TARKKA-AMPUJAKILTA

Avoin Keskustelu => Ballistiikka ja jälleenlataus => Aiheen aloitti: Jahimees - kesäkuu 21, 2023, 14:57

Otsikko: liekkireikä 6ppc
Kirjoitti: Jahimees - kesäkuu 21, 2023, 14:57
Hei!
Mitä mieltä te tarkka-ammunan harrastajat olette tästä, eli pitääkö nallinpoiston jälkeen liekkireikä puhdistaa oikealla sopivalla työkalulla Jos pitää, niin mistä sellaisia saa 6ppc hylsy on kyseessä. Itsellä on linnustuskäytössä 6ppc.
Millä oikealla kauppaniemllä se työkalu on?
Otsikko: Vs: liekkireikä 6ppc
Kirjoitti: SaraJani - kesäkuu 21, 2023, 15:08
Tuossa jotain: 
https://www.brownells.fi/Jalleenlataus/Hylsyn-valmistelu/Liekkireiaen-purseenpoistotyoekalut

Käsittääkseni aika moni on luopunut tuosta todettuaan aika turhaksi touhuksi mutta katsotaan mitä ammattilaiset sanoo ;D
Otsikko: Vs: liekkireikä 6ppc
Kirjoitti: Woodsman - kesäkuu 21, 2023, 16:03
Kasamiehillä ehkä enemmän taikaa?
Kotimaisilla hylsyillä rata/metsästyskäytössä en ole tuosta työkalusta mitään iloa saanut.
Jenkkihylsyistä olen todistettavasti pursetta löytänyt (Federal/Hornady), vähemmällä päässyt kun viskannut ameriikan ihmeet suoraan metallinkierrätykseen.
Otsikko: Vs: liekkireikä 6ppc
Kirjoitti: HJu - kesäkuu 21, 2023, 16:16
Eihän flash hole deburring toolilla sitä itse reikää hiota vaan hylsyn sisäpuolella olevan reiän ulkoreunoja. Moni ulkomaalainen hylsynvalmistaja tekee liekkikavan hylsyyn runnomalla piikillä messingistä läpi. Reiän reunoiille tulee tällöin hylsyn sisäpuolelle purseita.

Lapua, Sako ja Norma nyt ainakin poraavat sen liekkikanavan ja mitään poistettavia purseita ei edes synny.

Debyrringrtoolilla voi Lapuan hylsyynkin eräänlaisen avaruksen tehdä mutta ei sillä ta-hommissa muuta merkitystä ole kuin että hylsyn kantaa siinä tarpeettomasti heikennetään.

6mm PPC USA hylsyt ovat jo tehtaalta aivan iskussaan eikä niitä nallipesän tai liekkikanavan osalta tarvitse tuunata.
Otsikko: Vs: liekkireikä 6ppc
Kirjoitti: KJJ - kesäkuu 22, 2023, 08:23
minä oon putsannu nallipesät tuommosella minusta aika nopee homma

https://www.puuilo.fi/dremel-3000-15-monitoimityokalusarja

https://www.dremel.com/fi/fi/p/ruostumattomasta-teraeksestae-valmistettu-teraesharja-32-mm-26150532ja