Harkinnassa on koneistuttaa oman kiväärin piipun suu samoihin mittoihin kuin TRG-42:ssa. Ideana lähinnä mahdollistaa TRG-42:tarkoitettujen varusteiden käyttö omassa 338 LM:ssä.
Kierre on M18X1mm mutta mikä on tuon kierreosan pituus ?
Mikä on piipun paksuus heti kierreosan jälkeen ? Eli mikä halkaisija on sillä kohdalla johon tulee tarvittaessa aseen etujyvä ? Millaisen kolon vaatii etujyvän asemointitappi ?
Miten paksu piippu on tuon etujyvän kiinnityspisteen takana, piippuhan on siinä edelleen hieman paksumpi ?
BR-Tuotteen BR8M-vaimennin tulee piippuun kiinni siten että se tukeutuu takaosastaan piippuun. Miten kaukaa piipunsuulta tämä tukeutuminen tapahtuu ja miten paksu piippu on siltä kohtaa ?
Helpoiten nämä mitat saa TRG-42:sta mittaamalla mutta kun itsellä ei sellaista ole käytettävissä. Pitää kuitenkin tietää mitä pyytää sepän tekemään.
Trg:n kierre on juuri se 18X1 ja se on 16mm pitkä. Piippu kierteen takana on halkaisijaltaan 22mm ja jatkuu saman paksuisena pitkälle taaksepäin. Muistaakseni sulla oli melkoisen paksu piippu 338LM:ssä ja muistaakseni BR:än vaimentimen kanssa piippu ei saisi olla 23-24mm paksumpi holkin kohdalta, saatan muistaa väärin kun kyseisiä hilppeitä ei ole enään hyllyssä.
Piippu on etutähtäimen kohdalla täysin tasapaksu, eli etutähtäin menee 22mm piipun päälle.
Riistamaalla muistaakseni pyöri jossain "romulaarissa" Trg:n rautainen etutähtäin.
Ootko nyt ihan varma siitä BR:än vaimentimesta? Eikö millään saisi ylipuhuttua Jet-Z:in käyttäjäksi...
:Ootko nyt ihan varma siitä BR:än vaimentimesta? Eikö millään saisi
ylipuhuttua Jet-Z:in käyttäjäksi...
Eiköhän siihen tule TASS mutta on parempi pitää optiot auki kun kerta piippua aletaan sorvailemaan. Eli tekee kerralla samaan speksiin vaikka en aio TR8M:ää hankkiakaan.
Jos TASS ei edisty niin sitten Jet-Z tulee, noiden kahden välillä lähinnä se mietintä aaltoilee.
Lainaus käyttäjältä: HJu
Mikä on piipun paksuus heti kierreosan jälkeen ?
21.8mm
Onko ne pirulauta menneet ohentamaan piippua, silloin kun mulla oli Trg niin sinä oli piipun halkaisija 22mm.
Muistutukseksi asiasta kiinnostuneille: BR-tuotteen aiemmissa vaimentimissa on, ainakin normaalimalleissa, ollut sisäputken, joka menee piipun ympärille, sisähalkaisija luokkaa 21,5 mm, joten jos magnum-mallin sisäputki ei ole suurempi, yhteensopivuusongelmat saattavat pompata esiin., vaatien piipun ohentamista. T:Juha
http://www.guns.connect.fi/rs/mounting.html
Tuon linkin takana väitetään että ainakin normaalin TX8:n piipun maksimihalkaisija on 22mm. Käytännössä piipun olisi hyvä olla aavituksen ohuempi jotta vaimennin menee aseen päälle ja pois sujuvasti.
Omassa Trg:ssä oli yksi testipiippu halkaisijaltaan 23mm piipun suusta ja siihen meni BR:än vaimennin päälle, tosin sitä tukiholkkia joutui ohentamaan niin paljon että sen koossa pysyminen oli enään pienestä kiinni.
Sen verran on muistikuvaa että vaimennin oli melkoisen piikanen laittaa paikalleen eli ei sinne piipun ja sisäputken välin paljoa ilmaa jäänyt.
Tass:ista kuulin sen verran että niitä on tulossa kunhan valmistaja saa oman tuotantoversion valmiiksi.
Lainaus käyttäjältä: Koheltaja
Riistamaalla muistaakseni pyöri jossain "romulaarissa" Trg:n rautainen etutähtäin.
Ei pyöri enää :-)
Mittasin jyvänjalan sisämittaa digimauserilla ja aika tarkkaan se on 22,0mm kun ruuveja ei ole kiristetty yhtään.
Picatinny-kiskoon vielä Apelin pikadiopteri tai ARMSin #40L niin olisi hyvät varatähtäimet aina mukana. Pitää kuitenkin vähän selvitellä noita takatähtäimen korkeuksia, lentoratoja yms.
Lainaus käyttäjältä: JL
Lainaus käyttäjältä: HJu
Mikä on piipun paksuus heti kierreosan jälkeen ?
21.8mm
Myytävänä suhteellisen tarkka työntömitta halvalla.
Lainaus käyttäjältä: JL
Lainaus käyttäjältä: JL
Lainaus käyttäjältä: HJu
Mikä on piipun paksuus heti kierreosan jälkeen ?
21.8mm
Myytävänä suhteellisen tarkka työntömitta halvalla.
Alkuperäisen kysymyksen taustaa: Helpoiten nämä mitat saa TRG-42:sta mittaamalla mutta kun itsellä ei sellaista ole käytettävissä. Pitää kuitenkin tietää mitä pyytää sepän tekemään.
Digimauseri ja tavalliset millinen ja tuumainen kyllä löytyvät, samoin mikrometri. Ei vaan ole tuota TRG-42:sta.
voisiko joku ystävällismielinen sielu kertoa sen TRG42:n piippu profiilin ja puuttuvat mitat kun ase on 338LM kaliberissa. kiitos !
Fosfatoitu TRG42, 338LM.
d mm etäisyys cm
22,00 65 piippu
22,00 60
22,05 50
22,10 40
22,10 30
22,17 20
25,20 10
29,27 0 lukkorungon pää
tnx
Onkos muuten kellään TRG-22:n piipun ulkomittoja antaa ?