Eli tilanne se jotta ehdin jo hakemaan luvat 223 kaliiperilla samalla kun muita lupia hain. Nyt kuitenkin ruvennut kiinnostamaan 300 blackout ja harkinnassa josko kuitenkin hakisi luvat tuolle. Olisiko täällä kokemuksia tuosta kaliiperista metsästyskäytössä? Tarkoitus olisi rakennella kevyt kivääripaketti pelkästään kauriin ajojahtiin. 300 blackout kiinnostaisi isomman kuulan, kevyempien lähtojen ja subsonic käytön takia. Osaisiko joku valaista seuraavia asioita tuosta 300 blk kaliiperista:
- Saako tarpeeksi tehoja irti subsonic latauksilla kauriille?
- Mikä on maksimi järkevä ampumaetäisyys metsästys käytössä subsonic latauksilla?
- Lisäksi onko muita kuin Ruger jolta saa kotimaasta valmista kivääriä tuossa kaliiperissa?
Kiitos vastauksista.
Kauriille pitää olla 800 joulea @100m. Piipunsuussa tuon tehon saavuttamiseksi 325m/s nopeudella pitäisi luodilla olla painoa 15,1 grammaa. Ja kun se hieman hidastuu sadan metrin matkalla niin vielä enemmän. Käytännössä siis ei varmaan onnistu.
Jep, bläkkäristä saa kyllä yliäänisenä ihan sopivat kauristehot esim Barnes Tac-TX -luodilla, joka on suunniteltu aukeamaan bläkkärin vauhdeilla. Toimii muutenkin hyvin bläkkärissä tuo luoti.
Aliäänisenä ei tosiaan ole lähelläkään onnistumista. Vaikka isommalla kaliiperilla lähtisikin tarvittavat energiat, lentorata on niin kaareva, että mitenkä kauas sillä sitten kehtaa edes yrittää? Ja mistä saa aliäänisenä aukeavia luoteja? Hornadylla olisi .458 Sub-X, eli joku 458 Socom tai vastaava voisi toimiakin kauriille. Siinäpä mielenkiintoinen projekti.
Bläkkärissä on se hauskuus, että se toimii ihan hyvin minimimittaisesta piipustakin, mutta aika hutera ammuttava on sellainen nysäpiippu. Minulla on juuri tuo Ruger American Ranch, se on ihan hyvä aihio.
Kauriille ei laki vaadi avautuvaa luotia.
Joku .30 halkaisijalla oleva teräväkärkinen aliääniluoti on tietenkin tappoteholtaan heikko, mutta esimerkiksi tylppänokkainen .45 tai .50 toimii varmasti vaikka ei avautuisikaan.
Mulla on juuri projektina 308 aliäänilataukset. Varmaan myöhemmin osaan kertoa miten ne tarkkuuden puolesta toimii pidemmille matkoille.
Tarkkuus varmaan riittää hienosti, mutta paljonko koroa pitää ottaa 50m kohdistuksella sataseen? Entä 120 metriin? :)
Itse suunnittelin aliäänipaukkujen käyttöä yöllisissä supijahdeissa, kun näkyvyyden puolesta ei ampumamatkat ole välttämättä pitkiä ja eipähän lähitalojen asukkaat ärsyynny laukauksista. Harmillisesti .30 Sub-X:ää ei tunnu saavan enää mistään..
Ei tarvitse aukeavaa luotia, mutta eettisyyden nimissä itse treenaan jälkikoiria muulla kuin elävällä riistalla...
Etäisyysmittarin ja avoimet tornit aliäänipaukut luonnollisesti tarvii mutta kytispyynnissä se ei ole ongelma.
Eettisyyttä voi miettiä sitäkin kautta että kumpi tekee isomman haavakanavan, avautumaton tylppä .50 luoti vai avautuva .22 luoti? Ja jos ei .50 riitä kauriille, niin millä hirveä ammut?
222 ja 7,62x39 ovat kumpikin todella hiljaisia pulttilukolla ammuttaessa ihan yliäänisenäkin vaimentimen kanssa. Kyseisistä kaliibereista itselläni on kokemusta ja voisin väittää sen voidaan menevän myös 1:1 otsikon kaliibereihin.
Kuten todettu yllä niin 300blk on käytännössä mahdoton saada metsästystehoiseksi kauriille aliäänisenä. Jos ehdoton edellytys on se aliäänisyys niin sitten kannattaa siirtyä pykälää isompaan eli 338blk kaliiberiin.
Omien käytännön kokemusten perusteella en alkanut hakemaan aliäänilatauksia omaan 308. Haluan pitää luodin nopeuden sillä tasolla että se aiheuttaa osuessaan hydrostaattisen shokin. Jos naapureiden takia pitää käyttää aliääniä niin että he eivät häiriinny, niin väittäisin että silloin ollaan jo alle 150m päässä. Luotiaseilla kuula hiihtää helposti vielä penkka osumankin jälkeen vähänkään huonolla tuurilla ja tietysti sinne väärään suuntaan, joka kannattaa pitää mielessä.
Toki blk kaliiberit mahdollistavat järkevästi aliäänipatruunoiden käyttämisen riittävän jyrkän rihlan nousun ansioista. Jos se on mitä haluaa kokeilla niin ei muuta kun siitä vaan. Oikealla luodilla saa varmasti onnistumisia.
Tarkennan vielä JKu:n kommenttia että Blackoutin saa kyllä kaurislailliseksi mutta ei aliäänisenä.
Takavaaran takia ei kannata aliäänipatruunoita tehdä. 13g lapuan subsonic lentää yli 3km kun taas 3,6g fmj täysitehoisenakin alle 2km.
Siksi itse valitsin 223:n blackoutin sijaan.
Kiitos huomautuksesta Ippe.
Puuttuva sana lisätty tekstiin.
Ehkä hieman tarve avata halua mitä tulevalta aseelta kaipaan. Eli:
- Mieto rekyyli
- Kompakti koko eli piipun pituus 16" tienoilla tai lyhyempi. Paino kiikarin kanssa suht kevyt eli jotain 3kg tienoilla
- Hyvä mahdollisuus subsonic latauksiin tai muuten mahdollisimman hiljaiseksi saatava ase yliääni latauksilla.
Wikipedia:
The cartridge (300 AAC Blackout) yields increased performance in shorter barrels and effective subsonic performance for suppressor use when compared to 5.56mm NATO.
Molempi parempi, käytä tuo .223 lupa haluttuun kivääriin ja sen jälkeen lupa .300blk piipulle, saa enemmän vaihtoehtojakin kuin pelkästään tuo American ranch. Täysmittaisesta piippuaihiosta saat tehtyä +300mm piipun ja jää toinen samanlainen pätkä varalle/myyntiin
Jos kompaktius on kriteeri niin varmaan silloin haluaa että myös lukkorunko on pieni eli ks. kaliipereille mitoitettu. Niitähän ei kovin paljoa ole kun suurin osa käyttää samaa lukkoa 308 kokoluokkaan asti. Tai kuten tikka 300 win.mag. kokoon asti sama runko.
Äkkiä tulee mieleen Howa mini jonka saatavuus vaikuttaa heikolta, CZ:lta uusi 600 trail-malli tai vanhempi 527 sekä joitain sakon malleja. Näin siis pulttilukkoisissa. Blackouttia ei noihin saa kuin tekemällä.
Lisäys. Howaa tehdään kyllä blackouttina. Suomeen saaminen voi olla haastavaa.
Painonsäästö ei pienissä rungoissa ole juuri mitenkään merkittävä, kuten ei kokosäästökään? Kivääri on laskettavissa kompaktiksi 30cm-piipulla, vaikka runko olisikin 2cm pidempi ja painokysymyksissä tukki- ja optiikkaavalinta määräävät enemmän. Saatavuus edellä...
Pulttilukkoinen vaihtopiippukivääri kaliipereissa 223, 300blk ja 350legend olisi kyllä moneen jahtiin taipuvainen.
https://en.wikipedia.org/wiki/.350_Legend
Lainaus käyttäjältä: Jarmando - lokakuu 06, 2022, 11:57
Painonsäästö ei pienissä rungoissa ole juuri mitenkään merkittävä, kuten ei kokosäästökään? Kivääri on laskettavissa kompaktiksi 30cm-piipulla, vaikka runko olisikin 2cm pidempi...
Esimerkiksi sakon XS ja L aktioilla on yli 4cm eroa. Veikkaisin että T3 ja CZ 527 ero on samaa luokkaa. Jälkimmäisen lukkoaktio on myös halkaisijaltaan huomattavan pieni eli jonkknlainen painoerokin varmasti on.
Toki sitten ostajan kriteereillä valittava se oikea.
450 bushmaster. Saa pistoolimetsästykseen kehitetyt luodit subsonic latauksiin.
Tarvinnee ervaluvat, vai?
Omalla vastuullanne voitte ampua luoteja myös perä edellä.Omat kokemukset kauan sitten kun PTK.n kanssa ammuimme D46 luoteja takaperin ja hemmetin hyvin kävivät noinkin.
Riistaan nuo jäi minulla kyllä koittamatta.
Siis ainakin tuo boat tail luoti kynti hyvin takaperinkin.Tasaperäisistä en tiedä.Tosin "luotihan lentää perällään" kuten sanotaan.
Ja eipä tartte reikäpäitä pienemmäksi "dipata"-:).
Timppa
Lainaus käyttäjältä: HxM - lokakuu 15, 2022, 21:14
Tarvinnee ervaluvat, vai?
Tarvitsee, mutta tuolla perustelulla pitäisi irrota suht helposti.
Lainaus käyttäjältä: Suolakala - lokakuu 04, 2022, 09:54
- Mikä on maksimi järkevä ampumaetäisyys metsästys käytössä subsonic latauksilla?
Tähän minullakin kiinnostaisi kuulla vastaus!? Onko esim. 200m linnulle realistinen? Etäisyysmittari luonnollisesti pakollinen tuollaisessa kaaripyssyssä mutta miten tarkkuus, sään vaihtelut ym?
Bonuksena video subsoonisena leviävästä luodista. Varmasti toimisi kauriille oikein hyvin mutta ei täytä lain vaatimuksia.
https://youtu.be/awzRT86dKlw
Lainaus käyttäjältä: Ippe69 - lokakuu 20, 2022, 09:51
Lainaus käyttäjältä: Suolakala - lokakuu 04, 2022, 09:54
- Mikä on maksimi järkevä ampumaetäisyys metsästys käytössä subsonic latauksilla?
Tähän minullakin kiinnostaisi kuulla vastaus!? Onko esim. 200m linnulle realistinen? Etäisyysmittari luonnollisesti pakollinen tuollaisessa kaaripyssyssä mutta miten tarkkuus, sään vaihtelut ym?
Bonuksena video subsoonisena leviävästä luodista. Varmasti toimisi kauriille oikein hyvin mutta ei täytä lain vaatimuksia.
https://youtu.be/awzRT86dKlw
200m linnulle ei ole kyllä realistinen supulla, liian paljon muuttujia ja ei saa tarpeeksi pientä kasaa. 100m jälkeen alkaa olemaan sellisia kaaripyssyjä että maastossa muutaman metrin arviointi aiheuttaa jo herkästi haavakoita. Itse en ole muilla metästänyt kuin piekkarilla, mutta yhden peuran olen lopettanut noin 100m bläkäri supulla, tosin 220graininen hpbt kuula ei laajene jos ei satu osumaan luille.
No tässähän tuli hassu käänne laitoksella toista asetta näyttäessä. Kyselin tuosta luvasta joka minulla siis oli 223 ja 17hmr että voiko sen kaliiperi valikoimaa vielä muuttaa. Vastaus alkuun oli että ei. Poliisi kuitenkin tuli toisiin aatoksiin koska alkuperäinen lupa oli sellainen että sitä ei aluperin olisi pitäny myöntää eli piekkari ja kivääri samassa luvassa. Nyt odotellaan sitten uutta lappua postista ja siinä on hieman enemmän valinnan varaa. 300 blk jää toistaiseksi hankkimatta ja katsellaan tehokkaampaa kaliiperia joka toimii kaikelle sorkalle. Poliisi vielä lupasi mukavasti laittaa sen verran kaliipereita että varmasti löytyy ase :)
Alkaa Blackoutti kiinnostaa entistä enemmän kun ei meinaa 223:lle löytyä käyntiä niin millään.
Mutta mietityttää että miten kauas tuo voisi olla toimiva kaliiperi. Aiemmin kysyin 200 metriin subujen toimintaa jota ei pidetty realistisena.
Entä yliäänisenä? Kun tavoite olisi alle kulmaminuutin käynti? Pulttivehje ja joku hyvä piippu tulisis olemaan, esim Lothar Walther.
200m kannattaa ottaa jo joku ns. kiväärikaliperi. 308 Win tai mikä vaan 6.5mm. Ei vie tuuli hirveästi luotia ja osumat pysyy hyvin nipussa.
Tarkennan senverran että pystyykö hyvällä säällä tuohon. Se olisi maksimi etäisyys mihin voisi olosuhteiden salliessa käyttää. Pääosin käyttö alle 100m.
Isompia on kyllä jo valmiiksi mutta pikkunäppärää mettäpyssyä nyt mietin.
Lainaus käyttäjältä: Ippe69 - tammikuu 09, 2023, 14:56
Alkaa Blackoutti kiinnostaa entistä enemmän kun ei meinaa 223:lle löytyä käyntiä niin millään.
Samat oli ajatukset mutta bläkkäri ei tee mitään sen paremmin kun kauan himoittu 7.62x39 joka on samanlainen kaaripyssy bläkkärin kanssa. Ainoa plussa noissa on että ladata helposti aliääniseksi, mutta...
Kun mieli rauhoittuu ja alkaa tarkemmin miettiä mitä voi milläkin kaliberilla tehdä, nousee esille se perinteinen ja tylsä 308. Sellaisella aikoinaan ampunut tuhansia aliäänisiä (8-12g luodilla) sekä kevytlatauksia (on kun 7.62x39:llä ampuisi) ilman ainottakaan ongelmaa.
.223Rem:iin saa käyntiä piipun vaihdolla ja silloin ei välttämättä kannata ottaa Lotharia, helpommalla (varmemmin) löytyy käynti vaikkapa Shilenin piipusta.
Mulla ei taas ole x39:stä oikein mitään hyötyä bläkäriin verrattuna kun sekin riittää kauriille mutta kumpikaan ei riitä hirvelle. Siihen väliin ei ole täällä minkäänlaista riistaa.
308 aliäänisiä olen kokeillut eikä ne ole vakuuttanut luotettavuudellaan. Niitä lisäksi on jo pari kaapissa.
Mitä en aiemmin maininnut niin piipusta tulee enintään 31cm pitkä, ehkä jopa alle 30 borelock-tyyppisellä suujarrulla tms.
223:n varmaan saa käymään toisella piipulla ja luvan kannalta olisi halvempi, sikäli se on vahva vaihtoehto.
Multa puuttuu 308 ja se on tulevaisuuden hankinta, siihen vaihtopiipuksi 300JHC aliäänisille ja edulliseen treeniin koska sellainen piippu on jo kaapissa. Ulkoballistisesti vastaava kun x39 ja 300 bläkkäri täystehoisilla ja aliäänisillä patruunoilla. Hylsyjen aihiona on Lapua .220 Russianin hylsyt jotka kestää käyttöä vaikka lipsahtaisi ahneen puolelle paineissa.
Lainaus käyttäjältä: Ippe69 - tammikuu 09, 2023, 20:07
Mulla ei taas ole x39:stä oikein mitään hyötyä bläkäriin verrattuna kun sekin riittää kauriille mutta kumpikaan ei riitä hirvelle. Siihen väliin ei ole täällä minkäänlaista riistaa.
BLK ei oikein millään täytä asetuksen energiavaatimuksia hirvijahtia ajatellen, 7,62x39 helposti. Mikään optimipatruuna tuo ei tokikaan ole, laillinen kuitenkin.
Katso artikkeli Olavi Pienimäki: "Rynnäkkökiväärin patruuna 7,62x39 hirviratakäyttöön", Metsästäjä 3/99
Lainaus käyttäjältä: veeteetee - tammikuu 09, 2023, 20:55
BLK ei oikein millään täytä asetuksen energiavaatimuksia hirvijahtia ajatellen, 7,62x39 helposti. Mikään optimipatruuna tuo ei tokikaan ole, laillinen kuitenkin.
Huomasithan että piipusta tulee enintään 310mm pitkä?
GRT:n mukaan on kinthaalla että saa 1900 joulea piipunsuulta.
No enpä huomannut :( enkä ymmärrä.
Lainaus käyttäjältä: veeteetee - tammikuu 09, 2023, 23:21
No enpä huomannut :( enkä ymmärrä.
En minäkään ymmärrä miksi laissa pitää noin tiukkoja rajoja olla😀
Jos 310mm piippu pitää olla niin kannussa pitää olla vähän enemmän tilavuutta kuin noissa lyhyissä. Erittäin vahva suositus 308 Winille varsinkin jos aliäänipaukkujakin pitää voida latailla. Rihlannousuksi 10" tai vielä mielummin 8" niin vakautuu kaikki mitä saa ladattua. Eikä 338 Federal välttämättä olisi huono sekään. Hirvitehoja noin lyhyestä piipusta vähän vaikea saada eikä noin lyhyeen piippuun mitään kovin hyvää hirviasetta rakenneta.
Saako mistään 310mm piipusta 1 Moan tai sen alle tarkkuutta? Ei mitään hajua mutta ei siihen mitään estettäkään pitäisi olla.
Nyt siis ei ole hirvitehot vaatimuksenakaan.
Mutta pitäisi onnistua 308:lla hyvin jos sellaista haluaisi. Mulla on ~40 cm piippu sellaisessa ja siinä on 100 metrissä tehoa 2750J kun vaatimus on 1900J. Vielä paremmin joillain muilla kaliipereilla.
Eipä tuon tarkkuuteen pitäisi vaikuttaa. Uronen lupaa 0,5 MOAn tarkkuuden 5lks@100m omalle tuotteelleen, 300blk 12,5" piipulla. Luulis sen moan onnistuvan 200 metriin.
En tiedä millä luodilla meinasit ladata, mutta lyijyttömän vaatimus 1900j, 10g lyijysydämmisellä 2000j. Se miten ratkaisevaa tuo 100j on aliäänisissä en tiedä kun en ole aliäänisiä harrastanut
Minun laskujen mukaan noin 45 g lyijykuulalla saisi jo hirvitehot aliäänisenä, mutta sitähän tässä langassa ei edes kysytty ;D
Eli teoriassa .510 Whisper kävisi hirvijahtiin ihan hyvin...
Veeteeteen .50 AMOS saavuttaa aliäänisenä hirvitehot.
Lainaus käyttäjältä: HJu - tammikuu 10, 2023, 07:39Saako mistään 310mm piipusta 1 Moan tai sen alle tarkkuutta? Ei mitään hajua mutta ei siihen mitään estettäkään pitäisi olla.
Jalosen siluettipistoolit oli ihan jäätävän käyntisiä ja oliko piipun pituus 250mm vai mitä sen aikaisissa oli. Kaliberien kirjo oli valtava mutta yhteistä oli hyvä käynti, osaavan ampujan käsissä käynti ole alle moaa sadalla metrillä.
Ei piipun lyhennys pelkästään huononna käyntiä, jos kaikki palikat vaan kunnossa. Noita tehoja sitten vaikeampi saada pihalle, kuinka saa hylsyyn ruuria tarpeeksi ja kuinka saa sen lyhyessä piipussa palamaan. Ja suupamaus ja liekki ainakin mahtavat. Miksi pitää olla noin lyhyt piippu?
Tässä ketjussahan ei kukaan ole varsinaisesti ollut tehoa vailla kuin kauriille mikä onnistuu varsin helposti kaikilla mainituilla kaliipereilla lyhyilläkin piipuilla.
Keskustelu perinteiseen tyyliin vain rönsyili hieman.
Blackoutilla tuo 30cm ei ole mikään lyhyt eikä ongelma 223:llakaan ruudin palamisen tai suupamauksen suhteen.
Blackoutin tarkkuus 200 metriin oli se minun varsinainen kysymys johon ei tosin vielä löytynyt vastausta.
Jos asevalmistaja lupaa 0,5moa tarkkuuden 100m niin silloin tarkkuus 200m tulee perän takaa, keli tekee hommasta vaikeampaa, hidas luoti ja kaareva lentorata antaa tuulelle aikaa työntää.
Mulla ei siis ole tuollaista asetta eikä juuri sitä ole tulossakaan. Mielelläni kuulisin jos jollain on kokemusta että onko lupauksella katetta?
Lainaus käyttäjältä: Räiskis - tammikuu 10, 2023, 20:58
...hidas luoti ja kaareva lentorata antaa tuulelle aikaa työntää.
Ei kai se ihan näin mene? Merkittävin tekijä tuulenvientiin ainakin taulukoiden perusteella on kai luodin BC. Hidas luoti on usein raskas ja se omaa hyvän BC:n, jolloin tuulenvienti on vähäisempää kuin kevyellä huonon BC:n luodilla, vaikka se lentäisi vauhdikkaammin.
Ei se hyväkään BC täysin poista sivusiirtymää tuulella.. Varsinkin jos lähtönopeudet ovat melko alhaiset (700m/s ?). Lentoaikahan ja tuulen nopeus sen lopulta ratkaisee.
Jonkinverran olen vertaillut lapuan sovelluksella noita lentoratoja 223 vs 300blk. Ensimmäisellä 4,5g scenarL 750 m/s lähdöillä, jälkimmäistä 10-14,3g luodeilla 500-570m/s lähdöillä mitä nuo oletettavasti tulisivat olemaan. Tuulen viennissä ne on melko lähellä toisiaan, itseasiassa 14,3g scenar 500m/s lähdöillä täsmälleen sama parinsadan metrin matkalle.
9 erimerkkistä subsonic-paukkua testissä. Valitettavasti vain kolmen laukauksen kasoja ampui mutta kuitenkin eri patruunoista 6/9 alle tuuman kasa 100 jaardiin. Pari patruunaa "yhtäreikää" ja yksi taisi olla puolen tuuman kieppeillä. En olisi odottanut noin hyviä tuloksia. Kyllä tuo lisäsi kiinnostusta ks. kaliiperia kohtaan.
https://youtu.be/HuNIYqPojzk
Lievää kiinnostusta myös täällä, samalla tavalla kun ...x39 kanssa mutta en saa mitenkään perusteltua lumipallo lentorataa 223:een verrattuna. Ainoa etu olisi subsonicit joka laajentaa käyttömahdollisuuksia.
Bläkärissä on yksi mukava ominaisuus, täyslatauksissakin noin 1-1.1g ruutia.
Tuo on tosiaan erittäin käyttäjäkohtaista kumpi on parempi. Ja toki mieltymyksistäkin kiinni.
Lyhyille ja keskipitkille matkoille kova nopeus on ongelma syötävää riistaa metsästettäessä. Ja hitailla tulee tuo lumipallolentorata.
Viimein ehkä löysin kelvollisesti käyvän latauksen 223:een. Mutta kun oletettu lähtönopeus on lähes 800 m/s ja reikäpääluoti niin todennäköisesti jälki on pahaa.
Siksi pitää hakea sopivaa kompromissia. Kevyet lataukset painavalla luodilla 223:een voisi olla ihan hyviä mutta vaatii jyrkän nousun ja ehkä muutenkin haastava saada toimimaan kunnolla. Lisäksi ne kaikki on OTM-luoteja, mikä voi olla ongelma. Subsonicit voi olla tekemätön paikka, ainakin sellaiset jotka toimisi ennustettavasti eri olosuhteissa.
Blackoutilla ainakin teoriassa pitäisi yliäänisenä saada hyvin sinne ~200 metriin asti toimivia latauksia mikä minulla on tavoitteena, tosin erittäin harvoin jos koskaan tarve niin pitkälle ampua. Alle 50 metriä taas hyvinkin usein. Ja sitten on mukavana lisänä nuo subsonicit.
Ennen ja jonkin verran vieläkin tuohon minun kaipaamaan hommaan oli 7x33 Sako, mutta ei tunnu järkevältä katoavaa kaliiperia valita.
Lainaus käyttäjältä: MikaS - tammikuu 25, 2023, 07:20
Bläkärissä on yksi mukava ominaisuus, täyslatauksissakin noin 1-1.1g ruutia.
Tuo on hyvä pointti kun tietää ettei komponenttien hinnat ainakaan alaspäin ole menossa. Se on varma etten 223:sta luovu koska on hyvin käyvä kaliberi, mieto rekyyli ja komponentteja saa kohtuullisella hinnalla. Piipun vaihtoon on työkalut jo olemassa joten bläkkäri menee harkintaan.