaa sitten puutukin niin mukavampi käsitellä.
Noniin.
Kävin Ruodossa katsomassa Tuota T1X ACE Targettia. Kyllä se UPR nyt jäi pois laskuista. Olin ajatellut, että metsästyksessä UPR mukavampi kun on kevyt. Aika vähiin ne piekkarilla metsästykset taitaa kuitenkin jäädä.
ACE target vaikutti mun käyttöön sopivalta. Opetellaan nyt ensin ampumaan sillä. Jos joskus haluaa päivitellä kokoonpanoa niin päivitellään sitten.
ACE:n picatinnykisko oli aika korkea. Jos jollain kokemusta kyseisestä aseesta niin mikä oli sopiva jalan korkeus?
Mulle luultavasti riittää tuo 20moa korotus. Mökillä on 200m peltoaukea jossa voi rauhassa ammuskella. Jos joskus kokeilen pidemmälle niin otetaan loput ristikolla.
Isot kiitokset raadille!
UTGn pikajalat mulla on käytössä Tikka piekkarissa.
med korkeus on ollut mulle hyvä niin MTR kuin ACE kiväärissä. Molemmissa 20 MOA picanttinny kisko. Vaikka kiikarissa olis 56mm etulinssi niin med korkeus riittää.
UTG jalat on olleet hyviä. Kun irroittaa ne vaikka aseen puhdistuksen tähden niin osuma piste pysyy hyvin samana mitä se olikin. Korkeintaan napsun voi joutua korjaamaan.
UTG Max Strength on ollut käytössä vuosia piekkarissa ja hyvin on pysynyt kohdistus vaikka välillä kiikari on irti. Sormiruuvit kiristän työkalulla aina samaan asentoon. Samat renkaat käytössä tömäkässä ilmakiväärissä ja hyvin toimii siinäkin.
Tässä sairastellessa on ollut aikaa tutkia ja ottaa hommista selvää.
En ole ennen rakennellut pyssyjä niin tuohon oli vähän kynnystä. Tutkiskelin tuota HJu mainitsemaa CZ Varmint mallia. Siinä ei ilmeisesti ole MATCH patruunapesää, joka todnäk itselle hyväkin juttu.
Lainaus käyttäjältä: HJu - joulukuu 02, 2025, 06:30Piekkariksi itsellä valikoitui CZ 457 Varmint lähinnä piipun painon vuoksi. Myös aftermarket tuotteita saa hyvin. Kannatta harkita Tikka T1x ACE-mallia niin ei tarvitse tukkia heti vaihtaa parempaan.
Kisko on hyvä olla uritettu koko matkalta. 1-osaisissa jaloissa se stoppari on uusein edessä tai keskellä ja joissain malleissa on useampikin stoppari. Osuman kisko on mielestäni parempi erillisten renkaiden kanssa. MDT tekee hyviä kiskoja jotka ei maksa aivan järkyttävästi. 20 tai 30 MOA kallistus kiskoon suoraan. FX:n No Limit -jalat on kallistuksen osalta säädettävätä mutta kallistus on kahden ruuvin varassa ja voi muuttua. Niitä saa sekö 11mm kiskolla että Picatinnyyn. Suosisin kallistettua jalkaa 20 MOA kallistuksella. Eli kallistusta yhteensä 40 tai 50 MOA Piekkarissa lentorata on aika roikku jolloin kallistusta tarvitaan runsasti jos haluaa ampua esim 300m radalla. Jalan korkeudeksi tarvitaan varmaankin jotain 1.0-1.2". 1.5" on liikaa UPR:n tukilla. ACEn tukilla 1.5" korkeus voi olla ihan ok ergonomian kannalta Kiskon paksuus vaikuttaa tarvittavaan jalan minimikorkeuteen ja MDT ja Area419 kiskot ovat melko korkeita/paksuja.
Vaimennin kannattaa piekkarissa olla purettava koska patruunat sotkee vaimentimen. SAK tai SAK2 on halpoja mutta hyviä. Pitkäpiippuisessa piekkarissa melkein mikä vaan tötterö vaimentaa joten noista kahdesta SAK on edullisempi.
Patruunoissa kannattaa keskittyä noin 320-325m/s nimellisnopeuden omaaviin tarkkuuspatruunoihin. Piekkari on tasan niin tarkka kuin patruunat mitä sille syöttää. Tietenkin eri patruunat sopii eri aseille. Selvyyden vuoksi helpointa pysytellä SK:n ja Lapuan tuotteissa niin testaamisesta tai saatavuudesta ei tule liian isoa ongelmaa. Esim RWS:llä ja Normalla on kiinnostavia patruunalaatuja joita ei postimyynnistä edes saa.
Ylläolevasta kysymys. Onko tuo Varmint perustukki metsästykseen soiva peli? Oli myös Varmint Synthetic joka satkun halvempi. Eli ajattelin ensin pärjätä hetken tuolla tukilla ja ostaa sitten itseä mielyttävän tukin tai chassiksen.
Edit. Tollanen KRG Bravo varmaan välttää tuohon hommaan.
Muovitukkisella ampuessa pitää varoa ettei paina liipasinkäden peukalolla tai ylipäätään kädellä alaspäin, vaan pelkästään pitää asetta tukevasti olkaa vasten.
Näkyy heti taulussa, jos ei tee niin.
Cz tukki ei mikään letku, kuten tikassa, mutta kyllä sekin vähän taipuu.
Noista Match pesistä on tullut kaupallinen termi CZ myyntiosastolta. Tosiasia on jos ostat aseen joka on valmistettu CIP normien mukaan niin niin ne pesät on mitoiltaan normin mukaisia, muunlaista ei saa myydä suomessa. CIP normitus taisi tulla joskus -80 luvun alkupuolella.
Ennen normitusta tehdyt piekkarit, varsinkin tarkkuus sellaiset onkin sitten eri laitteita ja löytyy todellinen Match pesitys, luoti nousee rihlapalkille jne.
Lainaus käyttäjältä: MK - joulukuu 08, 2025, 08:51Noista Match pesistä on tullut kaupallinen termi CZ myyntiosastolta. Tosiasia on jos ostat aseen joka on valmistettu CIP normien mukaan niin niin ne pesät on mitoiltaan normin mukaisia, muunlaista ei saa myydä suomessa. CIP normitus taisi tulla joskus -80 luvun alkupuolella.
Ennen normitusta tehdyt piekkarit, varsinkin tarkkuus sellaiset onkin sitten eri laitteita ja löytyy todellinen Match pesitys, luoti nousee rihlapalkille jne.
CZ 457 aseessa oli kyllä match pesä,mikäli kriteerinä käytetään luodin rihlakosketusta,ilman vapaalentoa,muutoin piippu/ase oli varsin keskinkertainen tarkkuudeltaan pulttilukkoiseksi,siis oikein hyvään aseeseen verrattuna,piippu lyhyt tumppi ja pilattu fluuttauksella sekä varmuuden vuoksi vielä waimenninkierteellä,vaihtopiipun saatavuus 22lr kaliberiin tekemisen/teettämisen varassa,siksi meni poistoon,tilalle hankittiin riittävän "huono" johon saa hyllystä uutta osaa,laatu on ihan lompakon paksuudesta kiinni.
a.d 20+20
Tarkkuutta voi parantaa bolt shimmeillä.