TARKKA-AMPUJAKILTA

Avoin Keskustelu => Varusteet => Aiheen aloitti: HJu - heinäkuu 02, 2016, 10:06

Otsikko: Canvas-kankaan kyllästäminen vettähylkiväksi ?
Kirjoitti: HJu - heinäkuu 02, 2016, 10:06
Mitä ainetta suosittelette canvaksen kyllästämiseen vettähylkiväksi ? Ihokontaktia tiedossa joten ei saa olla myrkyllistä, ressuhommissa paloherkkyys ei myöskään ole toivottavaa ja olisi kiva että ei haisisi aivan törkeän pahalle. Pinta pitäisi lisäksi olla sellainen että hiekka ja muu kampe maastossa ei heti liimaudu pintaan. Katsellut NixWaxin tuotteita ja ilmeisesti Tent&Gear Solarproof tai TX.Direct spray olisivat passeleita.



Tarkoitus kyllästää ampuma-alusta/pressu jonka luokkaa 1,5m2 iso ja jota ei voi pestä pesukoneessa (esim. aineen imeyttämiseksi kankaaseen).
Otsikko: Re: Canvas-kankaan kyllästäminen vettähylkiväksi ?
Kirjoitti: Titan - heinäkuu 02, 2016, 13:35
Omaa kokemusta ei noista ole, mutta tarkoitus on hommata tuota Tent&Gear Solarproofia teltan silikonikäsittelyn uusimiseen -- uskoisin, että aine voisi toimia hyvin myös tuohon käyttöön. Moni tuntuu tekevän silikonointiaineet itsekin: saniteettisilikonia ja hajutonta tärpättiä sopivassa suhteessa, sen jälkeen levitys siveltimellä. Muistaakseni YouTubesta saa tarkemmat ohjeet.
Otsikko: Re: Canvas-kankaan kyllästäminen vettähylkiväksi ?
Kirjoitti: HJu - heinäkuu 02, 2016, 13:47
NixWaxilla oli näköjään erikseen Cottonproofia jolla voisi käsitellä myös puuvillaisia vaatteita. Levitys joko pesukoneessa pesemällä tai 1:9 veden kanssa lantrattuna pensselillä tai suihkupullolla. Hintakin oli Scandinavianoutdoorissa jotain11,90e.
Otsikko: Re: Canvas-kankaan kyllästäminen vettähylkiväksi ?
Kirjoitti: Perkeleen_Luoma - heinäkuu 02, 2016, 14:03
Nikwaxilla yksi polycotton takki vedetty pesukoneessa.

Ei paljon kehumista. Melko nopeasti vaatii uuden käsittelyn. Silitysraudalla höyryttämällä saa vähän uutta eloa. Toimii paremmin tiheissä keinokuiduissa.

Koitin joskus myös pellavaöljy+tärpätti, kangas jäi todella jäykäksi kun se parin viikon jälkeen pihalla oli kuivunut.

Veikkaan että pellavaöljy oli vääränlaista.

Jos täytyy oikeasti saada puuvillasta tiivis, niin teen seuraavaksi silikooni+tärpätti.



Edit: Typo
Otsikko: Re: Canvas-kankaan kyllästäminen vettähylkiväksi ?
Kirjoitti: HJu - heinäkuu 02, 2016, 17:31
Saako 3M Scotchguardin kyllästyssprayta Suomesta tai EU-alueelta jostain järkevästi?
Otsikko: Re: Canvas-kankaan kyllästäminen vettähylkiväksi ?
Kirjoitti: SO - heinäkuu 04, 2016, 09:26
Fjällräven greenland wax on vaatteissa toiminut, periaatteessa samaa kuin sekoittaa parafiinia ja mehiläisvahaa.

http://www.fjallraven.fi/greenland-wax
Otsikko: Re: Canvas-kankaan kyllästäminen vettähylkiväksi ?
Kirjoitti: HJu - heinäkuu 04, 2016, 22:24
Päätin kokeilla Bilteman Canvas protection -kyllästysainetta. Himtaa taisi olla 7 tai 8 euroa litran pumppupullolle. Tuotenumero 362120. Parafiinipohjainen mutta vesuliukoinen. Pitää hieroa sienellä ainakin uuteen kankaaseen koska jää muuten vain pisaroiksi pintaan. Kuivumisaika 24h joten ei ole hätäisen hommaa. Sinänsä helppoa levittää.



Eräkontin makuualustat alkaa muuten olla vähissä kun tänään kävin omani Riihimäeltä hakemassa lomareissun yhteydessä.