Olisi tarvetta huollattaa iäkkäämmät Zeissin katselukiikarit, Jenat(10x50). Olisiko suosituksia?
Mahtaako Optifocus enää olla toiminnassa, kun ei ainakaan nettisivuilta löytynyt mitään yhteystietoihin viittaavaa.
KK
Samalla asialla olen.Pitäisi löytää optiikka huolto.Huollon kohde tähtäinkiikari Nickel 3-12×56
Nostan myöskin aihetta. Kuopion huollosta lukenut lähinnä vähemmän mairittelevia kokemuksia uudemmankin tekijän aikana. Onko vaihtoehtoja?
Jos tarkoitat Kuopion Finalpoint optiikkahuoltoa, niin sinne ei pidä missään tapauksessa viedä mitään. Siellä on uhkailtu ja jopa käyty käsiksi asiakkaaseen.
Onko tässä nomen est omen - nimi on enne ?
Lainaus käyttäjältä: HJu - joulukuu 01, 2020, 17:28
Onko tässä nomen est omen - nimi on enne ?
Todellakin. Oman kiikarin rikkoivat, väänsi rummut yli.
Ei ole onneksi aivan reitillä ettei vahingossa vie sinne mitään.
Lainaus käyttäjältä: MOj - joulukuu 01, 2020, 15:42
Jos tarkoitat Kuopion Finalpoint optiikkahuoltoa...
Sitäpä juuri. Keskustelussa ei ole noussut esiin oikein vaihtoehtoja, joten pysyköön tuo yksi kiikari paperipainona.
Tämä aihe kiinnostaisi, Swarovskin Habicht hävitti sivusuunnan turretista naksut. Osaakohan näille kukaan Suomessa (asiallinen) mitään tehdä?
Ja Swarovski lähteekin sitten Itävaltaan...
Laatuputken lähettäminen valmistajalle lienee se kaikkein paras, ellei jopa ainoa vaihtoehto, kun vikaa korjataan tai ominaisuuksia halutaan muokata. Takuuasiat monilla valmistajilla toimii hyvin, ellei jopa erinomaisesti.
Lainaus käyttäjältä: MOj - joulukuu 01, 2020, 15:42
Jos tarkoitat Kuopion Finalpoint optiikkahuoltoa, niin sinne ei pidä missään tapauksessa viedä mitään. Siellä on uhkailtu ja jopa käyty käsiksi asiakkaaseen.
Itse sain tuolta takuuhuollon mukana mehevät v###ilut ja p@skat neuvot kaupan päälle. Mutta itse työ tuli tehdyksi kaiketi ihan ok.
Päivitys tilanteeseen, kun takuuhuoltojen toimivuus voi muitakin kiinnostaa. Swarovski hoiti korjauksen takuutyönä, vaikka kyseessä oli yli 10 v vanha ja käytettynä ostettu putki.
Olin ennen putken korjaukseen lähettämistä yhteydessä valmistajaan ja sain ohjeet putken lähettämiseksi huoltoon UPS:lla. Kun putki oli perillä, sain viestin, että korjaavat vian takuutyönä ilman erillistä korvausta. Olin rekisteröinyt putken itselleni, kun se minulle tuli second handinä ostettuna.
Putki on ollut Itävallassa nyt noin kuukauden verran ja eilen tuli viestiä että olisi valmis kotiin toimitettavaksi. Eli erittäin hyvää after market-toimintaa.
Tässä ketjussa on lähinnä haukuttu Finalpointin toimintaa, mutta kerrotaan nyt yksi positiivinenkin palaute. Ensinnäkin ammatitaito neljän kiikarin huollon ja korjauksen perusteella. Soitin tuonne vuonna 2019 ja sieltä vastattiin ihan vittuilematta kysymyksiini ja sovimme että lähetän putket ja niiden mukana toiveet tehtävistä toimenpiteistä:
LainaaOhessa neljä kiikaritähtäintä toimenpiteitäsi varten.
Weaver V4.5-II W
· linssistön korjaus (irronnut linssi)
· parallax-säätö suosituksesi mukaisesti, ampumamatkat 50-300 m toiminnallisessa kilpa-ammunnassa
· perushuolto
Seeadler 3-15X56
· parallax-säädön korjaus (Veijo teki tälle aikanaan jotain outoa)
· perushuolto
Tasco 6-24X40
· perushuolto
Tikka (Hakko) 3-9X40
· joko kuvajainen tai ristikko terävä, tämän korjaus
· parallax –säätö suosituksesi mukaisesti, ampumamatkat 50-200 m linnustuksessa
· perushuolto
Mikäli tähtäimistä puuttuu o-renkaita, tai jos huomaat tarpeen käyttää muutenkin varaosia, niin voit tehdä -suoraan valmista työtä ilman erillistä luvanpyyntöä. Vaikka tuo Tikkakin on varsin edullinen putki, on sillä kuitenkin oiva käyttöarvo lintusuolla ja siihenkin kannattaa minusta investoida tarpeen mukaan. Soittele jos haluat lisätietoja tai hinta-arviot alkavat hirvittämään
Weaveriin vaihdettiin etupään optiikka ja muovisia sisukaluja (Pulkkisella on Weaverin alkuperäinen 80-luvun varaosavaraston loppu Kärjen perintönä) ja parallaksi säädettiin kymmenestä metristä(!) sataan metriin, Kärjen ryssimä Seeadlerin parallaksisäätö (Kärki: "jumitin sen 200 metriin, ei kukaan kuitenkaan ammu sen pidemmälle") korjattiin toimivaksi alkuperäiseen tapaan ja Tikan ongelmat korjattiin ja parallaksi säädettiin sataseen. Kaikkiin putkiin tehtiin myös perushuolto, eli puhdistus, säädöt kohdalleen ja typetys.
Työt tehtiin sovittuna ajankohtana, kustannukset pysyivät selvästi sovituissa parametreissa ja kiikarit saapuivat niin pikaisesti kuin on mahdollista.
Tuosta vittuilusta sen verran, että jos asiakkaan oletuksena on ollut se että Pulkkinen on Kärjen kopio (siis jokseenkin täysi ylimielinen mulkku mieheksi), niin ongelmia on tullut aivan varmasti. Onnekseni en tiennyt tätä yhteyttä kun otin yhteyttä Finalpointiin joten aloitimme keskustelun tyhjältä taululta ilman ennakko-olettamia. Tilanne olisi ehkä ollut toinen jos olisin tiennyt historian ja ennakkoluuloni Pulkkisen suhteen olisi voinut aiheuttaa kitkaa, mutta tietämättömyys oli tässäkin tapauksessa ehkä pelastava tekijä.
En ota kantaa onko noissa tilanteissa mitä täällä on kerrottu ollut yksi vai kaksi mulkeroa tekemisissä toistensa kanssa, mutta käytän jatkossakin Finalpointin palveluita.
Kärjenkään kanssa en joutunut kinaan? Laitatin ysärillä Leupoldiin mildot-ristikon. Sovitusti meni, mutta ristikko lienee hivenen "suunnikas tai salmiakki"? Ei haittaa nykyisessä paikassa, piekkarin päällä.
Finalpointin kanssa selvisin myös kinatta ja sielläkin työ eteni sovitusti. Tällä kertaa oli vanha hapettunut valopistetähtäin ja siihen kontakti ja valo löytyi. Loppukevennyksenä papereissa luki, että lopullisia ominaisuuksia ei voinut testata, koska patteritilan kantta ei ollut mukana. Shieldissä ei ole ollutkaan mitään kantta, vaan patteri on tähtäimen ja jalustan välissä kanissa.