TARKKA-AMPUJAKILTA

Avoin Keskustelu => Optiikka => Aiheen aloitti: Perkolaattori - marraskuu 06, 2020, 19:14

Otsikko: Spuhrin kiinnitys.
Kirjoitti: Perkolaattori - marraskuu 06, 2020, 19:14
Laitoin spuhrin jalustaruuvit uusiksi, kun orginaalien kannat eivät kestäneet irrottelu-kiinnittelykierrettä. Nyt on 12.9 kovuuden kuusiokoloruuvit paikallaan, 45in/lbs. Oli paljon miellyttävämpi kiinnitettävä kuin torxit. Orginaalit oli näköjään 10.9 -kovuudella.

Mielipiteitä?
Otsikko: Vs: Spuhrin kiinnitys.
Kirjoitti: Perkeleen_Luoma - marraskuu 06, 2020, 21:40
Teoriassa torx on vahvempi kuin kuusiokolo, jos materiaali ei vaihdu. Kärjessä tai käyttäjässä vikaa, jos pultti menee tuohon kuntoon.
Otsikko: Vs: Spuhrin kiinnitys.
Kirjoitti: Perkolaattori - marraskuu 06, 2020, 21:54
Saattaa vaan olla torxi vahvempi, mutta nyt on kovempaa materiaalia ruuvit ja myös kantaosa on syvempi. Käyttäjässähän se vika tuossa ylläolevassa on, vähintäänkin siinä että olen irrotellu jalkaa jatkuvasti. Käytössä olevat torxikärjet ovat olleet hyväkuntoisia näitä ruuvatessa.
Otsikko: Vs: Spuhrin kiinnitys.
Kirjoitti: Poikanen - marraskuu 09, 2020, 12:09
Lapin Pultistako nuo löyty? :)
Otsikko: Vs: Spuhrin kiinnitys.
Kirjoitti: Perkolaattori - marraskuu 09, 2020, 16:39
Nämä löyty Lapin Pultista, mutta vastaavia näyttää löytyvän ympäri Suomea pulttiliikkeistä. Ja ulkomailta tilattaessa näköjään kaikenlaisilla kannoilla myös, jos jotain erityistä toivoisi.
Otsikko: Vs: Spuhrin kiinnitys.
Kirjoitti: veeteetee - marraskuu 09, 2020, 23:13
Spuhrien(kin) ongelma on pallokantaisen Torxin mataluus. Korkeampikantainen ruuvi s.o. syvempi Torx olisi parempi, mutta kun se ei ole TactiLOL "low profile" ;D Ja tietenkin ruuvi tulisi olla 12.9 :)