Suunnittelin tuossa tukinvaihtoprojektia Sakon M591 metsästyskivääriin. Kertokaahan asiasta tietävät, että miksi ihmeessä alkuperäinen tukki on tehty vastaamaan piippuun noin 20 mm matkalta piipun puolivälin paikkeilta?? Se on siis selkeästi tukkiin koneistettu porras.
Mitäs tapahtuu käynnille jos piipun jättää täysin irti tukista?
Omassa Sakolaisessa löytyi käynti sen jälkeen, kun poistin ylimääräisen puun piipun ja tukin välistä
Niinhän siinä käy että käynti paranee.. Omien oppien mukaan eikös paras ole se että piippu on vapaasti värähtelevää mallia.. ainakin minulleo on näin kerrottu..
Jo pelkästään yksi vahva pointti:
Puinen tukki elää jatkuvasti eri lämpötilan ja kosteuden mukaan. Jos tukki ja piippu kohtaavat, niin piippu siirtyy jatkuvasti. Lämpimässä kuivassa asekaapissa, kosteassa lämpimässä autossa, pakkasessa metsässä jne..
"Ennen muinoin" käytettäessä rautatähtäimiä metsästysaseissa ei tämä siirtyminen ollut niin huomionarvoista, koska etutähtäin kuitenkin siirtyi piipunkärjen mukana. Nyt kiikaritähtäin aikakautena tuo siirtymä on jo huomattavaa lyhyilläkin hirvestys etäisyyksillä.