TARKKA-AMPUJAKILTA

Avoin Keskustelu => Ballistiikka ja jälleenlataus => Aiheen aloitti: Lukka - joulukuu 24, 2021, 00:00

Otsikko: 338 winmag piipun lyhennys
Kirjoitti: Lukka - joulukuu 24, 2021, 00:00
Tervehdys.
Sako L61R kivääri 60 senttisellä piipulla ja piipun päässä oli hattu, eli br reflex 10+10 senttinen.
Tuo on sen verran työläs kannettava hirvihommissa, että tarkoitus on lyhentää piippu 50 senttiin.

Tähän asti olen käyttänyt 250 gr TSXää ja n165 ruutia. Yksikään ammutusta riistasta ei ole tullut reklamoimaan. Pari luotia olen saanut talteen ja ovat vakuuttaneet muodollaan, reijistä päätellen muissakin elikoissa on luodit hyvin auenneet.
Piipun lyhennyksen jälkeen ajatuksena pudottaa luodinpaino 225 greiniin ja varmasti ruutilaatu kannattaa vaihtaa nopeammaksi.

Kysymys kuuluu: voisiko joku ystävällinen sielu joulun joutokäynnillä pyöräyttää kuikkalootaa ja vinkata tänne meille opiksi ja ojennukseksi, että millä ruudilla tuon painoinen kuula tuon mittaisesta piipusta kannattaa ampua.

Hyvää joulua.
Otsikko: Vs: 338 winmag piipun lyhennys
Kirjoitti: Mehto. . . Prk - joulukuu 24, 2021, 00:54
Hyvää Joulua
Paananen neuvoo 225gr Hornadyn Sp:lle nopeimmaksi ruudiksi VV N540 ruutia

Mutta koska mieluiten kuparia, niin paino kannattaisi pudottaa vielä pykälällä alaspäin ja samalla ruudilla (esim. nosler 200gr)

Otsikko: Vs: 338 winmag piipun lyhennys
Kirjoitti: Riksa - joulukuu 24, 2021, 13:13
250gr TSX lähtee 540mm piipusta N560:llä 820m/s. 250gr Swift A-Frame olisi tarkoitus saada lähtemään noin 800m/s, jotta olisi turvallinen myös hiukan lämpöisemmissä keleissä. N560 heikkous on kieltämättä tuo isohko riippuvuus ruudin lämmöstä.
Otsikko: Vs: 338 winmag piipun lyhennys
Kirjoitti: Lukka - joulukuu 24, 2021, 13:30
Kiitos näistä ohjeista.
Nimenomaan TSXssä tarkoitus pysyä, koska 250 gr on toiminut luotettavasti 10-300 metrin riistalaukauksissa.
Epäilemättä muitakin hyviä luoteja on, mutta pysyttelen tutussa brändissä.
Otsikko: Vs: 338 winmag piipun lyhennys
Kirjoitti: JKu - joulukuu 24, 2021, 13:58
Itse lyhennytin 66cm -> 55cm ja laitoin vaimentimen nokalle, aika huomattavasti muuttui kiväärin luonne kaikin puolin.
En totta puhuen mitannut lähtönopeuksia ennen piipun katkaisua, mutta sen jälkeen olivat saman mitä tehdas Oryx sekä Barnes 210gr ttsx paketissa luki. Eli oryx 840m/s ja ttsx 880m/s
Sumealla logiikalla päädyin 55cm mittaan varmistaakseni ettei lähtönopeudet tippuisi liikaa. Ehkä tällä tiedolla olisin 50cm lyhentänyt mutta en kyllä jaksa alkaa enää jumppaamaan tuon piipun kanssa. Tuollakin on päässyt tiheimmistä vitulikoista läpi juosten.
Otsikko: Vs: 338 winmag piipun lyhennys
Kirjoitti: Ippe69 - joulukuu 25, 2021, 00:41
Lähtökohtaisesti painavampi luoti on vähemmän herkkä piipun lyhennykselle joten en välttämättä vaihtaisi luotia jos ei muuta syytä ole.
Toinen vinkki, gordon reload tool on ilmainen netistä ladattava ohjelma jolla voi simuloida eri luotien, ruutien ja piipunpituuden vaikutuksia.
Mitä nyt tuosta pikaisesti vilkaisin, N165 ei ihan täysin pala nykyiselläkään pittus/paino yhdistelmällä. Myöskään N160 ei pala ihan täysin 225gr luodilla lyhyemmällä piipulla mutta kuitenkin riittävästi että lataus voi olla hyvinkin toimiva. Myös N150 pitäisi ohjelman perusteella olla toimiva ruuti.
Otsikko: Vs: 338 winmag piipun lyhennys
Kirjoitti: Hala - joulukuu 26, 2021, 21:40
Vaihdoin 338 WM:ssä luodin Naturalis 230 grs:sään ja ruudin N150:een (aikaisemmin 250 grs ja N160). Tuntuu toimivan, eikä QL:n maksimillakaan painemerkkejä. Nopeutta en ole mitannut, mutta Natu toimii OK ainakin vielä sadassa metrissä, varmaan pidemmällekin. Kaatoteho, kuten vanhalla 250 grs Hampparilla (sirpalegranaatti).
Otsikko: Vs: 338 winmag piipun lyhennys
Kirjoitti: Lukka - tammikuu 06, 2022, 22:31
Mistä löytäisin taulukon, mistä näkee TSX-luodin tarviman iskunopeuden, minkä se toimiakseen vaatii?
Jos painoluokka ois tuo 225-250 grs. ja 300 metriin asti pitää pystyä luottamaan luotiin, niin paljonko vaaatii lähtöjä?
Noita 250grs 70kpl hyllyssä, sama ainakin testata niitäkin..

Minkälaisen tulipallon tuo BR T8 .375 vaatii haljetakseen?
Otsikko: Vs: 338 winmag piipun lyhennys
Kirjoitti: jthyttin - tammikuu 07, 2022, 10:43
Kysy Barnesilta tai maahantuojalta sähköpostilla, jokaisella luodilla nopeus voi olla erilainen ja joitain vuosia sitten Barnes näki hyväksi poistaa ko. tiedot webbisivuiltaan. Netistä hakemalla löytää yleensä, mutta siihen menee aikaa kun pitää löytää useampi lähde joissa sama tieto. Ja tieto on tyypillisesti esim. 10v vanhaa joten ei välttämättä päde. Tähän toki vaikuttaa myös, milloin olet luodit ostanut.

Tyypillinen Barnesin TSX-luodeille antama nopeus on 2000fps / 610m/s. TTSX-luodeissa yleensä alempi, ja sellaista johtopäätöstä ei todellakaan pidä vetää että ilman muovikärkeä oleva aukeaisi hitaammassa vauhdissa, Barnesin kohdalla normaalisti toisinpäin (uudempaan TTSX:ään on tarkoituksellisesti haettu helpompi avautuminen). Yleensä kannattaisi jättää vaikka 10% marginaalia Barnesin ilmoittamiin lukuihin, jos haluaa että luoti oikeasti (eikä vain nimellisesti) aukeaa. Ja kun tuo annettu lukema alitetaan, avautuminen romahtaa todella nopeasti. Siis 10m/s alitus voi tarkoittaa ettei luoti aukene ollenkaan.

250gr TSX 810m/s lähdöillä kulkee 608m/s 300 metrissä. Vaihtaminen 225gr luotiin ei auta koska sillä(kin) on huono BC, 830m/s lähdöillä ollaan lukemassa 606m/s. Myös noihin valmistajan antamiin ballistisiin kertoimiin kannattaa suhtautua varauksella, oikeasti luoti hidastuu hiukan enemmän. Jos haluaa mennä Barnes TSX:llä valitsisin luodiksi 210gr jossa on pieni boattail. Ballistinen kerroin on 225 ja 250 luotien välimaastosta (siis luotia keventämällä saa paremman ballistisen kertoimen vrt. 225!) ja lähtönopeutta saa hitusen enemmän. Kuitenkin pysytellään sellaisissa kantturoissa ettei osumanopeus ole liiallinen edes kosketuslaukauksessa. Edelleen parempi on 225gr TTSX, sillä on samalla lähtönopeudella jo 50m/s enemmän nopeutta @300m jos verrataan 225gr TSX. Ja noille kärjellisille on kai TYYPILLISESTI ilmoitettu vähimmäisosumanopeudeksi 1800fps / 550m/s eli tällä luodilla alkaa olla jo eväitä 300 metriin saakka.

Muilta valmistajilta löytyy sitten luoteja jotka ovat paperilla huomattavasti parempia, esim. Nosler 225gr E-Tip. Yleissivistyksen vuoksi liitteenä Noslerin sivuilta nyysityt kuvat, miten heidän luotinsa on suunniteltu aukeamaan ilmoitetulla alarajalla 1800fps / 550m/s ja verrokkina 2400fps / 730m/s nopeuksissa. Ei paljon poikkea muista valmistajista mitä on tullut kokeiltua, ja noista voi sitten vertailla haluaako välttämättä ampua elukkaa luodilla jonka nopeus keikkuu valmistajan ilmoittaman alarajan tuntumassa.
Otsikko: Vs: 338 winmag piipun lyhennys
Kirjoitti: Poikanen - tammikuu 07, 2022, 12:03
@jthyttin on täsmälleen oikeassa. Täältä löytyy .30 naturaliksen (https://www.lapua.com/bullets/naturalis-bullets/) vastaava kuva ja mie kyllä tuollaki luodilla haluaisin mieluummin tuon 791m/s kuin 482m/s mukaisen aukeamisen.

Uskon että iso osa kuparin huonosta maineesta vanhan liiton metsästäjillä johtuu .308 vaimentimen takia lyhennetyn piipun ja liian raskaan luodin aiheuttamasta ihan liian matalasta osumanopeudesta. Kupari tykkää vauhista ja sitä voi huoletta hakea massan kustannuksela sillä luoti kestää paremmin osumassa kasassa.
Otsikko: Vs: 338 winmag piipun lyhennys
Kirjoitti: Lukka - tammikuu 07, 2022, 16:12
Kiitoksia pohdinnoista!
Tänään käytiin hirviviikatteen kanssa katkaisuhoidossa: 600mm.->500mm.
Toinen käsi oli jo sepän ovenkahvalla, kun piti vielä uskoa vahvistaa sakon mallistosta, missä 85 kodiak 338winmag piipun pituudeksi ilmoitetaan 513mm.

Täytyypä tosiaan katsoa nuo paremman BCn luodit ja alkaa niistä hakemaan käyttölatausta.
Tosin usa-luotien saatavuuksissa kuulostaa olevan haasteita..

Latasin muuten mainitun Gordonin ohjelman, pitää opetella käyttämään seuraavaksi.
Otsikko: Vs: 338 winmag piipun lyhennys
Kirjoitti: Mehto. . . Prk - tammikuu 07, 2022, 21:01
Lisää mietittävää
Blaser on lanseerannut joskus kaliberin 8,5x55, mistä löytyy taulukoita piipun pituudesta/ luodin nopeuksista
Sitä en tiedä kuinka todenperäisiä tulokset on
Tuolla ainakin yksi
https://www.passion-magazin.de/85x55-blaser-die-neue-dimension/

Valitettavasti Saksaksi, mutta google kääntää jotenkin Suomeksi
Luotihan on sama kuin 338 win
Otsikko: Vs: 338 winmag piipun lyhennys
Kirjoitti: Ippe69 - tammikuu 08, 2022, 00:46
Lainaus käyttäjältä: Poikanen - tammikuu 07, 2022, 12:03
Uskon että iso osa kuparin huonosta maineesta vanhan liiton metsästäjillä johtuu .308 vaimentimen takia lyhennetyn piipun...
En oikein jaksa uskoa tuohon piipun pituusongelmaan. Hyvin harvoin ks. kaliiperin aseita tulee vastaan alle 50 senttisenä tavan metsästäjällä. Sellaisesta piipusta saa helposti tarpeeksi vauhtia että nämä yleiset 10-11 gramman luodit toimii "normaaleilla" matkoilla. Kunhan valitsee oikean luodin, TTSX:ää esimerkiksi on 165gr ja 168gr painoisena. Jälkimmäinen on suunniteltu 308:lle ja ensimmäinen 30 magnumeille, toimintanopeudet luonnollisesti sen mukaiset. Tätäkään ei missään erikseen ilmoiteta, se pitää hoksata kysyä valmistajalta. Barnesillakin on ainakin neljällä eri nopeusalueella toimivia luoteja .30 kaliiperisena.
Isompi ongelma lienee rihlannousu. Ennen kohtalaisen yleinen 1:12" ei riitä noille luodeille. Ja sitä ei useinkaan ilmoiteta, että minkälaisen rihlannousun luoti vaatii eikä moni aseen omistaja tiedä mikä omassa on.
Otsikko: Vs: 338 winmag piipun lyhennys
Kirjoitti: Lukka - tammikuu 12, 2022, 11:11
Ammuin viimeiset wanhat TSX250/N165 lataukset nopeusmittariin ja tauluun:
lähtönopeus 750m/s. 3ls. KA. ja osumapiste siirtyi 9cm. klo. 11 amet 150m.
(Muistiinpanoja en löytänyt, mutta vahva muistikuva on, että vauhtia olisi ollut aiemmin n.800m/s.)

Gordonilla pyörittelin eri vaihtoehtoja ja pyörittelemällä noita ohjelman antamia suunopeuksia ja BCtä testiin valikoitui Noslerin 200 ja 225 greiniset E-Tipit, jotka jo matkahuolto eilen toi. Lisäksi TTSX 215 ja TTSX225, mikäli jostain niitä löydän.

Ajoainekin on tulossa: N550

Niippaus?
Tältä foorumilta olen lukenut niippauksen olevan tarpeeton pulttilukoissa, mutta joku molytty, niippausuraton luoti liikkui ulospäin hylsystä makasiinissa, kun hirveä ammuin. Partition250 muistaakseni.
Otsikko: Vs: 338 winmag piipun lyhennys
Kirjoitti: JKu - tammikuu 12, 2022, 12:49
Magnumi ja vähänkään kevyempi kivääri, niin luoti kyllä lähtee liikkeelle lippaassa rekyylistä.
Suosin niippaamista ylipäätään metsästyspatruunoilla.
Otsikko: Vs: 338 winmag piipun lyhennys
Kirjoitti: Lukka - tammikuu 22, 2022, 17:21
Nyt pääsin testaamaan yhdistelmää n550 ja nosler e-tip 225.
Gordonin mukaan maks lataus olisi 67gr. Tuolla latauksella ei vielä mitään painemerkkejä ja v3 820-830m/s. Valaistusolosuhteiden vuoksi lähtönopeudet ja tarkkuuskokeet on ammuttu erikseen.
Rihlakosketus 88mm. niippiuraa käyttäen 83,2mm.
Niippiura on mallia "vaatimaton " ja herkästi työntää koko hylsyn kaulaa sisään.

150m. niipattu 3lks. kasa sivuhajontaa 25mm. ja korkeushajonta 45mm.
150m. Niippaamaton 87,5mm. 3lks. Korkeushajonta15mm. Mutta sivuhajontaa 55mm.

Ammuin vielä kokeeksi 300m. tuolla niipatulla 3lks. ja kasan koko sivuhajontaa 57mm. ja korkeushajonta 180mm.

Kysymys 1: Voiko perus luoditusholkilla nipata sileästä kohdasta luotia? Jos ei, voiko ns. factory crimp diellä?

Kysymys 2: alanko tehdä kokeiluja latauspituudella, vai niippauksen tiukkuudella vai ruutimäärällä?

On muuten tarkka työkalu tuo Gordon.
Syötin sille arvot: 338winmag, 500mm. Piippu, n550 67gr., e-tip225. Ohjelma antoi suunopeudeksi 826m/s. ja v3 eka paukku tuolla latauksella oli täsmälleen tuo 826  :o
Otsikko: Vs: 338 winmag piipun lyhennys
Kirjoitti: Lukka - tammikuu 22, 2022, 18:07
Tarkennuksia:
holkkisarja on RCBS perus ja lisänä redding neck die.
Hylsy Sako 2krt. ammuttu.
Otsikko: Vs: 338 winmag piipun lyhennys
Kirjoitti: Lukka - helmikuu 08, 2022, 17:50
Tein tikapuutestin tuolla n550/e-tip225/norma hylsy/cci LRM.
Latauspituus oli niippausuraan, eli tuo reilu neljä milliä irti rihloista.
V03
-65gr 772m/s.
-65,5gr 785m/s.
-66gr 801m/s.
-66,5gr 811m/s.
-67gr 817m/s.
-67,5gr 822m/s.
-68gr 831m/s.
-68,5gr 827m/s.
Kolmen viimeisen kasa 26mm. Amet 150.
Ensimmäinen oli kärpänen (130mm. Vasemmalle)
Muuten kasan koko 75mm.
Kovimmallakaan latauksella ei näkynyt nallissa painemerkkejä ja kumpikin aukesi notkeasti, joten arvelin tehä uudet tikapuut 67,5-69,5gr.
Otsikko: Vs: 338 winmag piipun lyhennys
Kirjoitti: HxM - helmikuu 08, 2022, 18:11
Löytyikö sellaista kohtaa, missä kolmen vierekkäisen latauksen osumakeskeispiste olisi lähekkäin toisiaan?
Otsikko: Vs: 338 winmag piipun lyhennys
Kirjoitti: Lukka - helmikuu 08, 2022, 18:30
Ammuin tuosss testissä aina yhden laukauksen per lataus.
Seuraavaan testiin sama ladata vaikka kolme per lataus.
Otsikko: Vs: 338 winmag piipun lyhennys
Kirjoitti: ALa - helmikuu 09, 2022, 17:49
Hiukan lainaten, eikö tästä voisi päätellä, että näillä ollaan ja aika lähellä:
"-67,5gr 822m/s.
-68gr 831m/s.
-68,5gr 827m/s.
Kolmen viimeisen kasa 26mm. Amet 150."

Tikapuutesti yhdellä laukauksella per lataus on itselle vieras tapa. Näkisin, että tässä annetaan liikaa tilaa muuttujille mm. ruutimäärän annosteluvirheelle.
Otsikko: Vs: 338 winmag piipun lyhennys
Kirjoitti: HJu - helmikuu 09, 2022, 18:03
Tikapuutesti on vain yksi tapa hakea se lataus. Jos viitsii niin sen kun ampuu 5lks kasat 0,05g latausportain. Vähän säpäkämmällä kaliperilla menee ensimmäinen piippu näihin testeihin. Seuraavalla piipulla voi sitten hakea latausputuudet kohdilleen. Kolmannella piipulla voi sitten alkaa jo harrastamaan :-)
Otsikko: Vs: 338 winmag piipun lyhennys
Kirjoitti: Lukka - helmikuu 09, 2022, 19:20
Tulihan tuo eka 50kpl etip rasia jo paukuteltua pahviin  :P
Olen ampunut niin vähän tuollasellla kovarekyylisellä kiväärillä, että voi mennä tarkkuuden kehittyminen isolta osin ampujan kehityksen piikkiin. Toki sekin on tärkeää
Otsikko: Vs: 338 winmag piipun lyhennys
Kirjoitti: Lukka - helmikuu 09, 2022, 19:55
Tuli ihan kurillaan alettua testaamaan, kun "kaikki" sano että suorituskyky menee piipun typistyksellä.
Joskus reilu kymmenen vuotta sitten edellisen kerran tuota latailin ja testailin, niin silloin 50kpl. TSX 250 rasialla sain muutamalla 3lks. sarjalla tyydyttävän käynnin ja lopuilla ammuttiin kokeita ja hirviä  :D
Otsikko: Vs: 338 winmag piipun lyhennys
Kirjoitti: Lukka - helmikuu 14, 2022, 13:00
Nyt taitaa olla hirvilataus haettuna.
Sako L61R, piipun pituus 500mm., hylsy Norma, VVN550 ja Nosler E-Tip225 latauspituus niippausuraan, eli 82,4mm.

68gr:    812, 826 ja 809 m/s. kasa 47mm. /150m.
68,3gr: 812, 822 ja 816 m/s. Kasa 42mm./150m.
68,6gr: 811, 812 ja 827 m/s. Kasa 70mm./150m.
68,9gr: 843, 839 ja 846 m/s. Kasa 71mm./150m.

Ihmeesti hyppäs vauhdit tuolla kovimmalla latauksella ja kampi tuntui nahkeammalta avatessa, silti tasaista lähtönopeutta.
Taitaa käyttölataus olla tuossa 68-68,3grainia.
Nopeudet on mitattu cronolla n. kolmen metrin etäisyydeltä piipunsuusta.