Suomessa taitaa olla about 300000 metsästyskortin omaavaa henkilöä,joista n.200000 metsästää.
Kun tuo metsästys monilta osin tukee myös "sota taitoja",niin metsästäjät tekevät harrastuksen lomassa miljoonia omakustanteisia "kertausharjoitus päiviä".Niin metsässä kuin radalla.
Väheksymättä omilla rahoilla tehtyjä välinehankintoja,aseita,kiikareita,pimeänäkö kiikareita,etäisyysmittareita, yms. yms.
Riistalaukauksiakin ammutaan aikamoinen määrä.Joitain keskiarvo saalis kpl määriä/vuosi:
*Peura 70000
*Kauris 20000
*Teeri 150000
*Metso 40000
*Sorsa 200000
*Supi 138000 (Loukulla iso osa)
*Jänis 300000
*Rusakko 70000
*Hirvi 50000
Jo noista kertyy noin 1 miljoona kpl riistaa.
Mielestäni metsästystä ja ampumaratojakin tulisi ihan valtionkin tukea kaikin tavoin ja kukkahattutätien pitää rajoittamisista näppinsä irti.....
Timppa
Ps. Ja kertyyhän noista valtaisa määrä laadukasta lähi ruokaa...Paitsi jos teeri on ammuttu yli 400 m:n päästä-:).
Kyllähän aseilla ja a-tarvikkeilla tulisi olla alempi arvonlisävero (esim 10% kuten kirjoilla) ja lakisääteisesti joka kunnassa pitäisi olla vähintään yksi 150m kiväärirata ja yksi 25m pistoolirata. Näin siis ideaali maailmassa.
Valitettavasti osa päättäjistä a) pelkää kategorisesti aseita, b) ei halua tukea Suomen maanpuolustusta ja c) ei hyväksy eläinten metsästämistä.
Supi ei ole riistaa vaan rauhoittamaton vieraslaji 😁
Lainaus käyttäjältä: metsienmies - lokakuu 30, 2021, 17:47
Supi ei ole riistaa vaan rauhoittamaton vieraslaji 
Metsästäjien vastustajia tuollaiset detaljit eivät valitettavasti kiinnosta yhtään.
Aikalailla paikkakuntakohtaisia ongelmia. Täällä on alle 1000 asukkaan käytössä esimerkiksi sisärata, radat pistoolille, pienoiskiväärille, haulikolle, practical-harjoitteluun, liikkuva villikarjurata, kivääriradat 100-300m jne. Myös metsästys on hyvin yleistä, mitä tukemaan osa näistä radoista on rakennetukin. Suhtautuminen metsästykseen on hyvin positiivista, vaikkei itse joku sitä harrastaisikaan - paisteja irtoaa pakastimeen ja tuholaiset lähtevät taimikoista ja puutarhoista.
Eihän maaseudulla metsästystä vastusteta koska siellä ymmärretään luonnon kiertokulkua. Valitettavasti Bambinmetsästyksen vastustajat TM valtaavat nopeiten alaa siellä missä sillä on vaikutusta eli Eduskunnassa ja Brysselissä. Eikä vain Vihreissä puolueessa vaan kaikissa puolueissa.
Juuri bambien osalta on parin vuoden päästä tilanne, että metsästäjiä anotaan paikalle niitä hävittämään. Jo nyt sallittiin pahimmilla alueilla valkohännän metsästys pimeänäkölaitteita käyttäen, mikä on aika poikkeuksellista riistaeläimen kohdalla. Toisin sanoen tilanne on ns räjähtämässä käsiin jos kannan kasvua ei saada kuriin.
Hommahan on jo osittain levähtänyt käsiin kun seurat ei saa ammuttua läheskään kaikkia lupia. Siinä käy vielä niin että valtio joutuu puuttumaan tilanteeseen jos ei kannan kasvu ala taittumaan.
Lainaus käyttäjältä: HJu - lokakuu 30, 2021, 10:01
Kyllähän aseilla ja a-tarvikkeilla tulisi olla alempi arvonlisävero (esim 10% kuten kirjoilla) ja lakisääteisesti joka kunnassa pitäisi olla vähintään yksi 150m kiväärirata ja yksi 25m pistoolirata. Näin siis ideaali maailmassa.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/10366
Tämmönen laitettu on laitettu tulille, en nyt kuitenkaan hengitystäni pidättele.
Tänäänkin oli varsin kova harjoitus tuulen ja pakkasen sietoa, jonka jälkeen aivan horkassa tähdätty tarkka laukaus joka päättyi V-maxin ja ketun kohtaamiseen ketulle kohtalokkain seurauksin 8)
Hyvä tuo aloite...
www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/10366
Ainakin lämpökiikaritähtäinten ostajille verovähennys oikeus.....
Timppa