TARKKA-AMPUJAKILTA

Avoin Keskustelu => Ballistiikka ja jälleenlataus => Aiheen aloitti: FINZKI - heinäkuu 15, 2017, 09:06

Otsikko: Pilattu ruuti??
Kirjoitti: FINZKI - heinäkuu 15, 2017, 09:06
Eilen tuli metsästäjä lehti ja takakannesta huomasin, että Vihtavuori lisää kaikkiin uusiin ruuteihin kuparoitumisen estoainetta.

Minun mielestä tuota EI olisi tarvinnut sekaan sotkea, koska minä kuparit piipustani osaan poistaa, ja eipä tuosta lisäaineesta tiedä että

miten tuo nyt käyntiin vaikuttaa, mm ruudin koostumusta muuttamalla ja piipun seinämiin kertymällä.

Onko asia turha huolestua, vai oletteko muut tuota vielä miettineet?

VV uutisissa jo 16.3.2017 asia on ilmoitettu, mutta eipä noita ole tullut luettua.

http://www.vihtavuori.com/en/news/22

(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://www.vihtavuori.com/upload/products/vihtavuori-better-for-barrels-icon-250px.png%22%3E%3CLINK_TEXT%20text=%22http://www.vihtavuori.com/upload/produc%20...%20-250px.png%22%3Ehttp://www.vihtavuori.com/upload/products/vihtavuori-better-for-barrels-icon-250px.png%3C/LINK_TEXT%3E%3C/URL%3E%3Ce%3E)



Pitäneekö rueta hamstraamaan viime vuonna purkitettua ruutia kaappiin :neutral:
Otsikko: Re: Pilattu ruuti??
Kirjoitti: HJu - heinäkuu 15, 2017, 09:32
Kuparinpoistoaineita on käytetty tykkiruudeissa ja sotilaskivääriruudeissa vuosikymmeniä. USAssa on jonkin vuoden noita ollut saatavilla myös jälleenlatausruudeissa.



Ei tuo kuparointia lopeta mutta vähentää sitä. En näe mihinkään paniikkiin erityisiä syitä. Toki jos jollain latauksella ampuu nyt yhteen reikään niin uudella ruutiversiolla.voi joutua hakemaan parasta latausta mutta niinhän se on aina kun ruutierä vaihtuu.



Lähetetty minun D5503 laitteesta Tapatalkilla



Otsikko: Re: Pilattu ruuti??
Kirjoitti: VilleV - heinäkuu 15, 2017, 17:57
Poistan kuparit piipuista kerran vuodessa kisakauden jälkeen. Jospa tällä pääsisi ettei tarvitsisi edes joka vuosi poistella. Mä tykkään.



Ville
Otsikko: Re: Pilattu ruuti??
Kirjoitti: FINZKI - heinäkuu 15, 2017, 19:23
No, varauksella odotetaan.

Ei paljoa ainakaan hohtoa tuo, että jotakin kemiallista pasketta ruutiin on laitettu, minunkin puolesta :D

Jos se on bonusta, niin hyvä, mutta koska ei tietoa, niin ollaan varpaillaan.

Olenko ainut?????
Otsikko: Re: Pilattu ruuti??
Kirjoitti: HJu - heinäkuu 15, 2017, 19:27
Turhaa panikoit. Kuparointiasiaa on tutkittu kenttätykistössä vuosikymmeniä ympäri maailmaa. Homma on varmasti hanskassa. Koska jos ei olisi niin VV voi heittää lapun luukulle.



Lähetetty minun D5503 laitteesta Tapatalkilla



Otsikko: Re: Pilattu ruuti??
Kirjoitti: Jakepe - heinäkuu 15, 2017, 19:44
Itse ostin alkukesästä purkin n140 ja löytyi jo kyseinen merkki purkin kyljestä. Samalla lailla paukkuu kuin ennenkin eikä osumisesta löytynyt sen kummempaa ihmeteltävää.

Piippu on kieltämättä pysynyt ainakin hieman puhtaampana kuparin osalta...
Otsikko: Re: Pilattu ruuti??
Kirjoitti: Carlos - heinäkuu 15, 2017, 20:11
Lainaus käyttäjältä: HJu post_id=83903 time=1500136029 user_id=42
Turhaa panikoit. Kuparointiasiaa on tutkittu kenttätykistössä vuosikymmeniä ympäri maailmaa. Homma on varmasti hanskassa. Koska jos ei olisi niin VV voi heittää lapun luukulle.



Lähetetty minun D5503 laitteesta Tapatalkilla


Erittäin hyvin sanottu.

Hyvä vaan että Vihtavuorikin kehittää tuotteitaan eikä junnaa paikallaan myymällä sitä mitä on aina ennenkin myyty.



edit: Ainakin 223 ja 338 toimii tällä uudella ruudilla ihan niin kuin ennenkin.
Otsikko: Re: Pilattu ruuti??
Kirjoitti: Koheltaja - heinäkuu 15, 2017, 21:21
Pitääkin käydä kaupoilla hakemassa uutta ruutia että pääsee helpommalla piipun puhistuksessa.
Otsikko: Re: Pilattu ruuti??
Kirjoitti: Perkeleen_Luoma - heinäkuu 15, 2017, 21:34
En kyllä näillä tiedoilla mitään negatiivista asiasta löydä.
Otsikko: Re: Pilattu ruuti??
Kirjoitti: HJu - heinäkuu 15, 2017, 21:36
Mielenkintoista katsoa miten vaikuttaa maknumeissa piipun "kuroutumiseen umpeen" eli ylimenon tukkeutumiseen joka näkyy kohonneina paineina ja lähtönopeuksina. Ei haittaisi jos estäisi sen tai ainakin tuplaisi puhdistusvälin.



Lähetetty minun D5503 laitteesta Tapatalkilla



Otsikko: Re: Pilattu ruuti??
Kirjoitti: FINZKI - heinäkuu 15, 2017, 21:46
Testaamallahan tuo selviää.

Itte olen jotenkin negatiivinen tollasiin "hybridi" ruuteihin, joissa on jotakin lisäainetta josta ei ole mitään kokemusta.

Mutta mitäpä tuolle voit tehdä, jos uusiin ruuteihin tuo aine lisätään automaattisesti, niin on tultava asian kanssa toimeen ja haettava lataus uusiksi.

Voisin kuitnkin väittää, että jos vanha ruuti ja tietty luoti on antanut X käynnin, niin nyt kun tuo lisäaine lisätään ruudin sekaan, niin se väkisin heikentää ruudin palamisnopeutta siitä, mitä on edellisellä, ilman lisäainetta saatu.

Joten voisi kuvitella ettei tuolla uudella ruudilla ja samalla kuormalla saada samaa settiä tehtyä, mutta tekniikka kehittyy, NANO on tekniikassa kuin tekniikassa mukana, eletään uusia aikoja, kiva olisi jos noista olisi vain positiivia asioita, mm että ruutimäärää voitaisi pienentää -50% :)
Otsikko: Re: Pilattu ruuti??
Kirjoitti: Perkeleen_Luoma - heinäkuu 15, 2017, 21:59
Rapakon takana on esim. Hodgdon tarjonnut cfe223 ruutia jo iät ja ajat. Lisättynä on tinaa ja vismuttia. Muitakin ruuteja löytyy.

Jos palamisnopeus on muuttunut merkittävästi, niin eiköhän tämä ole vihtavuorella huomattu ja kompensoitu tavalla tai toisella.

Kuten aiemmin mainittiin, niin lataus menee uudella erällä mahdollisesti kuitenkin uusiksi, jos on kranttu kivääri tai ampuja.
Otsikko: Re: Pilattu ruuti??
Kirjoitti: HJu - heinäkuu 15, 2017, 22:15
Eihän se niin mene että VV vaan lisää ruutiin jotain lisää ja jättää loput harrastajien murheiksi. Eiköhän palonopeudet, paineet jne. ole fiksattu niin että esim samoja lataustaulukoita voi käyttää kuten ennenkin. Silti ruutierä on aina ruutierä ja pientä heittoa on erien kesken käytännössä aina vaikka ei lisättäisi mitään uutta sekaan.



Lähetetty minun D5503 laitteesta Tapatalkilla



Otsikko: Re: Pilattu ruuti??
Kirjoitti: FINZKI - heinäkuu 15, 2017, 22:45
Erikoista se, että ruudilla voidaan kuparoitumista vähentää, ehkä se on palamisen kanssa tekemisissä, koska miten se muuten voi olla kyseisessä

ongelmassa mukana?

Hodgdonillakin mm  ruutia on, jossa tuo kuparoituminen on huomioitu.

(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://accurateshooter.net/pix/cfeblk1601.jpg%22%3Ehttp://accurateshooter.net/pix/cfeblk1601.jpg%3C/URL%3E%3Ce%3E)

Palaako se paremmin sitten?
Otsikko: Re: Pilattu ruuti??
Kirjoitti: mjpaanan - heinäkuu 15, 2017, 22:52
En nyt ymmärrä tätä ihmettelyä... mitä sillä on väliä millä reseptillä se ruutitehdas sen ruudin tekee kun joka tapauksessa joka purkin jälkeen joutuu panoksen kuitenkin tarkastamaan. Toi ruudin tekeminen on kemiallinen prosessi ja erien välillä voi olla vaihteluja vaikka samaa ainetta lukee etiketissä. Tuo kuparinpoistoainekkaan ei ole mikään uusi juttu ja noissa on muitakin lisäaineita kuten liekinsammutusainetta ym. Joka tapauksessa kuparia sinne kertyy enemmän tai vähemmän ja se pitää joskus poistaa, parempi vaan jos harvemmin.
Otsikko: Re: Pilattu ruuti??
Kirjoitti: JEPN - heinäkuu 15, 2017, 23:11
En nyt kanssa ymmärrä tätä ihmetystä. Onko ketjun aloittajalla huonoja kokemuksia uudesta ruudista vai vahvempi käsitys ruudin komponenteista kuin ruutitehtaalla ja mistä hän päättelee, että Vihtavuorella ei ole mitään kokemusta kyseisestä aineesta?
Otsikko: Re: Pilattu ruuti??
Kirjoitti: FINZKI - heinäkuu 19, 2017, 12:48
Ka suapi kai sitä ihmetellä?Ei ollu tiedossa jotta tuo ei kummemmin ruutiin vaikuttaisi.
Otsikko: Re: Pilattu ruuti??
Kirjoitti: erilainen - heinäkuu 19, 2017, 19:12
Lainaus käyttäjältä: mjpaanan post_id=83919 time=1500148363 user_id=4724
En nyt ymmärrä tätä ihmettelyä...


kirjoittamisen ilosta
Otsikko: Re: Pilattu ruuti??
Kirjoitti: FINZKI - heinäkuu 19, 2017, 22:08
Lainaus käyttäjältä: erilainen post_id=83997 time=1500480778 user_id=180
Lainaus käyttäjältä: mjpaanan post_id=83919 time=1500148363 user_id=4724
En nyt ymmärrä tätä ihmettelyä...


kirjoittamisen ilosta


Mistä arvasit?👴
Otsikko: Re: Pilattu ruuti??
Kirjoitti: Antero H - heinäkuu 31, 2017, 10:58
:D Reilussa 15kk:ssa yli 1300 postausta?!? tuo lienee antanut jotain vinkkiä.
Otsikko: Re: Pilattu ruuti??
Kirjoitti: FINZKI - heinäkuu 31, 2017, 21:47
Mie luulin että tää on keskutelu foorumi aseista.

Ylläpito voi minut täältä bannata pysyvästi, jos kerta minun viestini ovat kaikki tuubaa olleet.

Kiitos.



* MODE EDIT, Keskustelu on sallittu. On jopa hyvä asia, että keskustelu on aktiivista. Nimittelyviestit on asia erikseen. Tästä varoitus sinulle FINZKI. Poistin viestisi provoavan osan. - MaR*
Otsikko: Re: Pilattu ruuti??
Kirjoitti: Koheltaja - elokuu 01, 2017, 05:32
Tämän tyyppiset nimittelyviestit eivät kuulu tälle foorumille.
Otsikko: Re: Pilattu ruuti??
Kirjoitti: FINZKI - elokuu 01, 2017, 09:47
Ok, pahoittelen tuota provokaation synnyttämänä tullutta mielenilmausta.

En kuitenkaan pidä siitä, että minun viestien määrästä täällä jokunen ihminen kirjoittaa pilkkaavaan tyyliin.

Pahoittelen kuitenkin kirjoittamaani tekstiä, jonka arvoisa ylläpito poisti, anteeksi tästä.

Toivoisin että ylläpito myös ottaisi kantaa näihin provokaatioihin, jotka minua kohtaan täällä tapahtuu.

Ei täällä ole tullut itse muiden kirjotuksiin pilkkakirjoituksia kirjoitettu, joten toivon ettei niitä minun kirjoituksiinkaan enää tule.
Otsikko: Re: Pilattu ruuti??
Kirjoitti: Poikma - elokuu 01, 2017, 12:10
Eihän siinä keskustelussa mitään pahaa ole, mutta kun joka toinen postaus alkaa olla FINZKIltä, niin kyllähän se vähän koko foorumia rämettää.

Jos kaikki alkaisivat tänne kirjoittaa suodattamatonta tajunnanvirtaa niin eipä tätä paljon viittis lukea....



Voisikohan sitä omaa foorumikäytöstä hieman säätää kun se kerran porukkaa selvästi "harmittaa"?

Ihan rakentavassa hengessä pari vinkkiä:

- mieti ainakin 2 kertaa ennen kuin painat enteriä, onko postauksessasi jotakin oikeasti "annettavaa"

- foorumilaiset osaavat itsekin etsiä asioita netin syövereistä; ei kaikista löydetyistä "kivoista kikkareista" tarvi laittaa linkkiä

- "tämä tai tuo juttu olis kiva" -tyyppiset viestit on ihan turhia; jokaisellahan näitä haaveita on, mutta ei niitä täällä tarvi kaikkia julkaista
Otsikko: Re: Pilattu ruuti??
Kirjoitti: erilainen - elokuu 01, 2017, 17:43
jos aiemmalla postauksellani pahoitin finskin , tai jonkun muun mielen, olen pahoillani ja pyydän anteeksi.



itse en koe kyseessä olevan viestittelyn olevan vielä minulle häiritsevää. tämä johtunee varmasti osaltaan suhteellisen harvatahtisesta foorumin lukemisesta. toisin on sillä toisella foorumilla, jossa esiintyvä joka asian kommentointi erään toisen nimimerkin johdosta on saanut aikaan valikoivan viestiketjujen lukemisen. jos, ja kun kyseessä olevan kirjoittajan nimimerkki esiintyy ketjussa, niin se jää lukematta.



mutta se toisista foorumeista... vielä kerran pyydän anteeksi jos olen aiheuttanut jollekulle mielipahaa kirjoituksillani. täällä i-netissä kun on helppo olla ääliömpi kuin todellisuudessa onkaan.
Otsikko: Re: Pilattu ruuti??
Kirjoitti: Antero H - elokuu 02, 2017, 12:43
hmm... vastasin finzki, mitä vilpittömimmin, omaan kysymykseesi tuomalla esiin silkan faktan viestiesi määrästä (julkista tietoa), joka mielestäni on osoitus siitä kirjoittamisenilosta joka sinulta löytyy. Tästähän oli kyse
Lainaus käyttäjältä: FINZKI post_id=84004 time=1500491303 user_id=6358
Lainaus käyttäjältä: erilainen post_id=83997 time=1500480778 user_id=180
Lainaus käyttäjältä: mjpaanan post_id=83919 time=1500148363 user_id=4724
En nyt ymmärrä tätä ihmettelyä...


kirjoittamisen ilosta
.

Mistä arvasit?👴
En millään tapaa ottanut kantaa kirjoittelusi laatuun, tyyliin tai muihinkaan ominaisuuksiin, saati henkilökohtaisiin ominaisuuksiin tai taipumuksiin, missä siis provokaatio, saati pilkka, vai oliko hymiö väärässä päässä viestiä?
[quote="Antero H" post_id=84254 time=1501487881 user_id=4512]
:D Reilussa 15kk:ssa yli 1300 postausta?!? tuo lienee antanut jotain vinkkiä.
[/quote]


Yritetään kaikki olla lukematta rivien välistä viestejä, joita sinne EI ole kirjoitettu. Varsinkaan kun viesti tässä tapauksessa oli yksi rivinen.

En ole nähnyt vastaustasi sensuroimattomana, joka voi olla vaan hyvä, mutta halusin vielä selventää lausuntoni taustaa hieman monisanaisemmin.



Edit. PS. Jos vielä jäi jotain, niin laita vaikka privaa. Palautetaan säie alkuperäisen aiheen käsittelyyn.
Otsikko: Re: Pilattu ruuti??
Kirjoitti: FINZKI - elokuu 02, 2017, 13:55
Joo, no hard feelins, toivotaan ettei muillekkaan tullu vihoja mua kohtaan.

Jatketaan vaan eloa ja unohetaan tää.