Ei kellään sattuisi olemaan kokemuspohjaista tietoa tuosta Jaeger putkesta? Kovin on niukasti mitään testiä tuosta löytynyt netin syövereistäkään. HMR:n kaveriksi tuota miettinyt ja myönnettäköön huokean hinnan (n.470€) houkuttelevan myös.
Kiikari on siis tämä: //http://yukonopticsglobal.com/products/jaeger-series/jaeger-3-12x56/
Ei ole kokemusta, mutta varmaan 95% foorumilaisista neuvoisi pysymään kaukana jos viitsisi vastata.
Laitat tuohon muutaman satalappusen lisää ja saat ihan kunnollisen putken.
1. Älä osta.
2. Jos on,pakko ostaa niin puolita hinta ja osta tämä http://www.biltema.fi/fi/Vapaa-aika/Metsastys/Kiikarit-ja-Kompassit/Kiikaritahtain-ProSight-2000037204/
3. Kun olet kauden tai kaksi tapellut noiden halpisten kanssa ja antanut ne lopulta taloyhtiön airsoftaajille ilmaiseksi niin osta sovelias Meopta.
120e lisää ja ostat Vortex viper HS-T mrad.
Joka on ainakin mekaanisesti pätevä ja saa mrad torneilla.
Tai Falcon optics m18+.
Ei ole kyllä valoo, mutta valo ei ole.
Zeiss dl conkkari 3-12x50 valolla on itellä homerissa.
OK, juuh ei ole pakko ostaa kyseistä putkea. Nykyisellään käytössä tuossa homerissa on NikkoStirling Targetmaster ja se ei niin kauhean häävi kyllä ole varsinkaan isoilla suurennoksilla. Ilmeisesti tuo Jaeger ei olisi sitten yhtään sen parempi... Kai tässä joutuu sitten vaan säästämään lisää.
Sinällään joku järkihintainen kiinteä 10-12 suurennoksellakin voisi kiinnostaa.
Leupoldilla on kiiinteä 12x suurennoksella varusteetu tähtäin joka on hintaluokassa n 500e ja jota lintumetsästäjt jonkn verran käyttävät.
Ja Bushnell tactical kiinteä 10*
Muistaakseni 320 € asetarvike.com
Vaan siinä on Moa säädöt.
Lainaus käyttäjältä: HJu post_id=86567 time=1509515408 user_id=42
3. Kun olet kauden tai kaksi tapellut noiden halpisten kanssa ja antanut ne lopulta taloyhtiön airsoftaajille ilmaiseksi
Pakko olla omakohtainen kokemus.. liian tarkkaan "speksattu", lol :D
Ei onneksi omakohtainen kokemus. Fiksu oppii muidenkin virheistä :-)
Jos haluaa noiden halppisten kanssa hermoja testata, niin Gecolla on myös tuohon hintaan tälläinen putki.
https://www.ahtihuvila.fi/cgi-bin/webio2kauppa?Geco,_NikkoStirling,_Shield,_Gamo/Geco_2,5-15x56_IR&naytasivu=3619&id=3455&saitti=ahtihuvila
Sen verran pitää totuuden nimissä todeta että voihan halvatkin toimia pieniekyylisissä aseissa ihan hyvin. Se missä eroavat kalliimmista on optiikan laatu (lasimateriaali, laskenta, hionta, pinnoitteet), hämäräominaisuudet, rekyylinkesto ja säätöjen toistettavuus. Myös tähtäinyksilöiden välinen laatuvaihtelu on suurempaa kuin esim Swarovskeissa.
Jos korosäätöä ei jatkuvasti ruuvailla, ammutaan päivällä vakioetäisyydelle niin voivat toimia ok. Eli vaikkapa piekkarin päälle 50m tai 100m rata-ammuntan välttää melkein mikä vaan missä on ristikko.
Jos kaikki olosuhteet on aina vakioitu (eli pelkästään rata ja hyvä keli eikä tuule) niin mitään rautatähtäintä päheempää ei tarvita.
Itse olen todennut kantapään kautta et hanki aina niin kallis tähtäin kuin perse kestää ja mieti sen jälkeen mitä loppu rahalla saa.
Nykyaikaiset aseet on kuitenkin lähes aina käynniltään samalla viivalla (karkeasti yleistäen) jolloin kasat tekee optiikka/ampuja.
Lainaus käyttäjältä: HJu post_id=86658 time=1509696620 user_id=42
Sen verran pitää totuuden nimissä todeta että voihan halvatkin toimia pieniekyylisissä aseissa ihan hyvin. Se missä eroavat kalliimmista on optiikan laatu (lasimateriaali, laskenta, hionta, pinnoitteet), hämäräominaisuudet, rekyylinkesto ja säätöjen toistettavuus. Myös tähtäinyksilöiden välinen laatuvaihtelu on suurempaa kuin esim Swarovskeissa.
Jos korosäätöä ei jatkuvasti ruuvailla, ammutaan päivällä vakioetäisyydelle niin voivat toimia ok. Eli vaikkapa piekkarin päälle 50m tai 100m rata-ammuntan välttää melkein mikä vaan missä on ristikko.
Kyse ei ole rekyylinkestosta, vaan siitä että nuo halvat on paskoja, turha sitä totuutta on kierrellä, varsinkin jos ei tuotteesta mitään dokumenttia löydy.
Mutta jokainen voi omansa rahansa käyttää mihin tahtoo, joku voi olla tyytyväinen edesmenneen jahti jaskan putkiin, joita meni kuulema ekana vuonna yli 70% vaihtoon, sen takia se myynti varmaan loppuikin niiden osalta seinään.
Jos vähänkin ottaa asioista selvää, eikä osta sikaa säkissä, niin voi saada toimivan putken kohtuu rahalla.
Hyvä apu on lukea ja ottaa selvää tuotteesta jonka aikoo ostaa, selviää monelta vitutukselta sillä.
Mutta josku on sen jonkun oltava se, joka aloittaa arvostelujen antamisen.
Halvasta tietää että se on huono. Kalliissa on välillä jännempää.
Nim. Suomen ensimmäisiä Nightforceja ja Vortex Razor HD II:ia omalla rahalla aikoinaan hankkinut. Ei ole kaduttanut.
Taisi uusin ostokseni 2-10x32PST GenII olla sekin Suomen ensimmäisiä.
Noissa onkin kyse maailman luokan tuotteista.
Eipä ole tarvinnu hessun ainakaan tuotteen huonouden takia putkia vaihtaa :)
NF:n vaihdoin aikanaan Benderiin, muut on edelleen käytössä. NF on edelleen uudella omistajalla käytössä ja kukkuu.