Tuli tilattua tuollainen //http://www.midsouthshooterssupply.com/item.asp?sku=00027205101 lemi Midsouthilta, hintaa tuli veroineen ja tulleineen 470 €. Arvelin, että tuo ARC malli säilyttäisi paremmin arvonsa kuin perus malli.
Nyt kuukauden käytön jälkeen voi todeta, että laite on parempi kuin odotin. En ole muita lemejä päässyt koittamaan, joten mitään vertailuja en voi esittää, enkä lähtenyt laitteen rajoja hakemaan, kaiken mitä yritin, se mittasi, yksittäiset puun latvat/linnut ainakin 600m asti, erotti 597m päästä puhelin tolpan 10m taaempana olevasta metsästä. Pisin matka jonka olen mitannut oli lato 970m päässä. Lukema tulee yleensä heti, mikäli laitteen saa pidettyä vakaana.
Kuvan laatu on hyvä, sillä oli hyvä etsiä lintuja yms. maastosta, kiikarit jäivät heti pois käytöstä. Laite on ihmeen kevyt, n. 350g eli mukava kuljetella, ja pitäisi olla vesitiivis, en koittanut upottaa, mutta kyllä se ainakin sadetta kesti.
Laitteen luodinlentorata ohjelmistoa ei tullut testattua, mutta kulma mittaus ohjelmisto oli mukava, vaikkakin ainakin keskisuomessa/lintukiväärillä hyödytön ominaisuus. Pienoiskiväärille siitä saattaisi olla jotain apua.
Midsouthilla testasivat laitteen vielä ennen lähettämistä, muutenkin palvelu oli erinomaista, toimitus kesti 10 päivää. Suorituskykyä lupasivat laitteelle seuraavasti:
Reflective 1600 yds
Tree 1000 yds
Deer 500 yds
Flag 400 yds
Itse suhtaudun moisiin lupauksiin hieman skeptisesti, mutta jokatapauksessa laitteen tehot ovat metsästys käyttöön enemmän kuin riittävät. Joitakin puita mittailin useampanakin päivänä, ja lukemat olivat aina +/- 1m samat, kelistä riippumatta. Ainoastaan sumu haittasi, tiheämmässä sumussa laite näytti aina n 7-8m etäisyyttä, aivan sama minne sillä osoitti.
Mikäli aika/kiinnostus riittää, voisin ehkä koitella laitteen toimintaa hieman tieteellisemminkin?