Mitähän vaihtoehtoja löytyy markkinalta, jos haluaa LRF-kiikareihin Mrad-ristikon? Steinereista löytyy pikaisella googletuksella, mutta onko muita?
Ei ole tullut vastaan kuin Steinerin 8X30 ja 10X50 LRF . Varmaan sotilaspuolelta löytyy muutakin mutta jos niitä ei voi ostaa kaupasta niin aika samantekevää.
Kiitos. Kannattaisiko noiden välillä panostaa pieneen kokoon vai hyötyykö lisävalovoimasta tai pienestä suurennoksesta?
Maastokäyttöön tuo 10x50 LRF on niin jäätävän kokoinen että jää helposti kotiin/reppuun. Ajoneuvokäyttöön (auto, panssarivaunu, laiva tms ) ihan jees mutta jalkaväki/ta-kyttöön minun mielestä 8x30 malli on parempi koska sitä on helppo kantaa, se on kevyempi ja se vie vähemmän tilaa.
Omakohtaista kokemusta on 10v ajalta Steinerin 7x50 Compass mallista (samaa kokoluokkaa kuin 10x50 LRF) jota sain maastoon asti vain muutaman kerran. Myin sen lopulta kaverille peurapassikiikariksi johon käyttöön se on kuulemma hyvä.
Minulla on Steinerin 8x30 LRF milristikolla ja se on kyllä hyvä. Jos mrad-ristikko ei ole pakollinen niin Vortexin Fury HD 5000:sta kannattaa selvittää. Mittaa kauemmas kuin Steinerit ja AB-versiossa on Applied Ballistics -laskuri sisäänrakennettuna.
Tuo AB malli näyttää kyllä todella mielenkiintoiselta. Saatavuus on vaan aika heikon oloinen. Lähin mitä löysin on UKssa