TARKKA-AMPUJAKILTA

Avoin Keskustelu => Tarkka-ammunnasta yleisesti => Aiheen aloitti: Hodgdon - heinäkuu 04, 2017, 20:41

Otsikko: Pällitesti
Kirjoitti: Hodgdon - heinäkuu 04, 2017, 20:41
Joku aika sitten tuli uutisointia aiheesta ja sanoivat että nykyinen pällitesti jää pois ja että aselupaa voi jopa tulevaisuudessa hakea sähköisesti. Pitääkö tämä vielä paikkaansa,joku sanoi että tuo soveltuvuustesti ei jääkään pois,olikohan tietoa vai arvausta? Entä miten on,jos ei halua mennä tuntia kuluttamaan soveltuvuustestin kanssa niin eikö vaan riitäkin että käy lääkärissä ja saa hyväksynnän sieltä?
Otsikko: Re: Pällitesti
Kirjoitti: FINZKI - heinäkuu 04, 2017, 22:18
Parin vuoden kuluttua ehkä.
Otsikko: Re: Pällitesti
Kirjoitti: SJ - heinäkuu 04, 2017, 22:26
Lainaus käyttäjältä: Hodgdon post_id=83623 time=1499190093 user_id=4874
Joku aika sitten tuli uutisointia aiheesta ja sanoivat että nykyinen pällitesti jää pois ja että aselupaa voi jopa tulevaisuudessa hakea sähköisesti. Pitääkö tämä vielä paikkaansa,joku sanoi että tuo soveltuvuustesti ei jääkään pois,olikohan tietoa vai arvausta? Entä miten on,jos ei halua mennä tuntia kuluttamaan soveltuvuustestin kanssa niin eikö vaan riitäkin että käy lääkärissä ja saa hyväksynnän sieltä?


Ei ainakaan minun tarvinnut käydä lääkärissä aselupaa varten. Ja se "pällitesti" on kyllä/ei kysymyksiä tietokoneella ja kysymykset eivät ole mitää mistä pitäisi olla huolissaan. Siis niissä vain kysellään onko sinulla taipumusta väkivaltaan tai muuhun harkitsemattomaan toimintaan, onko sinulla huume tai alkoholi ongelmia, oletko itsetuhoinen tai onko joku muu sinun läheisistä itsetuhoinen. Eli koetetaan kysellä sinulta melkoisen selkein kysymyksin, että voisitko sinä käyttää sitä asetta tavalla joka voisi työllistää poliisia (en tiedä onko itsemurha rikos, mutta se työllistää poliisia ja näyttää ikävältä tilastoissa).



Ja sen tekemiseen ei mene tuntia, vaan sinulla on tunti aikaa vastailla kysymyksiin. Testi on voimassa useamman vuoden.



Pällitestiä harkitaan jätettäväksi pois, koska poliisin mukaan sen tuloksia ei ole koskaan käytetty luvan hylkäämisperusteena, vaan perusteet on aina olleet jotkin muut/tieto on saatu muualta.





Ja jos sinua huolestuttaa, niin älä huoli tuota testiä. Sinun pitää vielä sen jälkeen käydä poliisin haastattelussa (jos et ole vielä käynyt) ja siellä sinun pitää vastailla kysymyksiin henkilölle, joka haastattelee ihmisiä työkseen. Ja kun sanon "haastattelee", niin sen voi sanoa myös "kuulustelee". Voi toki olla, että nämä lupa-asioita hoitavat poliisit eivät ole poliisivoimien parhaita kuulustelijoita, mutta olettaisin että kokemus puhuu tässä aika paljon.



Niin, ja aseluvan hakemista ollaan ilmeisesti sähköistämässä, joten sitä hakemusta varten ei tarvitse varata aikaa yms. Olettaisin, että tarkoituksena on vähentää virkamiestyön tarvetta, kun sen konttorineidin ei tarvitse kirjoittaa tietokoneelle mitä sinä kirjoitit jo siihen lomakkeelle.



Lisäksi tarkoitus on myös kehittää systeemiä siten, että asetta ei tarvitse käydä näyttämässä poliisille, jos se on ostettu kaupasta uutena. Tämä siis siksi, että kauppias kyllä tietää mitä myy kun kerran on sen aseen saanut tuotua maahan joten siinä pitäisi riittää se, että kauppias välittää poliisille tiedot aseesta. Ja jälleen säästyy virkamiestyötä.



En työskentele tämän asian parissa millään tavalla, joten sen verran varausta tähän. Osa tiedoista on medialta, osa olen kuullut Kari Kulmalalta, joka on vissiin edelleenkin eduskunnan hallintovaliokunnassa.
Otsikko: Re: Pällitesti
Kirjoitti: ampuja1 - heinäkuu 05, 2017, 06:39
Ei tuo pällitesti ole ollenkaan paha tehdä. Itse tein sen 10 minuutissa, selketä kysymykset joihin helppo vastata.

Ja jos haastattelu vielä niin ainakin täällä päin se on vapaata keskustelu jonkun aseharrastusta ymmärtävän henkilön kanssa. Viimeksi oli, että rupatellaan nyt, että saadaan tämä kirjattua tyyliin...
Otsikko: Re: Pällitesti
Kirjoitti: HJu - heinäkuu 05, 2017, 07:37
Jos jää pällitesrin poistumista odottamaan niin siihen menee vielä arviolta ainakin vuosi tai puolitoista. EUn aselakidirektiivinmuutokset pitää olla voimaansaatettuina noin 2019 elo-syyskussa. Tuota ennen ei paljoa tapahdu.



Lähetetty minun D5503 laitteesta Tapatalkilla



Otsikko: Re: Pällitesti
Kirjoitti: jthyttin - heinäkuu 05, 2017, 09:44
Pelottaako vastaajia itseään tuo "iskaritesti" vai miksi heti ruvetaan naljailemaan asiasta?



Pointti lääkärintodistuksessa oli kai se, että muutamalla kympillä saa asiakaslähtöistä palvelua ja lapun jolla välttää pällitestin ajanvarailut ja eestaas ajelemiset. Voisin kuvitella että Suomesta löytyy paikkoja joissa tällä säästää oman ajan lisäksi rahaakin...



Voimassaolevan lainsäädännön puitteissa soveltuvuustestiä ei tarvitse tehdä jos:


Lainaus käyttäjältä: http://finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1998/19980145


44 c § Soveltuvuustestin sisältö ja poikkeukset testin suorittamisvelvollisuudesta



Ampuma-aselain 45 c §:ssä tarkoitettu soveltuvuustesti sisältää henkilön väkivaltaisuutta ja itsetuhoisuutta selvittävät osiot.



Testin suorittaminen ei ole hakemuksen käsittelyn edellytys, jos:



1) luvanhakijan suorittamasta testistä on kulunut vähemmän kuin kolme vuotta;



2) luvanhakijan henkilökohtainen sopivuus on tullut selvitetyksi lääkärin tai psykologin antamalla todistuksella, joka ei ole kuutta kuukautta vanhempi;



3) luvanhakijalle on annettu ampuma-aseen hankkimislupa, yksityinen valmistamislupa, rinnakkaislupa tai aseenkäsittelylupa taikka hyväksyntä asevastaavaksi ennen 13 päivää kesäkuuta 2011 ja enintään kolme vuotta ennen hakemuksen jättämistä; tai



4) luvanhakija virkaansa kuuluvissa tehtävissä kantaa ampuma-asetta.
Otsikko: Re: Pällitesti
Kirjoitti: HJu - heinäkuu 05, 2017, 15:28
Viimeisimmän ja ainoan soveltuvuistestin tein alle 10 minuutissa viime marraskuussa. Ei pelottanut silloin eikä pelota nyt.



Melko halpaa jos saa yksityiseltä lääkärintodistuksen aselupa-asiassa muutamalla kympillä. Pk-seudulla hinta on +100e jos joku lekuri sellaista suostuu edes kirjoittamaan.



Itse yhdistin pällikokeen tekemisen ja haastattelun saman laitoskäyntiin jolloin pällikokeesta ei tullut mitään ylimääräistä ajelua.



Lähetetty minun D5503 laitteesta Tapatalkilla



Otsikko: Re: Pällitesti
Kirjoitti: jthyttin - heinäkuu 06, 2017, 12:36
Muutama kymppi on tietysti suhteellinen käsite, julkisella puolella käynti taitaa maksaa 17.50e tms. Se nyt ei ehkä ole kaikkein asiakaslähtöisintä palvelua, ja monella paikkakunnalla taidetaan priorisoida muita tehtäviä tai kategorisesti kieltäytyä ko. kannanotosta.



Kun lääkärintodistus oli tarpeellinen (ja ainut mahdollinen) osa lupahakemusta maksoin moisesta pk-seudulla 55e. Sen jälkeen kilpailu on koventunut ja yleislääkärinhoidon hinnat alentuneet (katsoin juuri, kuitissa lukee "yleislääkärikäynti" ja erittelyssä vielä "max. 20min"). Näyttää että katsastuksesta tutut toimintatavat on rantautuneet terveyspuolellekin, kun netistä löytyvissä hinnoissa nykyiseen viidenkympin (plusmiinus) hintaan leivotaan parinkympin "poliklinikkamaksu".



Mitä tulee nykyiseen lupaprosessiin, edellisen kerran kaiken muun palvelun kyllä sai 2km päästä kotoa mutta pällitestiä varten piti tehdä erikseen reilun parin tunnin reissu keskellä arkipäivää. Mitä olen kuullut niin ihan normaalia Uudellamaallakin, esim. Nurmijärveltä ajatetaan Porvooseen.