Kuusvitoseen Tikkaan pitäisi hankkia kiikaritähtäin rata- ja ta-käyttöön, ampumamatkat yleensä 100-300 m. Rahaa käytettävissä n. tuhat euroa. Zeissit, SB:t ja Nightforcet ovat valitettavasti jätettävä koska korkeampiin hintoihin ei ole vara venyä. Ristikkovaatimus MilDot tai sen uudemmat versiot, valaistus ei ole välttämätön. Haluaisin kuulla mielipiteitä ja käyttökokemuksia seuraavista putkista: Leupold Mark 4 4-14x50 M1 tai M3, Meopta 4-16x44 Tactic, IOR 4-14x50 MD tai MP-IL. Nikon 4-16x50 Tactical on myös mielenkiintoinen vaihtoehto, mutta se pitäisi hankkia USA:sta ( onko kenelläkään tietoa nykyisistä tilauskuvioista?).
tactic meopta on pelannu tosi hyvin. Siitä voi lukea mm. aselehden testeistä ja tältä palstalta.
Kokemusta löytyy IORista 4-14x50/MP8/IL jolla ammuin 2006 Häyhä-kisan. Mielipiteitä:
Plussat
+ Tetsauskelpoisen oloinen rakenne.
+ Kuvanlaatu hyvä, kuva kirkas kaikilla suurennoksilla.
+ MP8- ristikko : yhteensä 15 mrad koroviivoja ( 5 + 10 ).
+ MP8- ristikko : Viivajako on tarkka niin etäisyyden määrittämiseen kuin ristikolla ampumiseen (esim. 1,5 mrad koroa ristikolla onnistuu tarkemmin kuin mildotilla ).
+ Hinta siedettävä.
+ Selkeät ja jämäkät naksut.
+ Säädöissä reilusti korovaraa: Em. putkessa muistaakseni 80+ MOA.
Miinukset
- Aika perunanuija.
- MP8- ristikko: Viivaristikko voi olla pikatilanteessa hitaampi lukea kuin mildot jos pitää ottaa ennakko esim. liikemaaliin nopeasti, lisäksi 1. pitkä viiva sivusuunnassa on vasta 2 mrad kohdalla, 1 mrad on lyhyellä viivalla kuten 0,5 mrad välit. Voi sekoittaa kiireessä.
- 10x suurennoksella ristikon mitat tasamilliradiaaniset eikä esim. zoomin jommassakummassa ääripäässä, vaatii zoomikiekon tarkkaa syynäämistä.
- 4 - 14 äärisuurennokset 10x ollessa 1:1 tekee 2. tason muuttuvien ristikon mittojen hyödyntämisestä hankalaa.
- MOA- säädöt ja mrad- retikkeli on ihan yhtä huono yhdistelmä kuin mrad- säädöt ja MOA- retikkeli...
Summa summarum: En omista kyseistä putkea enää enkä ottaisi sellaista taktiseen käyttöön. Ristikko 1. tasoon ja säädöt samaa maata kuin ristikko eli meikäläisessä maailmassa mieluiten mrad, tälläinen IOR onkin itselle juuri tulossa mutta suurennokset on vähän pienempiä eli 2,5-10. Pitää katsoa käyttäjäkokemuksia 3-18x42:sta , veikkaan että IOR tulee markkinoiden paineesta johtuen ennen pitkää tarjoamaan ko. putkea mrad- säädöillä ja 1. tason retikkelillä ja jos 1:6 suurennossuhde ei aiheuta laadullisia ongelmia niin siinä olisi sangen houkutteleva putki kyseessä.
NF BR 3.5-15x56mm
- parallaksin säätö
- mildot
- valo
- iiiiso
- Hinta/laatusuhteeltaan jäkevä ratastetoskooppi.
- 1040eur metsästystornit
- 1128eur 1/8MOA target-torneilla
Kiitos IOR -tiedoista JRu! Onpa outo sekoitus tuo aikaisemmin mainittu IOR. Vaihtoehdot vähenee, valinta helpottuu?
Terve. Laita huntti lisää hintaa ja osta S&B 10X42. Kestävä laatupeli joskin ei variaabeli. Hinnat pyörii 1100-1200€ välillä riippuen ostopaikasta. Tähtäimessä hyvät 0,1mrad säädöt.
Lainaus käyttäjältä: MSa
NF BR 3.5-15x56mm
- parallaksin säätö
- mildot
- valo
- iiiiso
- Hinta/laatusuhteeltaan jäkevä ratastetoskooppi.
- 1040eur
1/8?
10 x 42 Benderi on toisessa kiväärissä, nyt tarvitaan variaabelia. Mitä eroa on Meopta Artemis 3000 Tacticissa ja Meostar Tacticissa? Meoptan sivut eivät ole kovin informatiivisia.
Kaliperi 7/2006 CZ S1M1 testissä käyttivät Leupold MARK 4 4.5-14x50 MilDot PR, kiikarista kerrottiin aika paljon, kannattaa lukea.
Nyt iski taas perinteinen huono omatunto päälle: Zeissi tulossa lähemmäksi asetta. Mutta eipähän mennyt veronpalautukset optiikkaan tosin kesätöistä ei puhuta mitään. Vielä kun saisi vakuutettua itsensä että tuli tehtyä hyvä päätös.
Lainaus käyttäjältä: tt
Nyt iski taas perinteinen huono omatunto päälle: Zeissi tulossa lähemmäksi asetta. Mutta eipähän mennyt veronpalautukset optiikkaan tosin kesätöistä ei puhuta mitään. Vielä kun saisi vakuutettua itsensä että tuli tehtyä hyvä päätös.
Lähteekö Zeiss halvimmalla Saksasta?
En tiedä, mutta kohtalaisen haravoinnin tuloksena suosittelen soittamaan Ouluun. Voihan Saksassa olla halvempaa alhaisemman veron vuoksi, mutta kuinkas se takuu olikaan.
EU:ssa sama takuu pätee koko sisämarkkina-alueella.
Saksassa vaan harvemmin mikään on halvempaa kuin Suomessa. Ei siellä opiskelijat ja työuransa alussa olevat jannut osta +2000 Euron tactical-tähtäimiä. Suomessa se taas on enempi normi että nuoriso ostaa todella laatukamaa ja "Trashcot" menee sitten varttuneemmalle ostajakunnalle. Saksassa se on toistepäin ja siellä +50V ammunnanharrastajalla ei ole yleensä pikkurahasta kiinni.
Suosittelen soittamaan Finnaccuracyyn tai katsomaan ainakin heidän hinnat ennen kuin tekee mitään muuta. Varsinkin kun on noita "Zeiss oli rikki jo uutena" -juttuja on tullut kuultua viime aikoina huolestuttavan paljon. Zeissin Suomen maahantuojan ei lain puolesta tarvitse ottaa hoitaaksen omatuotujen putkien takuuasioita.