TARKKA-AMPUJAKILTA

Avoin Keskustelu => Aseet => Aiheen aloitti: TKN - syyskuu 29, 2016, 09:16

Otsikko: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: TKN - syyskuu 29, 2016, 09:16
Tervehdys kaikille! Olen uusi killan jäsen ja vasta ostamassa välineistöä. Jaksaisitteko suositella rynnäkkökivääriä seuraavilla kriteereillä:

- hankintaluvassa sallitaan kaliiberit: .223 Rem, 5,56 x 45, 7,62 x 39

- itselataava

- tarkkuus ei toki haittaa, mutta toimintavarmuus on tärkeämpää

- aseen tulisi löytyä "hyllytavarana"

- pitäisi selvitä tehdasvalmisteisilla patruunoilla

- piipun päällinen olisi hyvä olla flat top tai vielä parempi, pitkä picatinny

- ei suujarrua, liekinsammutin riittää

- lisäplussana metsästyskelpoisuus, mutta ei mitenkään välttämätöntä

- tarkoitus olisi harrastaa tarkka-ammunnan lisäksi kivääripracticalia ja SRA:ta (lasketaanko tarkka-ammunta SRA:ksi?)



Ihan kaikista vastauksista kiitollisena.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: MaR - syyskuu 29, 2016, 09:44
Hei,



Mikäli haluat rynnäkkökiväärin, jolla tekee tarkka-ammuntajuttuja sekä sra/ipsc henkisiä asioita, niin jonkin top-tier valmistajan arska.



Top tier arskat:

- Knights armament, ihan super, mutta niin on hintakin

- Heckler & Koch, toimintavarmimpia, mutta kallis

- Daniel Defense, todella tasapainoinen kokonaisuus. Ovat olleet tarkkoja ja luotettavia

- BCM, todella hyvä maine, ei omakohtaisia kokemuksia



Hyviä perus arskoja:

- Colt, löytyy paljon laadukkaita ja hyviä malleja.

- Armalite, kestää runtua ja piippuikä muutaman yksilön perusteella todella hyvä.

- Bushmaster, peruskivoja



Kaikkia edellä mainittuja löytyy/ on löytynyt lähiaikoina hyllytavarana Suomesta. Google tulille.



Itse malli kannattaa päättää sen mukaan mikä tuntuu hyvältä ja mitä ominaisuuksia arvostaa. Koneisto kannattaa pitää täysin vakiona. Ulkoisia osia voi vaihtaa. Itse olen esimerkiksi katsellut viimeaikoina Daniel defensen m4 v11 kivääriä ja Hecklerin Mr223 a3 kivääriä. Molemmat ovat laadukkaita työkaluja, mutta ominaisuudet poikkeavat reilusti.



Suosittelen erittäin vahvasti messinkihylsyisiä patruunoita, niillä nuo tuppaavat toimimaan parhaiten. Olin tuossa pari viikkoa sitten kouluttamassa taktisella kiväärikurssilla ja selkeästi eniten häiriöitä/ongelmia oli ukkeleilla jotka käyttivät mm barnaulin teräshylsyisiä.



Jos meinaat tehdä vähän kaikkea, niin suosittelen hankkimaan optiikaksi 1-6 kertaisen variaabelin tai vaihtoehtoisesti punapisteen ja kiikaritähtäimen laadukkailla pikajalustoilla. Rahapinon korkeudesta riippuen halvimmalla pääsee ostamalla Vortexin Strike Eagle kiikarin kiinteellä mountilla. Jos lähetään mopolla moottoritielle, niin Benderiltä löytyy kivoja jopa 1-8 suurennusalueella toimivaa tähtäintä.  8)
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: LSa - syyskuu 29, 2016, 09:45
Jos kivääripractical on ehdoton, niin kysy mielipidettä Hannulta: www.asejaosa.fi



Jos etsii hyllystä löytyvää asetta, niin kannattaa vilkaista myös Viranomaiskeskuksen tarjonta: www.viranomainen.fi



Satunnaisia löytyy hyllystä monelta.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: Juuso.L - syyskuu 30, 2016, 15:22
Mie hankin Danie Defencen M4 V11 Pron samoilla kriteereillä, aseen valintaan vaikutti miulla eniten tarkka-ammunta joten piippu piti olla joko 1/8 tai mielellään 1/7 jengalla raskaita luoteja varten sekä myös vähintään 18" pitkä jotta vauhtiakin löytyy kun ampuu yli 500m:n matkoille. Myös milspec oli plussaa toimintavarmuutta silmällä pitäen sekä varaosien saatavuuden kannalta, tuossa V11 Prossa on myös geisselen Super Dynamic 3 Gun laukasu koneisto joka on hyvä varsinkin SRA:ta ja Practicalia varten, hieman vaati totuttelua kun tottunu rem 700:sen vakio laukaisuun ja ensimmäiset kuulat lähtikin hieman varkain liikkeelle. Danielin oma jarru syö ihan tyydyttävästi rekyyliä muttei se vedä vertoja millekkään urosen tai miculekin kompeille, vltorin latauskahva on myös iso ja siitä saa hyvän otteen myös hanskat kädessä sekä danielin 15" slimrail on todella hyvän tuntuinen kätee  enkä edes harkitse vaihtavani sitä mihinkään muuhun tuubiin. Yhden TA kurssin vedin tuolla kiväärillä jossa tiesin että pisin matka on sen 550m ja kuten arvelinkin niin liikuntaakin oli suunnistuksen ja ampuma tehtävien muodossa joten ase valinta sattui juuri nappiin enkä lähtenyt kantamaan puolta painavampaa remaria, myös puolari oli edukseen viimeisessä toiminnallisessa tehtävässä jossa piti suojata helikopterikenttää vihollisen hyökkäykseltä ja jasterit saikin sillä melko nopean tasaiseen tahtiin alas.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: TKN - lokakuu 05, 2016, 23:14
Mitä meinaa MilSpec? Ja kaikille kiitoksia avuliaista vastauksista. Eiköhän tuo ase löydy noiden mainittujen joukosta.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: kumimuumi - lokakuu 05, 2016, 23:21
Lainaus käyttäjältä: TKNMitä meinaa MilSpec? Ja kaikille kiitoksia avuliaista vastauksista. Eiköhän tuo ase löydy noiden mainittujen joukosta.

Milspec - kun toleranssit loppuvat kesken ;) Eli jenkkien military standard, suomalaisittain "helistin" karkeasti karrikoiden. Tai sitten jenkkityyliin esim laukaisu on "idiot proof"



Kannattaa myös katsoa noita halvemman pään arskoja jotka on kauppiaan puolesta valmiiksi vähän tuunattuja, on ollut mm. Smitikan ja Remarin arskoja joihin on vaihdettu rosterihuilut kiväärikaasuilla ja freefloat-tuubit jos sellaista ei ole kuulunut orkkiskuosiin. Nämäkin kaikki hassut käsitteet aukeavat jos jaksaa kahlata tätä ja toiminta-ampujien palstan kivääriosiota elleivät ole jo tulleet selatessa tutuiksi.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: MaR - lokakuu 06, 2016, 07:26
Rohkenen olla eri mieltä noista halvemman pään arskoista. Suoraan hyvänlaatuinen peli. Rahojani en heittäisi smitikkaan, remareihin, dpms yms vehkeisiin.Tämän huomaa varsinkin sitten kun mahdollisia ongelmia alkaa löytymään.



Erittäin hyvin silmiä avaava kokemus on esimerkiksi Satakunnassa järjestettävät AR-15 kurssit. Siellä tutkitaan omaa kalustoa, perehdytetään asejärjetelmän historiaan ja ammutaan myös hyvä tovi taktisen kiväärikurssin hengessä. Kurssilla purettiin ja ihmeteltiin toistakymmentä kivääriä. Halpa-arskat olivat toleransseiltaan huonompia (Milspec:in sisään ei kaikki menneet todellakaan). Luistin gas key on väärin kiinnitetty, steikkaukset puuttuivat. Campinnit teki temppuja, kaasupillit väljiä, patruunapesät voivat olla hassuissa mitoissa (varsinkin smitikan) yms. -> Monia pieniä asioita jotka lopulta voivat saada paljon pahaa aikaa.



Toinen ääripää taas on tosi tiukoilla toleransseilla valmistetut kilpakiväärit. Nämä voivat olla todella hyviä hetkellisillä stageilla ja tarkkuutta vi löytyä huimasti. Toimintavarmuus saattaa ollaa kyseenalaista varsinkin kun ammutaan enemmän puhdistamatta. Hyvänä esimerkkinä Hannu Urosen kiväärit. Todella tarkkoja ja mielyttäviä laitteita, mutta tähän mennessä itse olen nähnyt ainoastaan yhden sellaisen joka ei juurikaan häiriöi pienellä huollolla/tappelukiväärin roolissa.



Kestävään ja toimintavarmaan "kenttäarskaan" ei ole muuta vaihtoehtoa kuin kovakromattu piippu.



Milspec ei tarkoita suoraan kasaa hölskyvää paskaa. Se on standardi jonka perusteella voi kasata ideaali oloissa minkä tahansa valmistajien osista kokonaisen kiväärin, jonka pitäisi toimia. Tämä tarkoittaa myös sitä että varaosia löytyy paljon ja myöskin "halvalla".
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: HJu - lokakuu 06, 2016, 08:05
Hyllytavarasta sen verran että hyllyihin jää nykyään yleensä vain ne mallit jotka ei ketään kiinnosta ja rankasti ylihinnoitellut.



Eli jos jäät odottamaan että jollekulle tulee hyllyyn hyvä ase ja alat vasta siinä kohtaa hakemaan lupia niin olet pahasti myöhässä. Suosituimmat aseet on varattu/myyty jo ennen kuin edes tulevat Suomeen saakka.



Päätä mitä haluat ja ota maahantuojaan yhteyttå. Käynnistä lupaprosessi ja säästä rahaa talteen. Kun ase joskus tulee maahan niin sinulla on lupa ja rahat valmiina.



Www.toiminta-ampujat.fi -sivustolla on "Millainen on hyvä arska" noin +1000 sivua vääntöä. Lopputulema on että ostat kuitenkin mitä itse haluat ja mihin taalerit riittää.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: Juuso.L - lokakuu 06, 2016, 08:53
Noh on milspec:ssä se hyvä puoli ettei tarvitse sukkahousut jalassa ihmetellä ja kyynel silmässä sitä että kisakiree arska on taas jumissa kun huonepölyä pääs lukon väliin..... 8)



MaR:n kanssa täysin samaa mieltä, kiertäkää ne halvimmat rytöarskat ja sijoittakaa muutama satanen lisää laatu kivääriin.

Jos nyt lähtisin hakemaan uutta pikku arskaa niin vaihtoehdoista löytyisi ainakin nämä:

-Daniel defense

-BCM

-Uronen precision



Yksi vaihtoehto on myös ostaa käytetty joka on valmiiksi rakenneltu.



Suosittelen varautumaan laukaisukoneiston vaihtoon taikka valitsemaan sellaisen kiväärin jossa on jo valmiiksi hyvä laukaisu, ei käy niin että ostetaan se satasen/pari halvempi kivääri ja ensimmäisten laukausten jälkeen tilataan se geissele kun alkuperäinen on luokattoman huono.



Suosittelen lukemaan toimareiden foorumia josta löytyy todella paljon juttua arskoista sekä ak-varianteista.



Edit: Hera pois listasta
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: MaR - lokakuu 06, 2016, 09:20
Jäniksen ja mun pitämällä taktinen kivääri-kurssilla ihmeteltiin yhtä Hera armsin kivääriä, jossa oli pienellä laukausmäärällä tosi pahanlaatusta kulumaa. Lisäksi kyseinen pysykkä häiriöi kurssin aikana todella paljon. Toki voi olla yhden aseyksilön vika, mutta en voi suoralta kädeltä suositella näitä.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: Juuso.L - lokakuu 06, 2016, 09:32
Okei eli Hera saa poistua listalta, ei mikään hyvä merkki jos kivääri kuluu loppuun ennen kuin eka piippu on edes vaihdettu.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: kema - lokakuu 06, 2016, 10:03
Jos päälle optiikka 18" tai 20" piippu, avoilla tietysti 20", jengana 1:8

kiväärikaasut, ei välttämättä tarvi olla säädettävät

freefloat joka ei järsi käsiä paskaksi ilman hanskoja

Tehokas komppi keulille, NA, uronen, finntac

modulaarinen laukaisukoneisto, esim NA 2

putki/A2 perä omien mittojen mukaan tai tele joka ei nitku



Soittelisin lohjan osaan ja aseeseen ensi viikolla kun IPSC EHC on ohi.



Perusarskoista valintani olisi busse Armoriasta, mutta tämä on tietysti hieman omien valintojen kehumista :)
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: Juuso.L - lokakuu 06, 2016, 10:50
Laitetaan bussen hintaan 500 niin saadaan Daniel Defensen v7 ja v11 pro:t joissa kaikki kivat herkut kuten geisselen koneisto, 15" freefloat, 18" kylmätaottu piippu, komppi, kiväärikaasut ja työn laatu on sitä luokkaa ettei tarvitse mitään accuwedgejä rungon väliin klappia tappamaan eikä ole mikään helistin vaan erittäin napakka ja laadukas kivääri.



Bussenkin hinta saadaan kyllä samalle tasolle kun vaihdetaan geisselen koneisto ja lyödään kunnollinen komppi piipun päähä eikä vielläkään olla samalla tasolla danielin kiväärien kanssa. 8)
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: kema - lokakuu 06, 2016, 12:26
Sillä hinnalla tosin saa jo urosen...
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: Juuso.L - lokakuu 06, 2016, 12:59
Totta, mutta myös ne sukkahousut ja pölyallergian. :P
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: kema - lokakuu 06, 2016, 13:16
Itse sanoisin että Suomessa valmistetun aseen, tukipalvelun ja takuun.



Daniel Defencen mukana saa sitten ilmeisesti asennevamman...
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: MaR - lokakuu 06, 2016, 13:27
Jäitä hattuun.



Ketjun aloittaja antoi speksit. Toimintavarmuudelle iskettiin iso painoarvo. Tämä tunnettu suomalainen kivääri ei tällä alueella loista, joten ihan sama kotimaisuus aspektilla.  :wink:
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: Juuso.L - lokakuu 06, 2016, 13:30
Ei pidä ny noin vakavasti ottaa pientä tervehenkistä kettuilua, kyllähän ne uroset on hyviä kivääreitä ei sitä voi kieltää ja pirun tarkkoja, mutta ne vain tahtovat olemaan astetta herkempiä lialle. :)
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: HJu - lokakuu 06, 2016, 16:37
Aika monessa "boutique"-arskassa on joku aivan typerä Geisselen 3G-koneisto. SSA-E tai DMR olisivat oikeasti fiksuja mutta harvemmin näkyy vakiona missään.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: Juuso.L - lokakuu 06, 2016, 16:58
Itse olen ihastunut tuohon geisselen 3g koneistoon mutta ei se mikää 2-stage ole mutta senkin kanssa oppii nopeasti elämään, en oo viellä kerenny kokeilemaan SSA:ta mutta sekin korjaantuu aivan lähi päivinä kunhan saan velipojan houkuteltua radalle.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: Ärmätti - lokakuu 06, 2016, 17:40
Lainaus käyttäjältä: Juuso.LOkei eli Hera saa poistua listalta, ei mikään hyvä merkki jos kivääri kuluu loppuun ennen kuin eka piippu on edes vaihdettu.

? onko näistä ollu jotain pahaa sanottavaa jollakin
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: Juuso.L - lokakuu 06, 2016, 17:53
LainaaJäniksen ja mun pitämällä taktinen kivääri-kurssilla ihmeteltiin yhtä Hera armsin kivääriä, jossa oli pienellä laukausmäärällä tosi pahanlaatusta kulumaa. Lisäksi kyseinen pysykkä häiriöi kurssin aikana todella paljon. Toki voi olla yhden aseyksilön vika, mutta en voi suoralta kädeltä suositella näitä.


Toimareissakaan ei kyllä kauheasti ole pahaa sanottavaa kyseisistä kivääreistä, mutta eikös siulla Ärmätti löytyny hera kaapista?
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: Koheltaja - lokakuu 06, 2016, 19:35
Eli, jos on laittaa +2500€ niin osta melkein mikä tahansa AR, jos budjetti on tonni niin AK on parasta mitä sillä rahalla saa?
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: Ärmätti - lokakuu 06, 2016, 20:27
Lainaus käyttäjältä: Juuso.L
LainaaJäniksen ja mun pitämällä taktinen kivääri-kurssilla ihmeteltiin yhtä Hera armsin kivääriä, jossa oli pienellä laukausmäärällä tosi pahanlaatusta kulumaa. Lisäksi kyseinen pysykkä häiriöi kurssin aikana todella paljon. Toki voi olla yhden aseyksilön vika, mutta en voi suoralta kädeltä suositella näitä.


Toimareissakaan ei kyllä kauheasti ole pahaa sanottavaa kyseisistä kivääreistä, mutta eikös siulla Ärmätti löytyny hera kaapista?

 

joo kyllä minun Hera palaa kuin unelma. ei ole kyllä ollut mitään murheita. häiriöitä ei lainkaan tullut vastaan josta voi syttää asetta. työn jälki valovuoden päässä armalitestä samoin upperin ja lowerin keskenäinen väljyys. Maanatai kappaleita löytyy joka tehtaalta mutta jos huono onni osuu kohdalle niin takuu pitäsi pelata. Kisaratsu Uronen ja sotaratsu AK  :neutral:  siihen väliin menee sitten paljon muuta
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: kema - lokakuu 06, 2016, 21:21
Kannattanee siirtyä toiminta-ampujiin. Siellä joku on saattanut jopa ampua arskalla.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: HJu - lokakuu 06, 2016, 21:39
Kiväärikaasuinen arska 20" piipulla ja teleperällä on ollut oma valinta. Valitettavasti kaupassa ei tuollaisia ole mutta esim Armoria voi sellaisen kasata.



Tonnilla saa uuden rymy-akm:n, kassillisen lippaita ja patruunaa. Kasa-aseeksi ei ak:sta ole ja halpa 7.62x39 ammo alkaa olemaan vuosi vuodelta harvinaisempaa.



Jos budjettia saa hilattua noin1,5keuron tasoon niin saa ihan ok arskan kun vähän kyttää että sopivia tulee jonnekin myyntiin. Käytetyn ostokaan ei ole ongelma koska isojen poikien Mekano-sarjaan on helppo vaihtaa piiput, perät, etutukit, pistoolilahvat ja laukaisukoneistot sitä mukaan kun siltä tuntuu. Valmiiksi rakennettu vähän ammuttu voisi olla kustannustehokkain ratkaisu.
Otsikko: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: LSa - lokakuu 06, 2016, 21:56
Asemerkeissä on aika paljon muotijuttuja. Tosiasiassa hyvin huollettu ja oikein öljytty AR pelaa sopivalla paukulla ihan ok, oli ase lähes minkä valmistajan vaan. Niitä ihan pahimpia halpispaskoja ei meinaan ole just taidettu Suomeen tuoda.



Jos pitää kovakromausta pakollisena, kannattaa tutustua aiheeseen. Ei se niin käänteentekevä ole, mitä äkkiä luulisi.



Jos markkinat olisivat varmat, helpointa olisi päättää patruuna mitä käyttää ja ostaisi aseen sitten sen mukaan. NATO-paukku on toki yksi laajempi valinta.



Urosen aseita en ole räplännyt, mutta niitä kaiketi saa erilaisilla spekseillä - myös sellaisilla, joilla ase toimii huonommallakin paukulla. Hande on joka tapauksessa melko kova tietäjä toimintakiväärin hommaamiseen.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: MMä - lokakuu 06, 2016, 22:10
En muutoin ota kantaa paitsi että    aika moni suomalainenkin viranomaistaho on Urosia kokeillut eikä ole kellekään kelvannut...miksiköhän? Kun puhutaan kenttäkelpoisuudesta viranomaiskäyttäjien vaateet ovat yleensä paljon kovemmat kun urheiluampujien sukkahousuammunnassa. Urosen kenttäkelpoisuus ei taida oikein riittää edes TA-kisoissa. Jatkuvan hauskuuden kohde odotusalueilla on Häyhäkisoissa ollut viimevuodet erään parin Uronen joka ei yhtään kisaa ole tainnut toimia, aina ei edes yhtä rastia. Taidettiinpa 16 Häyhässä ko vehkeeseen lopulta lainata osia kanssakilpailijan enemmän milspec aseesta jotta viimeinen rasti saatiin ammuttua ;)
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: JKu - lokakuu 06, 2016, 22:21
Minkähänlaista tarkka-ammuntaa olisi kiväärillä tarkoitus harrastaa? .223 kaliiberi on melko pieni yli 300m matkoille mikäli tarkoitus on ampua jotain jasteria pienempääkin maalia tai vaihtelevissa olosuhteissa. Tukiaseena aivan loistava mutta tarkka-ampujan työkaluna hieman aneeminen.

Sinällään 16" pituisella piipulla tekee jo melkein kaiken mitä kaliiberilla voi, 20" antaa vähän enemmän lähtönopeutta mutta 50m-100m lisäys tehokkaaseen työskentely pidemmälle matkalle on melko marginaalinen. Toki olennainen asia joillekin käyttäjille esim. hyvää terminaaliballistiikkaa hakevalle metsämiehelle.



Budjetin koko ei oikein vielä selvinnyt. 2000€-2500€ saa jo melkein mitä vaan.

UP kiväärit ovat hyviä tuotteita, mutta en voi suositella kyseisiä kivääreitä aloittelijalle useammastakin syystä. Kuten eräs tarkka-ammunnan piirissä vaikuttanut herrasmies jo vuosia sitten totesi:"Kustom-aseessa on kustom-ongelmat".

Tosiaan toiminta-ampujissa on huomattava määrä tietoa eri tyyppisistä arskoista. Suosittelen myös poikkemaan paikallisen seuran sra/ipsc treeneissä ja testaamaan erilaisia kiväärejä sekä pölisemään pidemmän linjan harrastajien kanssa.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: mpikkara - lokakuu 06, 2016, 22:22
Lainaus käyttäjältä: MMäUrosen kenttäkelpoisuus ei taida oikein riittää edes TA-kisoissa


Itse en ole muita "ongelma-arskoja" siellä kyllä nähnyt kuin em. vehkeitä.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: LSa - lokakuu 06, 2016, 22:27
Viranomaiset testaa usein ihan mielenkiinnosta, vailla mitään ajatusta tilaamisesta. Siksiköhän.



Häyhässä on tullut nähtyä kyllä ihan minkä vaan aseen feilaavan. Yleensä ta-porukka haluaa maksimaalista tarkkuutta ja tilaa vehkeet tiukkuuksilla, jotka eivät aina sitten maastoon tai huolimattomaan latailuun sovellu.
Otsikko: Re: RE: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: MMä - lokakuu 06, 2016, 22:59
Lainaus käyttäjältä: mpikkara
Lainaus käyttäjältä: MMäUrosen kenttäkelpoisuus ei taida oikein riittää edes TA-kisoissa


Itse en ole muita "ongelma-arskoja" siellä kyllä nähnyt kuin em. vehkeitä.

Sama.
Otsikko: Re: RE: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: MMä - lokakuu 06, 2016, 23:03
Lainaus käyttäjältä: LSaViranomaiset testaa usein ihan mielenkiinnosta, vailla mitään ajatusta tilaamisesta. Siksiköhän.
Koitappa vielä toista vaihtoehtoa.




Lainaus käyttäjältä: LSaHäyhässä on tullut nähtyä kyllä ihan minkä vaan aseen feilaavan. Yleensä ta-porukka haluaa maksimaalista tarkkuutta ja tilaa vehkeet tiukkuuksilla, jotka eivät aina sitten maastoon tai huolimattomaan latailuun sovellu.

Just näin. Nämä pätee Urosiinkin.



En ole nähnyt tai vielä kyllä yhdenkään AK:n, RK:n tai TRG:n pettävän Häyhässä. Tähtäimiä ja tähtäimen jalustoja näisäkin, mutta en itse aseita.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: Juuso.L - lokakuu 07, 2016, 06:54
Lainaus käyttäjältä: JKuMinkähänlaista tarkka-ammuntaa olisi kiväärillä tarkoitus harrastaa? .223 kaliiberi on melko pieni yli 300m matkoille mikäli tarkoitus on ampua jotain jasteria pienempääkin maalia tai vaihtelevissa olosuhteissa.

.223 toimii viellä 500m:n etäisyydellä, toissa vuonna taipalsaarella tais jopa arskan kasa olla olutmalja tyylisessä 500m:n kisassa top 3 joukossa kun miulla ei edes ollu kaikki taulussa kun tuulen muutokset siirti 10g:n scenarilla osumapistettä metrillä ja oli hyvä ettei välillä menty naapurin taululle, viime vuonna olin itsekkin arskalla sijalla 6.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: Koheltaja - lokakuu 07, 2016, 07:11
Jos sokkona ammutaan 500m 308/10g ja 223 ihan millä luodilla tahansa, niin 223 on altavastaaja automaattisesti. Jos 223 pieksee 308:in osunnassa yli 150m matkoilla niin 223:lla on ammuttu tyyneen keliin ja 308:lla tuuleen, tai sitten 223 ampuja on parempi tuulen lukija ja ennakon ottaja. Jos tuuli muuttaa 10g Scenaria metrillä niin 223 siirtyy kahdella metrillä 500m matkalla.



Mä olen jonkin aikaa viettänyt aikaa pulttilkkoisen ja hyväkäyntisen 223:en kanssa paikallisilla 150 ja 300m radoilla joissa yleensä tuulee. En ottaisi 223:sta ta-kivääriksi sen tuuliherkkyyden takia, tulituki aseena ihan ok mutta jos tuuli pyörteilee tai muuttaa äkisti suuntaa niin 300m matkalla voi olla tuurissaan että saa varman osuman A5 kokoiselle alueelle, A4:kin tekee välillä tiukkaa.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: HJu - lokakuu 07, 2016, 07:54
Ratkaisu: itselataava 338 LM.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: Juuso.L - lokakuu 07, 2016, 08:17
TT3 lämäri olisikin miun märkä päiväuni. 8)



Miun pointti olikin enemmän että hyvä ampuja saa .223:sesta sen potentiaalin esiin, sama se on verrata lämäriä 308:iin ja väittää että .308 ei riitä yli 500m:n matkalle. Ja kyllä miulla meni tuulen luku aivan persiille koska omalta paikalta edessäni oli 400m:n platta jonka takaa ei voinut nähdä radan pintaa ja sinkovallin päällä olleet koivut olivat lähes jatkuvasti 45-asteen kulmassa kun taas radan pinnalla tuuli vaihteli jatkuvasti. Millään 55gr luodilla en lähtisi edes yrittämään vaan käytän 77gr nosleria jossa ballistiikka on aivan toisella tasolla.



Tällä hetkellä jos miun täytyy valita että kumman kiväärin ottaisin kaapista, remarin vai arskan TA kurssille tai kisaan ja max amet on 600m niin kyllä se arska sieltä kantoon lähtee jo pelkän painonsa takia ja riittävän ballistiikan takia.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: MaR - lokakuu 07, 2016, 08:25
Ketjun aloittaja antoi kriteereitä. Tietyt kaliiberit (7,62x39, 5.56x45 tai 5.45x39), kivääripractical ja tarkka-ammunta käyttötarkotuksena sekä  aseen tulisi ensisijaisesti olla toimintavarma.



Kaliibereista putoaa muita kriteerejä katsoessa välittömästi 5.45 patruunan saatavuusongelmien takia ja 7,62 ei oikein säväytä tarkkuusammunnassa. Olen henkilökohtaisesti kova AK ukkeli, mutta tunnustan että sen fiksu käyttöalue on 300 metrin sisällä.



Fiksu arska täyttää kaikki em. kriteerit tiettyyn pisteeseen asti. Sopiva kompromissi kaikkien kriteetereiden sisällä. Kyllähän jengi tietää varsinki tarkka-ammunan puolelta eri kaliiberien eroista ja suorituskyvyistä.



Toimareista saa toki paljon arskoista tietoa, mutta suuri osa on IPSC/kisa orientoitunutta. Harvemman toimareissa mietitään kenttäkelpoisuutta, tarkka-ammuntaa ja varsinkaan samaan aikaan.



Ärmätti: Hera arms otantani perustuu yhteen kivääriin joka ei vakuuttanut, siitä johtuen en itse uskaltanut suositella kyseistä vekotinta. Mieluusti tutkin ja ihmettelen niitä lisää jatkossa.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: TKN - lokakuu 07, 2016, 14:52
Jestas tätä perehtymisen määrää! Kiitos vastauksistanne - suuresti. En tosin tajunut teksteistä kuin ehkä puolet, mutta avaan kohta tuon suomi - ammunta - suomi -sanakirjan.  :)



Tässä matkan varrella on tosiaan käynyt ilmi, että .223 ja muutkin mainitsemani kaliiberit eivät ole ehkä ihan optimaaleja tarkka-ammuntaan. Koska tarkoituksena on kuitenkin saada hommat alulle ja käyttää nykyinen hankintalupa, jäävät kaikki ihanat pulttilukkoiset .308:t kauppaan ja juoksentelen sitten lähinnä SRA- ja practical-kisoissa kiväärini kanssa.



Moni mainitsi toimareihin perehtymisen. Siellä on hurjasti tietoa. Kokonaan toinen juttu on sitten se, että löytääkö etsimänsä ja ymmärtääkö kyseisestä threadista paljoa mitään.



Budjettia ei ole tuhlattavaksi asti, mutta hankkisin mieluiten aseen, jonka kanssa ei tarvitse olla insinööri. En osaa korjata autoanikaan ja ajan sillä silti lähes joka päivä  :)  Täällä ja parissa muussakin paikassa on mainittu toistuvasti muutama parempi merkki, joihin ajattelin perehtyä ennen kuin vaivaan lisää täysin kaheleilla kysymyksilläni. Sitä ennen toivoisin mitä nöyrimmin vielä tietoa kahdesta asiasta: a) onko noista top-tier arskoista (BCM, Daniel Defense, Knight's Armament, Heckler & Koch) jotain kriittistä sanottavaa sekä b) mitä nämä kiväärikaasut oikein ovat? Kiväärimittaiset? Karbiinikaasut? Midlength? Säätökaasut? Kaasumäntä-AR:t? Vähän niin kuin munkkilatinaa...
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: Perkeleen_Luoma - lokakuu 07, 2016, 16:41
Voi sitä .223 harrastella ja opetella ta-toimintaa.

Pakottaa oppimaan ainakin tuulen lukemista.

Kilpailussa on auttamatta alakynnessä.



Etäisyys on aina suhteellista kun kaliiperi vaihtuu.

22lr lentoaika 300m on samaa luokkaa kuin .308 ja 800m.

Koroa saa ruvata saman kuin .308 ja amet 1100m.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: Koheltaja - lokakuu 07, 2016, 17:37
Harvoin pääsee radalle missä ei ole pyörteilevää tuulta ja mahdollisesti viirejä tai nauhoja eri etäisyyksillä. Ja vaikka olisikin muutama nauha 50-300m matkalla niin ei se tilannetta kovinkaan paljoa muuta 223 tuuliherkkyyden osalta, alkaa vaan vituttamaan kasojen pyöriminen tähtäyspisteen ympärillä, tekee mitä tahansa.



Siinä tämän päivän saldoa parhaasta päästä. Vaikka keli välillä näytti kahden nauhan kanssa hyvältä niin yhdessä sarjassa A4 taulussa yksi reikä ja neljä ohi. 223:sta en ottaisi mihinkään muuhun kuin tulituki aseeksi, ta-toiminnassa pitää olla kaliberi jonka kanssa voi keskittyä muuhun kuin osuman arvailuun pyörteilevässä kelissä.



(//%3C/s%3Ehttp://i2.aijaa.com/t/00801/14266745.t.jpg%3Ce%3E) (//http)
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: Perkeleen_Luoma - lokakuu 07, 2016, 18:32
Lainaus käyttäjältä: KoheltajaHarvoin pääsee radalle missä ei ole pyörteilevää tuulta ja mahdollisesti viirejä tai nauhoja eri etäisyyksillä. Ja vaikka olisikin muutama nauha 50-300m matkalla niin ei se tilannetta kovinkaan paljoa muuta 223 tuuliherkkyyden osalta, alkaa vaan vituttamaan kasojen pyöriminen tähtäyspisteen ympärillä, tekee mitä tahansa.



Siinä tämän päivän saldoa parhaasta päästä. Vaikka keli välillä näytti kahden nauhan kanssa hyvältä niin yhdessä sarjassa A4 taulussa yksi reikä ja neljä ohi. 223:sta en ottaisi mihinkään muuhun kuin tulituki aseeksi, ta-toiminnassa pitää olla kaliberi jonka kanssa voi keskittyä muuhun kuin osuman arvailuun pyörteilevässä kelissä.



(//%3C/s%3Ehttp://i2.aijaa.com/t/00801/14266745.t.jpg%3Ce%3E) (//http)


Onhan se noinkin. Samat ilmiöt tosin on jokaisella kaliiperilla. Vaikutus vain vaihtelee.



Tarkka-ammunta sisältää kuitenkin aika paljon muutakin kuin 300m tahkoamista. Jotka siis onnistuu myös tt3 223:sellakin.

Puhdasta ta-asetta tai 300m kasa-asetta ei olla nyt kuitenkaa ostamassa.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: JKu - lokakuu 07, 2016, 20:20
Tarkka-ammunta todellakin on muutakin kun taulun puhkontaa ja toimintaa voi harjoitella .223 kaliiberissakin mutta kuten todettu yllä, ei sillä kuuhun mennä.



Ketjun aloittaja ei ilmeisesti ole tarkka-ammunnan puolella vielä kovin orientoitunut, joten mielestäni on kohtuullista kertoa että kaliiberien todellisista käytännön potenttiaalista eikä pelkästää siitä mikä on mahdollista. Jos joku ampuu tuulella paremmin .223 rem:llä 500m matkalle kun toinen .308 win:llä niin ei tarkoita sitä että joka jamppa on siihen kykenevä.

Itsekin luulin joskus pystyväni arskalla ampumaan kohtuullisesti 500m matkalle vaihtelevissa olosuhteissa. Virhe. Kyllä sillä nyt sen jasterin kaataa lähes koska vaan, mutta tekemistä on vähänkään pienemmän maalin kanssa.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: Koheltaja - lokakuu 07, 2016, 21:54
Pointti oli lähinnä siinä ettei mopolla mahdottomia, vaikka olisi hyvä kuski sarvissa. 223 on hyvä ja monipuolinen kaliberi, edullinen ampua ja käyntiä löytyy mutta sen rajoitteet on hyvä pitää mielessä verrattuna pykälää isompiin kalibereihin. TA-toimintaa voi harjoitella vaikka 22LR:llä, samalla tavalla kuin 223:lla mutta rajat tulee hyvin nopeasti vastaan keleissä ja matkojen kasvaessa. Tämä korostuu varsinkin silloin jos on aiempaa kokemusta TA-käyttöön paremmin matkoja ja tuulta sietävistä kalibereista, ehkä siksi olen hieman kriittinen 223 soveltuvuudesta TA-kaliberiksi, varsinkin jos matkat alkaa kasvamaan.



223 vahvuus on taas kaliberin miellyttävä ammuttavuus ja edullisuus, voi harjoitella ampumisen rutiinia kohtuullisilla kustanuksilla ja hyvällä käynnillä jos keli on järkevä kevyelle luodille. Toisto on kuitenkin se millä saadaan ampumiseen itsevarmuutta ja pystytään kehittymään ampujana eri keleissä, ilman lompakon merkittävää ohenemista tai pelkoa rekyylikammosta. 223 on myös hyvä kaliberi silloin jos ei pääse usein ampumaan isommilla kalibereilla pitkille matkoille, 300-500m alkaa olla haastava tuulisella kelillä ja sillä pystyy hyvin simuloimaan isompien kalibereiden pitkien matkojen ammuntaa jos rataolosuhteet on jotain muuta kuin rajusti ja nopeasti pyörteilevää tuulta, tyynellä kelillä 223 on mahtavuutta noilla matkoilla.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: Perkeleen_Luoma - lokakuu 07, 2016, 22:38
Kyllä, samaa mieltä täällä ollaan. Tarkoitus oli vain selventää, että toimii se .223 muussakin kuin 50m lähisomossa. Vaikka se siihen parhaiten soveltuukin.

Ettei aloittaja ymmärrä väärin ja hylkää ajatusta .223 kaliiperista tai ta-harrastuksesta.

Ta-kursseilla kuitenkin oppii paljon vaikka olisi tähystäjänkin roolissa arskalla.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: TKN - lokakuu 11, 2016, 12:44
Lainaaa) onko noista top-tier arskoista (BCM, Daniel Defense, Knight's Armament, Heckler & Koch) jotain kriittistä sanottavaa sekä b) mitä nämä kiväärikaasut oikein ovat? Kiväärimittaiset? Karbiinikaasut? Midlength? Säätökaasut? Kaasumäntä-AR:t? Vähän niin kuin munkkilatinaa...


Mites tämä?
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: Perkeleen_Luoma - lokakuu 11, 2016, 13:44
Kivääri-, keski-, carbiini- ja pistoolikaasut kuvaavat kaasuportin etäisyyttä aseen rungosta.

Valinta yleensä tehdään piipunpituuden ja kaliiperin mukaan.

Säätökaasu tarkoittaa, että piipun kaasuportissa on säädettävä aukko kaasulle. Joko kuristus ruuvilla tai moniasentoinen säädin.

Kaasumäntä-ar ei roiski karstoja ja painetta suoraan bolt carrieriin ja upperin sisään, vaan liike tehdään tangon välityksellä jolloin karstat ja paineet vapautuu ilmakehään.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: TKN - lokakuu 11, 2016, 18:23
LainaaKaasumäntä-ar ei roiski karstoja ja painetta suoraan bolt carrieriin ja upperin sisään, vaan liike tehdään tangon välityksellä jolloin karstat ja paineet vapautuu ilmakehään.


Onko nuo yleisiäkin? Varsinkin noissa top-tier merkeissä?
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: Perkeleen_Luoma - lokakuu 11, 2016, 18:41
Hk mr223 on mäntä. Daniel defense ja KAC ei ole.



Halvempia mäntä pelejä on ainakin Haenel cr223 ja Sig 516.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: Juuso.L - lokakuu 11, 2016, 18:57
Haenelissa on aivan kamala laukaisu joka vaatii uuden koneiston jolloin haenelin hinta nousee samantien laukasukoneiston hinnan verran, HK:lla sekä SIG:llä en ole päässyt ampumaan joten niiden laukaisusta ei ole tietoa. Myös ainakin Haenelissa on nallipiikkivarmistus jota en suorakaasuisissa ole nähnyt jolloin se vaatii omanlaisensa koneiston tai piikkivarmistin pitää eliminoida.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: HJu - lokakuu 11, 2016, 18:59
Radalle sra-treeneihin kokeilemaan eri aseita. Opit yhdessä treenikerrassa enemmän kuin täältä. Samalla selviää myös mistä itse pidät. Joku tykkää kevyestä kivääristä, toinen taas painavammasta joka pysyy maalissa vaikka ampuu vähän enemmänkin, sama juttu laukaisujen, tähtäinten, suujarrujen jne. osalta.



Top tier-kiväärien perusvika on 2500-4500e hinta ilman tähtäimiä ja mahdollisesti sellaisella laukaisukoneistolla josta et tykkää jolloin 300e on mennyt samantien väärään osoitteeseen. Sinänsä oikein soivia pelejä mutta lompakossa tuntuu myös.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: Perkeleen_Luoma - lokakuu 11, 2016, 19:06
Lainaus käyttäjältä: Juuso.LHaenelissa on aivan kamala laukaisu joka vaatii uuden koneiston jolloin haenelin hinta nousee samantien laukasukoneiston hinnan verran, HK:lla sekä SIG:llä en ole päässyt ampumaan joten niiden laukaisusta ei ole tietoa. Myös ainakin Haenelissa on nallipiikkivarmistus jota en suorakaasuisissa ole nähnyt jolloin se vaatii omanlaisensa koneiston tai piikkivarmistin pitää eliminoida.


Haenelilla on oma parempi laukaisukoneisto tarjolla.

EI hajua millainen on. En ole kyseiseen vehkeeseen ikinä edes koskenut :D



Noissa top-tier vehkeissä on aina se ongelma, kun vehkeet maksaa useamman kilon ja silti menee laukaisut, kahvat, rautatähtäimet ja free floatit vaihtoon ennen kuin löytyy mieluisat.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: MaR - lokakuu 11, 2016, 22:27
Ton 2-4,5k aseissa harvoin on hirveästi vialla. Ampujan kannattanee ampua mieluiten useampi tuhat laukausta kiväärillänsä, ennen kuin muuttaa itse aseestaan mitään. Varsinkin jos kyseessä on aloittelija.



Ase on se isoin hankinta. Sen kannattaa olla hyvä laite ja sellainen että suoraan tyydyttää asetetut vaatimukset. Aina voi viilata ja tehdä muutoksia, mutta monesti kannattaa miettiä kannattaako. Tietysti jotkut vaatimukset ja preferenssit muuttuvat ajan myötä ja tällöin ar on helppo laitos hyvän muokattavuuden ansiosta.



Aluksi pyssyllä voi ampua ilman huippuoptiikkaa. Lisäksi optiikan saa hankittua ilman lupia ja suurempia vaivoja.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: TKN - lokakuu 12, 2016, 11:49
LainaaRadalle sra-treeneihin kokeilemaan eri aseita. Opit yhdessä treenikerrassa enemmän kuin täältä.


Miten tuo käytännössä onnistuu Helsingissä tai lähiseudulla? MPK:n treeneissä painetaan menemään Saigoilla. Varsinaisia kivääripractical-seuroja ei taida hirveämmin olla. Korjatkaa, jos olen väärässä. Onko TA-killalla jotain omaa toimintaa, jossa pääsisi testaamaan edes paria asetta?
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: galwran - lokakuu 12, 2016, 14:07
Lainaus käyttäjältä: TKN
LainaaRadalle sra-treeneihin kokeilemaan eri aseita. Opit yhdessä treenikerrassa enemmän kuin täältä.


Miten tuo käytännössä onnistuu Helsingissä tai lähiseudulla? MPK:n treeneissä painetaan menemään Saigoilla. Varsinaisia kivääripractical-seuroja ei taida hirveämmin olla. Korjatkaa, jos olen väärässä. Onko TA-killalla jotain omaa toimintaa, jossa pääsisi testaamaan edes paria asetta?


Moi,

jos sulla on auto ja aikaa niin tule Saloon SaSan ipsc jaoston treeneihin jonakin lauantaina. Muutkin täyjärkiset saavat tulla :)

Hyvät montut, vieressä 150m. Ilman jäsenyyttäkin saa treenata kunhan maksaa ratamaksut.

http://www.sasa.fi/jaostot/practicaljaosto/
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: Juuso.L - lokakuu 12, 2016, 15:13
Yksi kivääri joka on jäänyt kokonaan mainitsematta on Barret REC7 joka menee kaasumäntä toimisiin ja on 5,56:na hiukan HK:ta halvempi.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: TKN - lokakuu 13, 2016, 07:45
LainaaMoi,

jos sulla on auto ja aikaa niin tule Saloon SaSan ipsc jaoston treeneihin jonakin lauantaina. Muutkin täyjärkiset saavat tulla :)

Hyvät montut, vieressä 150m. Ilman jäsenyyttäkin saa treenata kunhan maksaa ratamaksut.

http://www.sasa.fi/jaostot/practicaljaosto/


Kiitos. :) Laitan korvan taakse ja heitän yv:llä ennen lähtöä, jotta pääsen siitä Hevonpään puomista läpi.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: galwran - lokakuu 13, 2016, 14:58
Lainaus käyttäjältä: TKN
LainaaMoi,

jos sulla on auto ja aikaa niin tule Saloon SaSan ipsc jaoston treeneihin jonakin lauantaina. Muutkin täyjärkiset saavat tulla :)

Hyvät montut, vieressä 150m. Ilman jäsenyyttäkin saa treenata kunhan maksaa ratamaksut.

http://www.sasa.fi/jaostot/practicaljaosto/


Kiitos. :) Laitan korvan taakse ja heitän yv:llä ennen lähtöä, jotta pääsen siitä Hevonpään puomista läpi.


Kyllähän tarkka-ampuja sen 700m kävelee :) Mutta tosiaan, lähes joka lauantaina radalla on porukkaa, ja arkisinkin tietysti aika hyvin.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: TKN - lokakuu 19, 2016, 08:50
LainaaKyllähän tarkka-ampuja sen 700m kävelee


Ai, se on niin lähellä. No, sitten :)
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: TKN - lokakuu 19, 2016, 13:07
Mitä merkitystä muuten on tuolla rihlannousulla? Tähtäimessä olisi nyt 1:7 twistillä varustettu vehje. Jos kaupasta aikoo patinsa hakea niin löytyykö sieltä "raskaita" ja "kevyitä" ja onko näissä jonkinlaista hintaeroa? Sekoaako 1:7 kevyihin paukkuihin?
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: Juuso.L - lokakuu 19, 2016, 13:32
Riippuu paukusta, miulla 55gr S&B bulkki toimii ihan kiitettävästi ja käynti riittää oikein hyvin SRA:han.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: Juuso.L - lokakuu 19, 2016, 13:48
Ja kaupan paukkuja saa raskailla luodeilla kuten esimerkiksi S&B match, Lapua Scenar, etc. Mie lataan kaikki pitkän matkan paukut itse joten kauppojen tarjonnasta ei kauheasti ole kokemusta.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: TKN - lokakuu 22, 2016, 20:21
LainaaJos kivääripractical on ehdoton, niin kysy mielipidettä Hannulta: www.asejaosa.fi


Miten muuten pitäisi suhtautua ko. kauppaan, kun olen lähettänyt 29.9. info@asejaosa.fi:hin tiedustelun eikä siihen vielä tähän päivään mennessä (3 viikkoa myöhemmin) ole vastattu? Liikaa asiakkaita? Asenne, että ei viitsitä vastata muille kuin kiväärikisoissa jo pyöriville? Muu? Viranomaisesta ovat vastanneet uskollisesti, asiantuntevasti ja pitkästi noin kolmessa tunnissa typeriin kysymyksiini.
Otsikko: Re: Ensimmäinen kivääri
Kirjoitti: HJu - lokakuu 22, 2016, 20:25
Lähetä uusi viesti. Viestejä katoaa tai ne hautautuu massaan jos niitä ei heti huomaa.



Graham Bellin keksimä puhelin tiettävästi toimii lähes kaikkien aseliikkeiden kanssa edelleen parhaiten.