Terve,
Ylläoleva kivääri tuli eteeni asekaupoilla,
on ostettu uutena joskus 20v.sitten,ei juuri ammuttu,muutama sata laukausta.
Hienossa kunnossa,yksilö on siviiliversio .308win,puoliautomaatti,Heavy barrell.
Onko kellään kokemusta aseen käynnistä matkoille 300-500m?
Jan
Ei kokemusta mutta yleensä piippukiinnitteiset bipodit eivät tarkkuutta paranna. Aseen normaalia paksumpi piippu voi itsessään antaa hyvääkin tarkkuutta mutta poistaisin bipodin jos sen kanssa ei tunnu käyvän hyvin.
Mulla on ollut FAL normaalilla ohuella piipulla joskus yli 20 vuotta sitten. Kaliberi hyvä, rakenne vanha, ihan kiva kivääri mutta tarkkuuskivääriksi siinä on hieman vajauksia pidemmälle matkalle. Piippu-bipod jo mainittiinkin. Lisäksi kiikarin kiinnitystä joutuu pohtimaan. Lähtökohtaisesti se alkuperäinen peltikansi ei taida olla paras pohja ja vaihtoehdoksi nousee jonkinlainen rungon sivuun jalkojen kiinnittäminen. Muistaakseni olis saatavilla myös vahvistettu kansi jossa kisko valmiina, mutta sellaisen tiukan sovitteen löytäminen edellyttää hieman onnea. Voi olla että Suomessa ei niitä edes ole. Noita asioita kannattaa miettiä ennen ostopäätöstä.
FALO on lähinnä nostalginen keräilykappalle, jolla voi fiilistellä nuoruuden aikaisia pimeän mantereen kähinöitä muistellen ;D
E ihan eilispäivää vielä... oma L1A1 varustettuna jugoslavian pospilla DSA:n kannessa toimii oikeinkin hyvin tuonne 500- 600m asti... Jaster niiaa ihan siinä missä pulteillakin.. lipastuelta samoin kuin Belgian FN Fal match S&B kiikarilla. Yksilöissä toki eroja mutta itselle sattunut hyväkäyntiset aseet. Ja GF-luvilla... Pospin matkarumpu pelittää hyvin 308 9,7 g luodille
Kyllä tuossa kävi itselläkin mielessä tuo piippukiinnitys bipodi,
ja sitten tuo kiikarin kiinnitys. Ase oli aidon sotilasaseen tuntuinen painava ja jämäkkä. Jos meinaa hankkia niin
urheiluperustaisia lupia pitäisi hakea,asekkaan ei ole ilmainen,niin ennemmin nykyaikaisen hankkii. Keräilyluvat ei kata noin "uusia".
Jan
Onhan noilla mahdollista ampua lipastueltakin, ainakin kun hankkii 25 patruunan lippaita. Ei nämä varmaan pärjää tulevalle Sako AR10 dmr-kiväärille, mutta aivan täysiä sotapelejä vielä. Jos noita olisi suomeen ostettu -60 luvulla, niin ne olisivat edelleen sotakäytössä.
Itselläni on yksi varusteltu ja yksi liki originaali. Varusteltu on soiva peli n. 500 metriin dmr-kivääriksi. Siinä on eteen puhaltava vaimennin, säätöperä, DSA-:n kiikarikansi. Kiikari on tällä hetkellä lainassa muualla, mutta palaa joku kerta takas tai sitten hommaan jonkun n. 2-10x putken tähän. Laukaisua on hiotttu hieman originaalia herkemmäksi.
Tuo lähes originaali on varustettu DSA:n kiikarikannella ja Vomz 1,2-6x24 putkella ja laukaisu hiottu. Hirvi- karhu- ja villisikajahdissa ihan ok ase. Ei hirmu painavakaan.