TARKKA-AMPUJAKILTA

Avoin Keskustelu => Optiikka => Aiheen aloitti: Long Range - tammikuu 01, 2023, 07:55

Otsikko: "Periskoopin" kautta ampuminen /etätyö?
Kirjoitti: Long Range - tammikuu 01, 2023, 07:55

Vaari 70 ja risat: Ampumisleiri intissä oli ihan ok. v. 1970 .Silloin ammuttiin ns. pystykorvilla ja hyvin ammuttiinkin,siitä kultainen merkki ja loma päälle.Mutta se asia.....voisko kiväärin sivulle kehittää pienen periskoopin,jonka kautta tähtäis...ei tarttis nostaa päätä liian ylös.Vain kivääri olis ylempänä. Samalla joutuis olkapään tukea muotoilemaan ehkä hieman uudestaan,mutta ampujan turvallisuus paranisi,kun vain kivääri olisi penkan yläpuolella.Onko mahoton ajatus ?

Tällaisia aseita oli mm. Saksan armeijalla jo ensimmäisessä maailmansodassa. Lukumäärästä ei ole tietoa.

Tuo copy/paste linkin kommenttikentästä "Vaari 70 ja risat" kirjoittamana.

www.is.fi/kotimaa/art-2000007859650.html

Kuten todettu Simo Häyhä ei kiikaria käyttänyt syystä että pystyi avotähtäimillä ampuessaan pitämään pään alempana.

Etätyö on muodissa ja kun nuo dronet ja lämpökiikarit ovat TA ampujan riesana voisi olla yxi kehitys suunta kauko ohjattavat tarkkuuskiväärit "vasta toimena"
Niitä on olemassa mutta liekö noita täällä Härmässä mietitty minkä verran?

Salpalinjaa joskus oppaan kanssa kiertäessä oli konekiväärille tehty etumaastosta kartta viereen ja aseenmukaan  liikkuva piikki konekivääristä kartan päälle ja ampuja pystyi suojasta kohdistamaan tulta paikkoihin johon tähystäjä tarvetta ilmoitti.
Esiaste "etätöistä"-:).

"Nykynuorille" sopinee jos voisi ampua kotoa päätteen ääreltä-:).

Timppa
Otsikko: Vs: "Periskoopin" kautta ampuminen /etätyö?
Kirjoitti: HJu - tammikuu 01, 2023, 12:24
https://www.forbes.com/sites/davidhambling/2020/11/30/why-a-remote-controlled-machinegun-was-the-perfect-weapon-for-iranian-assassination/?sh=54a337a7110a

Ase oli tosin konekivääri eikä tarkkuuskivääri. Epävirallisten tietojen mukaan käytössä oli myös elektroninen kasvontunnistuskohteen varmistamiseksi. Operaation lopuksi ajoneuvoon asennettu asejärjestelmä räjäytettiin etälaukaisulla päreiksi. Ja kaikki tämä Iranissa jossa toiminta valtiota vastaan on erittäin vaikeaa.

Tarkka-ammuntaan ja tulenjohtoon/tiedusteluun spotteriputki servo-ohjauksella ja erillisellä näytöllä olisi kätevä mutta virransyöttö voi olla haaste. Tällöin tähystäjä voisi olla piilossa ja vihollisen suuntaan näkyisi ainoastaan spotteriputki jonka naamiointi on helpompaa kuin koko spotterin.

Jotta tarkkuuskiväärillä osuisi esim 1000 metriin niin aselavetti pitää olla erittäin tukeva ja säädöt niin tähtäimeen kuin aseeseen pitäisi pystyä tekemään etänä. Etäoperoinnissa riskinä on signaalipuoli. Jammerilla laitteen käyttö voidaan estää ja tietenkin kaikki emitterit voidaan paikantaa ja maalittaa. Ja jonkun pitäisi raahata se kivääri&ohjauslavetti tuliasemaan ja hakea se sieltä jossain vaiheessa pois.

USAssa oli hetken tarjolla kaupallista metsästystä jossa asiakas pystyi netin yli laukaisemaan aseen ja ampumaan riistaa. Tästä tuli iso haloo ja homma lopetettiin epäeettisenä. Teknisesti homma oli ilmeisesti aivan toimivaa siviiliteknologiallakin. https://www.outdoorlife.com/articles/mike-schoby/2007/09/remote-control-hunting/

Tuosta sellainen servo-ohjattu aselavetti https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://m.youtube.com/watch%3Fv%3Dp411Til7VC4&ved=2ahUKEwi5nLSrkab8AhUVyosKHdjtDH8QtwJ6BAg3EAI&usg=AOvVaw3_a-32ee9tdrHdzt9qs8OA

Etäohjaus on tosin kaapelilla mutta bonuksena gyrostabilointi ja osumat onnistuvat myös liikkuvasta ajoneuvosta.

Kannattaa huomioida että kaikki linkkini, paitsi tuon iranilaisen ydinasetutkimuspäällikön salamurha vuonna 2020,  on 7-15v vanhoihin juttuihin. Teknologia on ollut olemassa jo pitkään ja ilmeisesti lähi-idässä käytössä. Siellä on käytännössä siirrytty autopommeista pienempiin laitteisiin jotta collateral damage pysyy paremmin kontrollissa.