Lainaus käyttäjältä: Tex Willer
//http://www.youtube.com/watch?v=s5pVya7eask
Piipun värähtelystä on ollut monia mielipiteitä.
Löytyykö jostain suurnopeuskameralla otettua kuvaa josta näkee piipun liikkeen / liikkumattomuuden ennen luodin irtoamista piipusta?
Wikipedian mukaan ääni etenee metallissa reilusti nopeammin mitä luoti piipussa. Ja saman lähteen mukaan shokkiaalto taas etenee vielä ääntä nopeammin. Nämä voisivat selittää piipun mahdollisen värähtelyn.
//http://fi.wikipedia.org/wiki/%C3%84%C3%A4nen_nopeus
//http://fi.wikipedia.org/wiki/Shokkiaalto
Lyhyttä ja paksua piippua väitetään pitkää ja ohutta tarkemmaksi. Värähtely?
Näin maalaisjärjellä ajateltuna kiikarin jousto ja sitä kautta tulevat mahdolliset tähtäyksen aikaiset "värähtelyvirheet" ovat lähes mahdottomia. Vai voiko olla mahdollista, että joku ampuja tottuu joustavan kiikarinsa takia tähtäämään muuttuvan tähtäinkuvan liikesuuntaa ennakoiden?
http://www.youtube.com/watch?v=G6BpI3xD6h0&NR
tässä on jonkinlainen kuva miten puolarit (hiiripyssyja ja AK) värisevät laukaisussa.
Joskus olen katsonut suurnopeuskameran kuvaa laukaisuvaiheessa ja paksupiippuisen 308:in piippu ei silminhavaittavasti muuttanut muotoaan luodin piippuvaiheen aikana.
Mikan linkissä näkee selvästi että lakristin taipuminen alkaa aika myöhäisessä vaiheessa.
Tuossa viimeisimmässä videossa on kyllä niin paljon propagandaa mukana että. AK:lla ampuva tekee selvän liipaisuvirheen kunnon nykäisyllä kuten nähdään mm. 1.18 ja 3.35 min kohdalla. Toinen ei ole niinkään propagandaa, mutta 4.00 min kohdalla "ilmiselvät" valitsimestä näkyvät ominaisuudet eli onko ase enemmän kk kuin kivääri. Jos AK-sukuisilla pitää nopeasti saada ase toimintaan niin aika harvoin valitsin jää sarjatulen kohdalle kun ääriasentona on kertatuli.
propagandaakin saattaapi olla..olikohan ryssän vehkeeseen oikeat panokset?