TARKKA-AMPUJAKILTA

Avoin Keskustelu => Ballistiikka ja jälleenlataus => Aiheen aloitti: POM - syyskuu 20, 2017, 22:21

Otsikko: Märkätumblerin riskit?
Kirjoitti: POM - syyskuu 20, 2017, 22:21
Hommasin alkuvuodesta märkätumblerin ja likaisetkin hylsyt kiiltää käsittelyn jälkeen niin, että häikäisee. Kiilloitusneulojen/tappien poistamiseksi käytössä 'kampikirnu', jota pyörittämällä neulat pääosin tippuvat ulos hylsyistä ja varmuuden vuoksi vielä pyöräytin kunkin hylsyn sisuksen hylsyharjalla. Eli kaiken järjen mukaan neulat pitäisi olla tiessään. Näin siis luulisi, mutta näköjään ei ole: latasin ensimmäisen erän juuri ja yhdessä hylsyssä (.308) näkyy olevan hylsyn kaulaan juuttuneena yksi tappi poikittain. Kysymys kuuluu, mitä olisi tapahtunut, jos en tuota neulaa olisi huomannut vaan painanut luodin hylsyyn, jolloin neula olisi painunut ruudin sisään ja ampunut tuon patruunan? Ilmeisesti ei ehkä tuolla laukauksella vielä kovin kummia, mutta entä seuraavalla? Onko riski olemassa, että neula jäisi piippuun ja seuraava laukaus tekisi sitten ikävää jälkeä piipussa? Jos tuo riski on olemassa, jokainen hylsy tarkistettava endoskoopilla tms? Kommentteja kaipailisin kokeneemmilta nimimerkillä puranko jo lataamani patruunat ja tarkistan joka hylsyn erikseen?
Otsikko: Re: Märkätumblerin riskit?
Kirjoitti: JKu - syyskuu 20, 2017, 22:42
Samaa mietin itse märkäpesua aloitellessani. Todellakin teoreettinen mahdollisuus on että hylsyyn jää pinni ruudin sekaan. Kuivumassa olleita hylsyjä tulee itse ainakin käsiteltyä sen verran ronskisti että pinnit tuntuvat tippuvan tai alkavan helisemään hylsyssä jolloin ääni herättää yleensä huomion.



Jos hylsyyn siltikin jäisi joku pinni niin uskoakseni se lentäisi sieltä piipusta ulos luodin perässä.
Otsikko: Re: Märkätumblerin riskit?
Kirjoitti: Ile__ - syyskuu 20, 2017, 22:46
Paineethan siinä nousee kovemmiksi kun ruudilla on vähempi tilaa.
Otsikko: Re: Märkätumblerin riskit?
Kirjoitti: POM - syyskuu 20, 2017, 23:52
Itse uskoin samoin, että viimeistään kuivista hylsyistä pinnit tippuvat pois ja niin ne varmaan tekevätkin ainakin useimmiten, mutta tämä oli jäänyt poikittain hylsyn kaulaan. Olisin lähettänyt kuvan mukaan, mutta se ei taida onnistua. Lienee varminta purkaa tehdyt lataukset ja jatkossa kurkkia joka ainoan hylsyn sisään erikseen. Taitaa kyllä olla melkoista tihrustamista.... Puretuista patruunoista pitänee vielä varmistaa, ettei ruudin sekaan ole jäänyt pinnejä. Voihan hele----tti.
Otsikko: Re: Märkätumblerin riskit?
Kirjoitti: Perkeleen_Luoma - syyskuu 21, 2017, 06:26
Mulla ainakin on tapana kurkata valolla joka hylsyn sisään kun ne on tarjottimella.

Yksi lyhyt pinni on ollut poikittain kaulassa, tämän nakkasin roskiin.
Otsikko: Re: Märkätumblerin riskit?
Kirjoitti: POM - syyskuu 22, 2017, 10:53
Pakkohan se oli purkaa jo tehdyt lataukset (50 kpl .308) ja piru vieköön, yhdestä patruunasta löytyi pinni. Kaikesta päätellen sekin oli juuttunut poikittain hylsyn kaulaan ja luodituksen yhteydessä luoti oli sitten painanut sen alas ruutiannoksen päälle. Näkyi nimittäin pinnalla, kun olin luodin vetänyt pois. Tuon toisen pinnin, josta alunperin kirjoitin, havaitsin jo ennen luoditusta ja purin varoilta siitäkin 50 kappaleen erästä ruudit pois varmistaakseni, ettei pinnejä löydy lisää. Siis yhteensä 100 .308 hylsyä ja kahdessa pinni poikittain kaulaan juuttuneena!



 Kun näitä märkätumblereita kai kuitenkin on käytössä ja oletettavasti varsinkin Jenkeissä, luulisi jollekulle käyneen vahinko ja patruuna tullut ammuttua pinni sisällään. Pikavilkaisulla en kuitenkaan löytänyt havaintoja ongelmasta ja luulisi Jenkkien tuotevastuulakien ja niillä rahastavien lakimiesten tarttuneen asiaan. Jos vahinkoja ei ole rekisteröity, kyse voi tietysti olla siitä, että milläpä sen todistat pinnistä aiheutuneeksi, jos seuraavalla laakilla rihlat on aseesta paskana. Toinen vaihtoehto on tietysti, että pinni lentää piipusta luodin perässä paineaallon mukana eikä ongelmaa synny. Oli niin tai näin, itse en halua asiaa testata ja hylsyt on pakko syynätä viimeisen päälle ennen latausta. Ravisteluun ym ei näköjään voi luottaa sen enenpää kuin harjan käyttöönkään. Itse asiassa tuli mieleen, että voiko hylsyharjan käyttö olla osasyyllinen: jos pinni jää harjaan voiko se ulosvedon yhteydessä sopivasti poikittain ollessaan nimen omaan juuttua hylsyn kaulaan. Ainakin tuossa alunperin havaitsemassani tapauksessa pinni oli suht tiukassa hylsyn kaulassa.
Otsikko: Re: Märkätumblerin riskit?
Kirjoitti: JKu - syyskuu 22, 2017, 11:07
Totta puhuen itsekin vilkaisen isompien hylsyjen sisään ennen ruudittamista ja luodittamista. .223 ja 9mm en vilkuile kun niitä tulee tuhansia ladattua vuodessa.



Itsekin nopeasti tein haun hakukoneella jos vaikka vastaavia tapauksia olisi netti pullollaan mutta ei löytynyt.
Otsikko: Re: Märkätumblerin riskit?
Kirjoitti: kema - syyskuu 22, 2017, 11:40
Yleensä hylsyn sisällä ollut pinni paljastuu supistusvaiheessa. Siksi olenkin jättänyt holkin paikalleen vaikka hylsyt olisi jo supistettu. Näitä on tainnut mahtua kohdalle kaksi ja märkätumblattuja on tullut ladattua varmaan 40k. Suurin osa toki ysiä.
Otsikko: Re: Märkätumblerin riskit?
Kirjoitti: Poikma - syyskuu 22, 2017, 12:17
6,5-284:n hylsyissä noita pinnejä on kaulaan juuttuneena ehkä kahdessa hylsyssä sadasta.....ja nimenomaan tumblauksen jälkeen.

En kyllä usko että niitä hylsyharjan avittamana niitä sinne kaulaan saa vaikka haluais....



En tiedä saisiko noita pinnejä jostain lyhyempänä jolloin ko. ongelma poistuis..??
Otsikko: Re: Märkätumblerin riskit?
Kirjoitti: Ile__ - syyskuu 22, 2017, 18:59
Ei muutakuin rälläköimään pinnit keskeltä kahtia : )
Otsikko: Re: Märkätumblerin riskit?
Kirjoitti: Perkeleen_Luoma - syyskuu 22, 2017, 19:09
Lainaus käyttäjältä: Ile__ post_id=85732 time=1506095984 user_id=4134
Ei muutakuin rälläköimään pinnit keskeltä kahtia : )


Lienee menevän ihan sivuleikkureillakin eloluvan lomassa. Säästyy sormet :D
Otsikko: Re: Märkätumblerin riskit?
Kirjoitti: FINZKI - syyskuu 22, 2017, 21:04
Onko sitä pakko tuollasena puikkona ostaa, jos sitä saa kuulana jne?
Otsikko: Re: Märkätumblerin riskit?
Kirjoitti: Ile__ - syyskuu 22, 2017, 21:47
Itellä ei oo tuollaista, mutta jos ois ja voisin valita niin ottaisin mieluummin median puikkona kuin pallona, jotta nallitaskun reunatkin yms nurkat puhdistuisivat. Pallo ei pääse teräviin sisäreunoihin käsiksi.
Otsikko: Re: Märkätumblerin riskit?
Kirjoitti: FINZKI - syyskuu 23, 2017, 15:23
Hyvä pointti.

Pallolla ei välttämättä tietys kohdat samalla tavalla puhdistu, kuten nallitasku.

Asetarvikkeeltako olette märkätumblerit ostaneet?

Itellä kanssa tuo kyllä seuraava ostoslistalla, ei tuo pähkinäpurulla huruttelu ole kovin mielekästä, eikä tehokasta.
Otsikko: Re: Märkätumblerin riskit?
Kirjoitti: jsr85 - syyskuu 23, 2017, 17:54
Mä olen omani tehnyt:



JR



Otsikko: Re: Märkätumblerin riskit?
Kirjoitti: POM - syyskuu 23, 2017, 19:34
Paitsi hidasta, pähkinäpurulla tumblaaminen on sietämättömän pölyistä hommaa, jota ei voi kuvitellakaan tekevänsä kotioloissa vaan ulkovarastossa tms. Märkätumblerilla jälki on aivan eri maailmasta. Tuo pinnien kanssa temppuilu on sitten näköjään se pakollinen haittapuoli, johon on syytä kiinnittää todella huomiota ja tarkistaa hylsyt ennen ruuditusta.