TARKKA-AMPUJAKILTA

Avoin Keskustelu => Tarkka-ammunnasta yleisesti => Aiheen aloitti: JPa - helmikuu 07, 2007, 12:32

Otsikko: Bipodin käytöstä.
Kirjoitti: JPa - helmikuu 07, 2007, 12:32
En löytänyt bipodin käytöstä aikaisempaa juttua, joten perustetaanpa sille oma topicci.



 Eli, miten kukin käyttää bipodiaan? Itse olen huomannut esim. sen että matalassa ryöminnässä asetta oikean käden päällä kuljettaen eteenpäin sojottavat "koivet" tuppaavat takertelemaan vähän vaikka mihin, ja ilman niitä eteneminen on helpompaa. Tuliasemassa pärjää joskus ilman ja joskus ei, toisinaan paremman ampuma-asennon saa irroittamalla bipodin ja tukemalla aseen muuten. Asiaa miettiessäni olen päätynyt vakavasti harkitsemaan bipodin kuljettamista irrallisena tst-vyössä ja kiinnittämistä vain tarvittaessa. Esim. harrisin jaloilla tämä onnistuu helposti, nopeasti ja suht koht pienillä liikkeillä, toisilla merkeillä saattaa olla hankalampaa.



 Toinen, ja nimenomaan harrisin bipodiin liittyvä asia on sen asennussuunta. Esim. eri aselehtien artikkeleissa näkyy harrisia laitetun kivääreiden alle sekä jalat eteen- että  taaksepäin. Johtuen jalkojen kulmasta aukitaitettuna luulisin että niiden ollessa taaksepäin ase "hyppäisi" rekyylistä? En ole kokeillut, mutta äkkiäkös ne kääntää ja testaa.. Muistan vaan kuinka tak85:lla ampuessa kouluttajat nimenomaan painottivat että asetta tulee vetää taaksepäin että jalat varmasti osoittavat etuviistoon, muuten hyppää kuulemma varmasti.



 Kolmanneksi, bipodin vaikutus osuntaan. Tämän huomasin konkreettisesti kun vaihdoin aikaisemmin käyttämäni vanhemman mallisen Oulun Työstökeskuksen bipodin harrikseen. Vanhan mallin SAK-bipodissahan jalat "lukittuvat" aukiasentoon ainoastaan jousikuormitteisten kuulien avulla, ja tästä johtuen toinen tai molemmat jalat pettivät toisinaan rekyylin alta. Tämän huomasi myös osumissa, ja jälkeenpäin ajatellen asia on tietysti aivan selvä. Kun aseen tuki ei ole joka kerta samanalainen niin osumakin vaihtelee. Harrisin bipodi pysyy koko ajan samassa asennossa joten luotikin pääsee joka kerta matkaan samalla tavalla. Näinhän se osuu myös joka kerta samaan paikkaan, eikö?!  :roll:



 Lisää ajatuksia bipodin käytöstä, sen hyödyistä/haitoista jne. saa heittää!



-J-
Otsikko: Re: Bipodin käytöstä.
Kirjoitti: Homer - helmikuu 07, 2007, 14:36
Lainaus käyttäjältä: JPaTuliasemassa pärjää joskus ilman ja joskus ei, toisinaan paremman ampuma-asennon saa irroittamalla bipodin ja tukemalla aseen muuten. Esim. harrisin jaloilla tämä onnistuu helposti, nopeasti ja suht koht pienillä liikkeillä, toisilla merkeillä saattaa olla hankalampaa.

Miksi bipodit pitäisi irrottaa silloin jos aseen tukee ilman niitä? TRG:n malli ja Parker-Hale/Versapod asennuttuna etutukkiin upotettuun tappiin, ei haittaa aseen tukemista. Harris ja kaltaisensa saattavat haitata, koska ne ovat tukin alla eikä etupuolella piipun alla, kuten nuo mainitsemani joitten asennus/irrotus onnistunee myös huomattavasti helpommin kuin Harrisin.

Itse olen havainnut bipodilta ammuttujen "kasojen" olevan hieman suurempia kuin penkistä pussituelta. Tarkkuus on kuitenkin riittävä ja koska ei maastossakaan ammuta penkistä niin ei harjoitellakaan niin. Penkistä kohdistellaan vain tähtäimiä.
Otsikko:
Kirjoitti: POM - helmikuu 07, 2007, 20:13
LainaaPenkistä kohdistellaan vain tähtäimiä.


Onko kokemuksia, käykö penkistä kohdistetut tähtäimet samaan kuin ammuttaessa bipodilla? En itse ole tullut tehneeksi tarkempia vertailuja, mutta olen päätynyt kohdistamaan aseen bipodin kera, jos käytän sitä aseessa 'tosi toimissakin' eli metsästäessäni. Kun jahdissa ampuma-asento on maaten ja penkistä istuma-asento, aseen tuenta tahtoo olla erilainen.
Otsikko:
Kirjoitti: tt - helmikuu 07, 2007, 20:33
Olisikohan ideaa vaikka vuokrata sellainen suurnopeuskamera, miettiä etukäteen muutama kaliiperi, valita eripaksuisia piippuja, käyttää suujarrua, vaimenninta ja vertailuksi vielä ilman mitään ja sitten ampua erilaisista asennoista ja tuennoista. Se voisi auttaa ymmärtämään ampuma-asennon toistettavuuden merkitystä ja vähän valottaa koko liipaisimen vedon jälkeistä tapahtumaa.
Otsikko: Re: Bipodin käytöstä.
Kirjoitti: JPa - helmikuu 08, 2007, 08:11
Lainaus käyttäjältä: HomerMiksi bipodit pitäisi irrottaa silloin jos aseen tukee ilman niitä? TRG:n malli ja Parker-Hale/Versapod asennuttuna etutukkiin upotettuun tappiin, ei haittaa aseen tukemista. Harris ja kaltaisensa saattavat haitata, koska ne ovat tukin alla eikä etupuolella piipun alla, kuten nuo mainitsemani joitten asennus/irrotus onnistunee myös huomattavasti helpommin kuin Harrisin.

Itse olen havainnut bipodilta ammuttujen "kasojen" olevan hieman suurempia kuin penkistä pussituelta. Tarkkuus on kuitenkin riittävä ja koska ei maastossakaan ammuta penkistä niin ei harjoitellakaan niin. Penkistä kohdistellaan vain tähtäimiä.


 Ajattelinkin nimenomaan niinpäin että bipodi kiinnitettäisiin vain tarvittaessa. Kun esim. juuri tuossa harrisin jalassa on ulokkeita, jousia yms. joihin tarttuu helposti vaikka mitä niin helpottaisiko hidasta/matalaa etenemistä jos bipodi olisi irti? Totta on se että esim. TRG:n bipodin kanssa tällaista ongelmaa ei liene ilmene ainakaan niin suuressa mittakaavassa, mutta kun kaikilla ei niitä (vielä?  :wink:  ) ole. Haluaisinkin kuulla muiden kokemuksia ja mahdollisia eri ratkaisuja eri (olemattomiin?) ongelmiin.



-J-
Otsikko: Re: Bipodin käytöstä.
Kirjoitti: Homer - helmikuu 08, 2007, 11:26
Lainaus käyttäjältä: JPaAjattelinkin nimenomaan niinpäin että bipodi kiinnitettäisiin vain tarvittaessa.

Ei tuo mikään huono ajatus ole, kunhan se bipodi vain on helposti saatavilla. Ei bipodin poissaolo ainakaan etenemistä hidasta, mutta sitä, eikä toimintaa tuliasemassa saa myöskään hidastaa tai hankaloittaa niiden säilytys varusteissa. Ei siis bipodia housujen etutaskuun :D

Tämä(kin) on varmaan niitä asioita joissa saa soveltaa omien mieltymysten ja kokeilujen mukaisesti. Asioitahan pitää kokeilla, kyseenalaistaa ja etsiä se itselleen sopivin tapa.

Pitää vain varoa ettei trg-tyyppinen "bipodikolo" täyty roskilla ja muulla aluskasvillisuudella.