Käsiini tuli pieni satsi luoteja, pussissa ilman merkintöjä. Ovat hpbt tyylisiä ja painoa 52gr. Silmämääräisesti reikää tarkastelemalla voinee sanoa, että vaippametalli on hiukan ohuempaa ja/tai reikä hiukan pienempi kuin Noslerin vastaavassa valmisteesta. Luodit ostanut väitti niiden olevan joko sakon tai Lapuan luoteja. Ongelmana on etten löydä mistään merkintää että kumpikaan olisi tuollaisia valmistanut.
Lähetetty minun Lenovo TB3-730X laitteesta Tapatalkilla
Kysymyksessä luultavasti Sierra 3,4g/52gr luoti, jota Sako lataa Racehead Sierra nimellä.
Kiitoksia. Kaivelen tuolle ohjeita jostain. Jäi mainitsematta että mittasin kolme Noslerin luotia ja kolme noita. Keskiarvoltaan olivat 3 kymmenystä lyhyempiä kuin Noslerit
Lähetetty minun Lenovo TB3-730X laitteesta Tapatalkilla
Eikös Lapualla ole joku 51 gr match-reikäpääluoti tuotannossa ?
Lapualla oli 51gr HPCE mutta sitä ei enään löydy valikoimasta, ilmeisesti valmistus lopetettu. Luodin tunnistaa lähes tasaisesta perästä ja leikkurista.
Nuo on kyllä ihan selkeitä veneperiä ilman leikkuriuria. Etsin tänään noille rihlakosketuksen. Luoti istuu kyllä hyvin hylsyyn, mutta panos on millin liian pitkä lippaaseen.. No, jos paras osunta löytyy pitkällä mitalla niin mennään käsisyötöllä sitten. Onko kellään kokemusta miten tuollainen reikäpää toimii linnussa tällä kaliberilla? Aseen edellinen omistaja sanoi, että kokovaippa ei varsinkaan metsoa tapa heti.
Lähetetty minun Lenovo TB3-730X laitteesta Tapatalkilla
Sakoa tai lapuaa ne ei ole, mutta esim sierra voi olla lähellä. Jos sulla on lapuan luoteja ja vertaat värisävyä niin sierran luodit on enemmän punertavampia. Kivipiiraaseen kun osuu niin taatusti hajoo, mutta niin monella muullakin kuulalla. Alta 100m matkoilla kokovaippainen tai kärki stuukattu olisi parempi ja kun tuossa hpbt;ssä kun vauhti tippuu niin alkaa toimivaan linnulle ihan hyvin.
Itse olen ampunut joitakin metsoja ko. kaliiberilla ja ihan kokovaipalla. Ei mitään ongelmia jos nyt ei suolille ammu..
Sent from my iPhone using Tapatalk
Osavaippaa itse käyttäisin mieluummin, mutta niiden tarkkuus tahtoo usein olla huomattavasti heikompaa kuin kokovaippojen tai reikäpäiden. Tämänhetkisen harjoittelun määrällä menee luotto osuntaan jos ei ole testattua faktaa siitä että vika on perän takana jos ei osu mihin haluaa.
Lähetetty minun Lenovo TB3-730X laitteesta Tapatalkilla