Tervehdys kaikille, onko kenelläkään kokemuksia Tikan Optipod-bipodista? Olisi tarkoitus rakentaa Arskasta mahdollisimman hyvin tarkka-ammunnan kurssia tukeva kivääri ja tuo Tikan tekele tuli ihan kohtuuhintaisena vastaan. Tästä en kuitenkaan löydä mitään kokemuksia keneltäkään, voiko olla niin huono ettei ole myynyt?
Muovia.
Itse etsisin esim Atlas V8 bipodin, kuitenkin tässäkin voi mennä rahat harakoille, kun tuon muovisen ostaa.
By once cry once.
259€ ois viranomaisella.
https://viranomainen.fi/p60562/bt-10-v8-atlas-bipod
Tai sit tämä, on todella toimiva, ihan aikuisten oikeasti ja halvempi kuin tika muovinen.
Sotarintamalla ollut monissa paikoissa, jotkut tykkää, jotkut vihaa, mutta aina toimiva.
https://viranomainen.fi/p85848/harris-s-brm-bipod-6-9
Kiitos vastauksesta! V8 on kyllä hyvä, paitsi se kallistuksen säätö tuntuu olevan löystyvää mallia. Entäs MDT:n GRND POD, varmaan aika samanlainen Atlaksen kanssa?
Lainaus käyttäjältä: MikeyMatthew - toukokuu 28, 2025, 21:31Tervehdys kaikille, onko kenelläkään kokemuksia Tikan Optipod-bipodista? Olisi tarkoitus rakentaa Arskasta mahdollisimman hyvin tarkka-ammunnan kurssia tukeva kivääri ja tuo Tikan tekele tuli ihan kohtuuhintaisena vastaan. Tästä en kuitenkaan löydä mitään kokemuksia keneltäkään, voiko olla niin huono ettei ole myynyt?
Sopii hyvin .22 :sen kanssa mutta itsekkin sitä mieltä ettei isoimmille kalibereille
MDT grnd pod myös muovinen osittain, itse en muovia aseen alle laittaisi.
Jonkun piekkarin ehkä, kuten pirrekin totesi.
Muovi maximissaan aseen tukkiin, sinnekkin mahdollisimman vähän.
Pähkinäpuusta äänenvaimennin ja teräksestä perälevy vai miten se meni.
Arskaan Harrisin LM-S 9-13" ja siihen Pod-Loc jos ei kaupan mallissa suoraan ole pikalukitusta. Ollut itsellä SRA- muusssa käytössä vuodesta 2001 eikä mitään ongelmaa vieläkään.
Itselläni on kaksi Nord Armsin bipodia (Field type Medium bipod (käytän pulttilukko .308:ssa) ja Field type Small bipod (käytän .22LR / .223 -kivääreissä)).
On valmistettu alumiinista ja hiilikuidusta. Olen ollut oikein tyytyväinen, vaikka työn jäljessä näkyy paikoitellen hiukan käsityö.
Ovat hiljattain tuoneet useita uusiakin malleja. Tripodejakin näköjään löytyy.
Toimitus Suomeen tapahtuu postimaksuitta ja nopeasti.
https://www.nordarms.com/ws-bipods