Mauser M18 himottaisi hankkia peurapyssyksi. Tai no, tilattu on jo, lupia odotellaan. 6,5mm creedmoor kaliberissa tietysti. Testiä löytyy netistä aika huonosti tuolle kaliberille. Onkos täällä kokemuksia tuosta? Miten käy ja millä patruunalla/latauksella?
Itse ase ei mukään kaunokainen ole, varmaan tukki vaihtuu kunhan esim Boyds alkaa valmistamaan sarjoja.
Vähän työkalumainen ase, mutta Boyds tekee jo nyt useampaa tukkia.
Joo, niin tekee. Mutta ainoastaan pitkällä aktiolla. 6,5mm Creedmoor on boydsin oman ohjeen mukaan lyhyt. Laitoin mailia, mutta eivät ole vielä vastanneet
Liekö Boydsin ohje yleinen? Ainakin lippaiden mukaan vaikuttaa että M18 on yhdellä lukonpituudella kuten esim. Tikka T3(x) ja samat lippaat näyttää käyvän Sauer 101, Sauer 100, Mauser M12. Ts. lyhempien patruunoiden lippaassa on takana kiinteä täytepala.
Lainaus käyttäjältä: jthyttin - marraskuu 26, 2020, 09:15
Liekö Boydsin ohje yleinen? Ainakin lippaiden mukaan vaikuttaa että M18 on yhdellä lukonpituudella kuten esim. Tikka T3(x) ja samat lippaat näyttää käyvän Sauer 101, Sauer 100, Mauser M12. Ts. lyhempien patruunoiden lippaassa on takana kiinteä täytepala.
Taitaakin olla juuri noin. M18 nyt kotona, pitää testailla käynti huomenna. Jos toimii, niin tämä peurakausi viedään läpi muovitukilla ja sit vaihdetaan laminaattiin.
On kyllä aika muovirimpulan oloinen tukki. Raudat vaikuttavat olevan ihan ok.a
https://www.mauser.com/en/mauser-18/mauser-18-lr-chassis.html
Tuo vaikuttas aika mielenkiintoiselle.
Tuli vaihtoehdoksi s20 rinnalle, lisää valinnan vaikeutta.
Aika jännää ettei pelkkää Oryxin tukkia saa irtona.
Vai liekö uusi / tulossa oleva tuote ja sivut vielä päivittämättä? Tai joku diili että irtotukki tulee vasta myöhemmin myyntiin? Tai viimeinen oljenkorsi, Mauser tekee ruodon itse ja käyttää vain Oryxin kilkkeitä?
Mauser on saattanut luvata ostaa xxx kpl cahssiksia mutta vain jos aftermarket-tukkia ei myydä irto-osana esim. ensimmäiseen 12 kuukauteen. Voi toki olla että www-sivuja ei ole jaksettu päivittää hetkeen.
Onkohan kellään tietoa miten paljon eroa on tuolla M18 ja 98 välillä. Käyköhän 98 tukki tuohon m18
Ei ole sovitettavissa kovinkaan helposti.
Kuvia M18 raudoista https://www.ssaa.org.au/?ss_news=mauser-m18-stainless#images_thumbs1-2
Kuvia K98 -raudoissta
https://www.sarcoinc.com/mauser-98-model-1908-large-ring-long-action-action-receiver/
No joo, onhan noissa aika paljon eroa.
Olis ollu hienoa laittaa uudempi mauseri vanhemman vaatteisiin...
Olikos noissa eri aktio pituuksia?
Lainaus käyttäjältä: harri81 - heinäkuu 20, 2023, 19:16
Olikos noissa eri aktio pituuksia?
Olen ymmärtänyt että ei, lipas on ulkokuoriltaan sama mutta lyhyissä on perästä sisäpuoli täytetty ylimääräisellä materiaalilla ja ilmeisesti pultin liikettä rajoitettu.