TARKKA-AMPUJAKILTA

Avoin Keskustelu => Tarkka-ammunnasta yleisesti => Aiheen aloitti: OskuSRA - tammikuu 30, 2020, 19:55

Otsikko: Tampereen seutu, +300m?
Kirjoitti: OskuSRA - tammikuu 30, 2020, 19:55
Tampereen seudulta kotoisin olevat, missä päin käytte/on mahdollista ampua +300m etäisyyksille?
Otsikko: Vs: Tampereen seutu, +300m?
Kirjoitti: TicTac - tammikuu 30, 2020, 23:13
Huolettomina nuoruusvuosina 50 - luvulla rakentelimme noin 175 cm korkuisen makuualustapukin vanhoille suksille. Laveripukki sijoitettin jäälle samoin maalitaulu tai sleitti aivan alas jään pintaan, koska ajattelimme taustavaaran vähenevän "alakulmilla " ammuttaessa.

Meillä oli aina ampujan  lisäksi kaksi "vanhempaa varoupseeria" tihruamassa, että jääalue oli " todella vapaa". Etäisyyden mittasimme 50 metrin rullamitalla, kun muuta kosnstia ei ollut.

Vaan nyttemmin niitä jaalakeuksia ei enää ole näkynyt! No niitä odotellessa.
Otsikko: Vs: Tampereen seutu, +300m?
Kirjoitti: HämeenHitain - tammikuu 31, 2020, 11:15
Enpä missään... mutta erittäin mielelläni kyllä kävisin jossain. Jos on mitään ideaa, niin kiinnostaa.
Otsikko: Vs: Tampereen seutu, +300m?
Kirjoitti: Jousimies - tammikuu 31, 2020, 13:02
Helsingin seudulta tuntuu porukat käyttävän Heinolan ampumarataa  300 - 500 m .
Ajoaikaa kun varaa 1,5 tuntia niin rata on saatavilla.  Taitaa olla vain sama mahdollisuus käytössä Tampereen seutulaisillekin.