Suosittelen viimeistään nyt jokaista hankkiutumaan eroon niistä Serpoistaan. Toivottavasti kukaan vastuullinen harrastaja ei myöskään laita "vahinkoa kiertoon" vaan kokonaan hävittää mokomat itsensä ja kanssa ampujat vaarantavat kotelonkuvatukset.
Toivon myös että tämä SRA:ta koskeva ohje otetaan myös Häyhässä järjestäjien toimesta käyttöön.
"SRA SM 2019 kilpailussa tapahtuneen tapaturman johdosta SRA toimikunta määrää seuraavaa:
...Pistoolikotelot, joissa lukituksen vapauttava sormi voi osua liipaisimeen asetta kotelosta vedettäessä asetetaan käyttökieltoon, kunnes onnettomuuden tutkinta on valmistunut.
Tällaisia koteloita ovat esim. Dasta 720 DLB ja vastaavat ns. Serpa-kotelot..."
https://resul.fi/uutinen/toimikunnan-uutta-ohjeistusta-koskien-koteloita-ja-asetarkastusta/
(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190729/35f728b2ac736f6769b3bd9f93a38e8b.jpg)
Blackhawkin Serpat ja ainakin IMI:n vastaavat voi helposti muuttaa kitkalukitteisiksi, jolloin tuota nappia ei ole tarvis painaa lainkaan. Sen osan napista, jota lukitusta tavallisesti avattaessa painetaan, voi jopa poistaa kokonaan. Operaatioon menee noin 10 minuuttia.
Muuttanee osaltaan myös LE-miesten kotelospeksejä kun monesti vaaditaan tuplalukitus.
Miksi/miten SRA-sääntömuutos vaikuttaisi viranomaisten kotelohankintoihin ?
Lainaus käyttäjältä: SO - elokuu 01, 2019, 10:29
Muuttanee osaltaan myös LE-miesten kotelospeksejä kun monesti vaaditaan tuplalukitus.
Kyllä noissa firman koteloissa on vähintään tuplalukitus ollut jo ainakin viimeset 9 vuotta ellei kauemminkin. Miten se SRA:n liittyy? Firman tarjoamat kotelot kun on peukalolla avattavilla lukoilla (Safariland) ja kelpaisivat edelleen mainiosti SRA:ssa käytettäviksi ja voisi olla mun mielestä se ainoa sallittu kotelotyyppi. ;)
Sent from my S61 using Tapatalk