TARKKA-AMPUJAKILTA

Avoin Keskustelu => Tarkka-ammunnasta yleisesti => Aiheen aloitti: kippo - kesäkuu 12, 2016, 16:55

Otsikko: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: kippo - kesäkuu 12, 2016, 16:55
Olen hankkimassa em kaliiberia pidemmälle matkalle metsästykseen ja radalle.

Asevalikoima on rajallinen, ja siksi tarvis vähän jelppiä...



Trg olis unelma, mutta tilin saldo kertoo että jotain muuta kiitos.

Kiväärin teettäminen käynyt mielessä (+3000€)

Sako 85 Long Range yksivaihtoehto, toki aika tyyris sekin... (+2000€)

Tikka T3 saa kyseisessä kaliperissa (+1150€)



Halvin on Remington 700, mutta en tiedä sitten kuinka hinta ja laatu kohtaavat? (noin 700€)



Eli mitä käytännön eroa esim Sakolla ja Tikalla on? Muuta kuin tonnin hintaero?



Sitten siihen päälle optiikkaa 1-2t€..?



Alkaa kokonaisuudelle hintaa tulemaan, mutta minkäs teet...

Ja päätarkoitus kyttäysjahti pellon reunassa, matkat 800-400m.

Mutta olisi suotavaa jos radallakin saisi kohtuullisia kasoja  8)



Edellämainituista aseista saa kertoa nippelitietoa ja käytännön kokemuksia. Kuin myös minkälainen kiikari kannattaisi ostaa?
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: mjpaanan - kesäkuu 12, 2016, 17:03
Itselläni on .300WM TRG-42 ja kyllähän tuo hyvä peli on. Patruunavalikoima on laaja ja kaliberina tuo .300WM on varsin toimiva riistalle teestä hirveen.

Kyllä noi kaikki vaihtoehdot on varmasti asiallisia. TRG on valmis paketti ja Tikka T3 myöskin.

Remingtonin 700:een saa kaupasta sitte mieluisaa tukkia yms.
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: kippo - kesäkuu 13, 2016, 05:29
Tikan ja Sakon erot kiinnostaa.

Onko Sakossa tehty jotain paremmin, tukki pedattu tms?

Piippu sama? Molemmissa ainakin suujarru...

Ylipäätään onko tarkkuus sama..?



Jos on, niin tuleeko hintaero vain brändistä?
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: HJu - kesäkuu 13, 2016, 08:07
Missä Tikassa on vakiona suujarru ? Tacticalissako ?
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: kippo - kesäkuu 13, 2016, 09:08
Tuommosessa:



http://www.ahtihuvila.fi/cgi-bin/webio2kauppa?Tikka/Tikka_T3_Lam_SS_300_Win_Mag_herkisimellä&naytasivu=3694&id=3529&saitti=ahtihuvila
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: FINZKI - kesäkuu 13, 2016, 09:30
Tuo ohut piippuinen ei kyllä radalla välttämättä se tarkin ole, tosin riippuu montako laukausta ammut peräjälkeen.



Tollanen super varmint ois ihan hyvä vaihtoehto, siihen sitten aikanaan mieluisaa tukkia valitsemaan, jos ei tuo alkuperäinen miellytä.

http://www.tikka.fi/rifles/tikka-t3/t3-super-varmint

Uusi X malli.

http://www.tikka.fi/rifles/tikka-t3x/t3x-super-varmint
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: kippo - kesäkuu 13, 2016, 11:09
Lainaus käyttäjältä: FINZKITuo ohut piippuinen ei kyllä radalla välttämättä se tarkin ole, tosin riippuu montako laukausta ammut peräjälkeen.



Tollanen super varmint ois ihan hyvä vaihtoehto, siihen sitten aikanaan mieluisaa tukkia valitsemaan, jos ei tuo alkuperäinen miellytä.

http://www.tikka.fi/rifles/tikka-t3/t3-super-varmint

Uusi X malli.

http://www.tikka.fi/rifles/tikka-t3x/t3x-super-varmint


Mistä tuon tietää että onko ohuella vai paksulla piipulla?



Jos on sama jarru kun sakossa, niin täytyy olla paksupiippu.



Ja juu, kyllä otan paksupiippusen. Painolla ei niin väliä kun ei tule puskapyssyksi...
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: HJu - kesäkuu 13, 2016, 11:15
Jos ase painaa suujarrun kanssa 3,13kg niin ei varmuudella ole paksulla piipulla.



Mutta tosiaan uusi tuttavuus tuollainen suujarrullinen metsästys-Tikka.
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Naval - kesäkuu 13, 2016, 11:15
Tuo Super Varmintin tukki tuntuu etupään leveyden takia vähän oudolta mutta onkin itseasiassa pirun hyvä kun siihen tottuu. Asehan on tehty tuelta tai podilta ammuttavaksi. Kaliiperia en voi kommentoida kun oma on .223.
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Perkeleen_Luoma - kesäkuu 13, 2016, 11:16
Jos ja jos...



Hölmöä olisi laittaa fosfatoitu jarru rosteriseen kankeen.

Tuosta ei tosiaan tuon linkin perusteella tietoa irtoa.
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: FINZKI - kesäkuu 13, 2016, 13:52
Veikkaan että piipussa tälläinen jarru.

http://www.armslist.com/posts/1345388/colorado-springs-colorado-rifles-for-sale-trade--tikka-t3-lite--300-win-mag-stainless



Tuokin mainos hyvä kun ei kuvassa ole mitään jarrua, siis tuo Ahti Huvilan mainos kivääristä.

Tuokin suujarru voi olla ihan minkälainen vain, mutta paksupiippuinen tuo ei todellakaan ole, kuten Hju jo totesi painon puolesta.



Tikalla ei ole edes paksupiippuista varminttia tuollaisella laminaattitukilla, ainoastaan se ohutpiippuinen metsästysmalli tuolla tukilla.



Mikä tuo sinun budjetti on niinkuin oikeasti?

Joku 4000€ optiikan kera?

Kyllä sillä saa ihan hyvän paketin jo.
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: KJJ - kesäkuu 13, 2016, 15:58
http://www.nettimarkkina.com/tikka-m65-300-winmag/1390111



http://www.nettiaseet.fi/myydaan/luvanvaraiset-aseet-kivaarit-300/tikka-t3-300-win-mag-tactical-kalajoki-pohjois-pohjanmaa/1474
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Koheltaja - kesäkuu 13, 2016, 16:27
Tikka T3/X paksupiippuiset mallit on Varmint, Super Varmint ja Tactical. Muut on ohut piippuisia ja CTR semipaksulla piipulla.



Hölmöä laittaa fosfatoitu jarru rosteriin? Mä olen varmaan kanssa hölmö kun mulla on rosteriset jarrut mustissa piipuissa 8)



TRG vs T3 paremmuuksiin en ota kantaa koska molemmat on hyviä aseita ja kummassakin on puolensa. Nyt on kaksi T3 Sporteria ja en kaipaa TRG:tä ollenkaan, en ainakaan tukin ergonomian osalta.
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Perkeleen_Luoma - kesäkuu 13, 2016, 17:50
Lainaus käyttäjältä: KoheltajaHölmöä laittaa fosfatoitu jarru rosteriin? Mä olen varmaan kanssa hölmö kun mulla on rosteriset jarrut mustissa piipuissa 8)


Lähinnä meinasin tehtaan malleja. Samalla tavalla se toomii.

En nyt tohdi hölmöksi haukkua, mutta onhan se imho tyyli rikko :D

Ps. Toki asia muuttuu jos kanki on maalattu/pinnoitettu. Mut sit kannattais olla jarrukin ;)
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: kippo - kesäkuu 13, 2016, 18:05
Kai se budjetti on vähän joustava, mut ei välttämättä tarvis 4t€ maksaa :)



Mut riippuu mitä sattuu löytyy.



Halvinhan varmaa olis löytää käytetty ja jalostaa siitä... Mut kai tollai hyvä kivääri menis noinki, ainaki alkuu. Ekana varmaa tukki vaihtoo yms...
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: FINZKI - kesäkuu 13, 2016, 18:46
Tikka T3X varmint / super varmint ja siihen sitten joku parempi tukki, jos ei tuo orkkis miellytä.

Se on niin jo nykyään, että Tikkaan saa melkein yhtä lailla tuuninkia kuin good old Remington 700 sarjaankin.

Tosin onhan se Tikka parempi, ei tartte laukaisukoneistoa vaihtaa, jos ei jotain ultimaattista herkkyyttä hae ja raudatkin on tarkkoja ja laadukkaita, vaikka jotkut meinaa jotta ennen oli paremmin, mutta noillakin nykysillä T3X malleilla saat takuulla sen tarkkuuden irti, mihin olet itse kykenevä, tai voi olla jotta ase on miestä tarkempi.



Millasta optiikkaa sä olet hakemassa, kai sulla joku valmistaja, tai ainakin suurennosalue on jo kiikarissa?

Onko ykköstason ristikolla vaiko kakkostason, onko valaistua ristikkoa/pistettä jne.



Kerro tarkka budjetti, niin taatusti saat hyviä vihjeitä täältä, sitten vaan poimit sieltä ne sulle sopivat vaihtoehdot.
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: kippo - kesäkuu 13, 2016, 20:37
Mitäs tuo X tekee Tikan mallissa? Mitä eroa normi T3?



Noh, sanotaanko ihan suoraan et en tiedä noista kiikareista juuri mitään. Merkeistä puhumattakaan...



Kaupas kävin hiplailee niitä, ja sen huomasin et 30mm rungolla on parempi ku 1" :D ja sit varmaa 56mm linssi... Suurennosta ainaki x16.



Yks mitä hiplailin oli ylitse muiden, mut sen ovh oli melki 2600€. Mut jos semmonen, ni sit siihe 2t€ kivääri = pitää oottaa pari tiliä...



Mut jos budjetti olis 3500€? Ihan maks 4200€...

Tosin hevosen seläs ei vielä olla ku hankintalupakaa ei vielä oo taskussa, mut hyvä kartottaa jo etukätee mitä laittaa ostoslistalle.





Nykysen 308 päällä on mikälie 3-12x56, vai miten se nyt virallisesti ilmotetaankaa. Punapiste siinä on, pari kertaa hämärässä käyttänykkin sitä.



Jokatapaukses kiikarin pitää olla valovoimanen, täytyy toimia aamu- ja iltahämärässä. Suurennus riittävä...



En tiedä mitä se saisi olla?

Ja tarviiko olla tornia, millä säädetään etäisyys?



Jos näillä nyt alkuun, on kuitenki niin paljon kysymysmerkkejä vielä ja uutta asiaa...

Kiitos vaan vastanneille!
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: FINZKI - kesäkuu 13, 2016, 21:26
No sit on pirun vaikea neuvoa mitään suoraa infoa jos sulla ei ole mitään oikeata tietoa tuotteista.

Esim tuo Tikka X juttu jos on unholaa, niin en tiedä kuinka aktiivinen olet aseiden suhteen?

Kiikareissa vieläkin vaikeampi antaa neuvoja, jos et tiedä minkälaista olet hakemassa ja minkälaisia olet ennen käyttänyt.

MOA vai MRAD pohjaista esim tuo malli jne..

Kyllähän se nyt on itselle ainakin ihan päivänselvä juttu, että itse ostaisin MRAD pohjaisen putken koska ollaan Suomessa, vai onko tuumat helmompi mitta-asteikkona.
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Juuso.L - kesäkuu 13, 2016, 21:36
Tarkka-ammuntaan haluat avoimet tornin jotta korjaukset korkoon ja ennakkoon voit tehdä nopeasti ja vaivattomasti, ristikko myös sellainen jolla voi arvioida matkat ja se mielellään ensimmäisessä polttotasossa jotta virheem mahdollisuus etäisyyden/ennakon arvioinnissa ei mene pieleen väärän suurennos tason takia. Myös kiikarin suurennos alue kannattaa miettiä tarkkaan, itse suosittelisin vähintään jotain 4-16 tai suurempaa 5-24 kunnollisilla linsseillä jos haluat ampua pidempiä matkoja niin että pystyt myös tunnistamaan kunnolla sen maalin jota ammut, ei käy niin kuin minulle etten erottanu edes 400 m:n päästä vihreää peltiä heinikosta.



Steiner military 5-24x56 MSR (2590€) ja sen pikku veli 3-15x50 MSR (2495€ ) sekä Kahles K624i 6-24x56 MSR(2850€) ovat laatu putkia joita kannattaa harkita jos kerran optiikan hämärä kyky on tärkeä ja haluat kunnollisen TA putken, sitten löytyy myös Vortex putket jota ovat huomattavasti halvempia muttei kuitenkaan optiikaltaan yhtä hyviä kuin edellä mainitut joka kostautuu hämärä kyvyssä ja tällä hetkellä joillakin malleilla on hieman huono saatavuus suuren kysynnän takia.



Mitä tikan X malleihin tulee niin eroa tavalliseen niissä on picatiny valmiina ja olikoha  niin että lyhyempi piippu...
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Perkeleen_Luoma - kesäkuu 13, 2016, 21:39
Jos metsästystä harrastaa vaihteleville matkoille ja yli 200m. Niin ehdottomasti avoin iso torni.

Mrad on helpompi, mutta tuumaisillakin menee kun ostaa sopivan putken jonka kororumpuun saa etäisyys tarrat.

Tonnilla alkaa saada hyvää optiikkaa. Vajaa 3000€ on jo todella hyvää ja tästä ylöspäin hinta ei korreloi enää niin paljoa.



Suuri etulinssi ei takaa valovoimaa, se tulee linssien laadusta ja pinnotteista. Suurella etulinsillä voi vain ruuvata enemmän zoomia ennen kuin pimenee.



X:ät tarjoaa metallisen lukonpään, suurempi hylsyn poistoaukko, jäykempi tukki vaihto kahvalla, perä täytetty kuminoita vaimentavalla styroksilla ja useampi kiskon kiinnitys jenka.
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: FINZKI - kesäkuu 14, 2016, 09:24
[/quote]Mitä tikan X malleihin tulee niin eroa tavalliseen niissä on picatiny valmiina ja olikoha  niin että lyhyempi piippu...[/quote]



Ei se picatinny kisko tule kuin niissä malleissa, missä se on tullut ennenkin vakiona, eli ctr, tattikaali ja super varmint.

Tukki on yksi isoimmista muuttujista X mallissa, on vaihdettavat kahvat ja karhennuksia muutettu hieman.

Raudoissa mm isompi hylsynheitto aukko, teräksinen lukon peräkappale ja lukkorunko on urittamaton, sekä piiput tulee 20" mittaisena jos et tilaa erikseen 23,7" mittaista piippua, toimitusajat useita kuukausia sitten.

Varmaankin 300 win mag olisi hyvä olla tuo pitempi piippu, jos ammut kilometristä yli, en tiedä miten tehdas paukut toimiivat 20" mittaisessa piipussa, vauhtia ei ainakaan niin paljoa saa kuin 24" piipussa.



Sightronin S-Tac 2.5-17x56 mrad torneilla on myös hyvä putki, eikä maksa edes tonnia.

Siinäkin on valopiste, hämäräominaisuudet ei Zeissin ja Swarowskin tasoa ole, mutta eiköhän tuollakin normi hämärässä nää, mitä silmäkin näkee.

Vortexien saatavuus tainnut olla vähän niin ja näin pitemmän aikaa, ihan hyviä putkia nekin.
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: kippo - kesäkuu 14, 2016, 10:49
Lainaus käyttäjältä: FINZKINo sit on pirun vaikea neuvoa mitään suoraa infoa jos sulla ei ole mitään oikeata tietoa tuotteista.

Esim tuo Tikka X juttu jos on unholaa, niin en tiedä kuinka aktiivinen olet aseiden suhteen?

Kiikareissa vieläkin vaikeampi antaa neuvoja, jos et tiedä minkälaista olet hakemassa ja minkälaisia olet ennen käyttänyt.

MOA vai MRAD pohjaista esim tuo malli jne..

Kyllähän se nyt on itselle ainakin ihan päivänselvä juttu, että itse ostaisin MRAD pohjaisen putken koska ollaan Suomessa, vai onko tuumat helmompi mitta-asteikkona.


Joo, niinkun arvata saattaa, niin nää asiat on ihan hepreaa. Laji sinänsä mielenkiintonen ja jostai lähettävä liikkeelle... Sori tyhmistä kysymyksistä.



Jos mrad = metrinen järjestelmä, niin semmonen.



Ite en osaa ees kysellä mimmoin on hyvä, ku ei oo kokemusta juurikaan, siksipä kyselen mielipiteitä ja vinkkiä mimmonen kannattais hommata. Ennemmin hommaa kerralla hyvän niin ei tarvi montaa ostaa.
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: HJu - kesäkuu 14, 2016, 11:37
Luo tuolta Optiikka- ja Ase-osioista.vähän lisää niin alkaa aukeamaan asiat. "Mikä olisi hyvä"-keskusteluita löytyy ns riittävästi.
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Juuso.L - kesäkuu 14, 2016, 11:44
Jos kerralla haluat hyvän putken kiväärin päälle niin Finnaccuracyltä saa neljää putkea jotka ovat premium luokkaa, Steiner, Kahles, Schmidt&Bender ja Cassidian Hensold. Jos itse olisin tällä hetkellä aloittamassa harrastusta uudelleen niin en ostaisi yhtään Vortexia saati sitten Sightronia vaan suoraan laatu putken jota ei tarvitse sitten enään koskaan päivittää.



Ja MRAD on metrinen järjestelmä jonka laskenta kaava on erittäin simppeli, maalin koko mm/maalin koko mrad=etäisyys, eli esimerkiksi jasterin etäisyys lasketaan: 450mm/1mrad = 450m tai 450/0,5=900m.
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: HJu - kesäkuu 14, 2016, 12:27
Jos ostaa laatuoptiikkaa, käyttää sitä 5-10 vuotta eikä telo sitä myyntikelvottomaksi, niin myydessä saa omansa pois. Kokemusta on useammastakin laatutähtäimen myynnistä tältä pohjalta.



Halpiksista harvemmin saa omiaan pois mutta niitä voi sijoitella ilmakiväärien ja piekkarien päälle. HUOM jousitoimiset ilmakot on todella rajuja tähtäimille mutta esim PCPt ja CO2 -pelit yleensä lempeitä.
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: FINZKI - kesäkuu 14, 2016, 17:39
Rahat vaan on sitten kortilla aseeseen jos ostaa jonkun 2.5-3K kiikarin.

Ja jos ei ole mitään hajuakaan mitä on mrad ja moa erot, niin tokko kannattaa sitä mersua lähteä ostamaan, jos omiin tarpeisiin riittää halvempikin jolla kuitenkin toimeen tulee.

Toki on sanonta, että hyvä optiikka tekee paskasta aseestakin hyvän, joten jos sulla on vaikkapa se 4000€ maksimit, niin saat tuolla rahalla kyllä oksat pois paketin, jolla varmasti ammut teeret ja hirvet ja radallakin.

Tuossa on putki.

http://www.joensuunsar.fi/productdisplay/zeiss-victory-v8-28-20x56-asv

Ja tässä ase.

http://www.joensuunsar.fi/productdisplay/tikka-t3x-varmint

4000€ noin on paketti hinnaltaan ja varmasti osuu ja uppoaa.

ASV tornit, joten ei tartte ristikon avulla kattoa missä mikin on, jos sulla on etäisyysmittari ja sen avulla katot matkan, säädät korotornista kohilleen ja painat liipaisinta.

Ei ole se taktisin, mutta mitä lukenut sun kertomusta, niin sä et päivässä tai kahessa opi niitä kiikarin mitta-asteikkoja käyttämään ja en tiedä tulisiko ne edes mieluisaksi oppiakkaan?

Tota V8 putkea on kehuttu maailmallakin jo parhaaksi optiikaltaan, joten sen puoleen sulla ois paras kiikari.



Tai sit kompromissi, ostat sen Sakon 85:sen long rangen.

http://www.joensuunsar.fi/productdisplay/sako-85-long-range

Siihen edullisempi Zeiss.

http://www.joensuunsar.fi/productdisplay/conquest-dl-3%E2%80%9312x50-valaistu-asv



Uskon että kumpikin paketti sinua palvelisi vuosia ja vuosia.



Ehdotus muiden joukossa, lisää mutusteltavaa.
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: kippo - kesäkuu 14, 2016, 18:41
Kiitos, tämä auttoi todella paljon.

Hyvät esimerkit mihin pystyy vertaamaan.



Kuinka suuri merkitys piipun pituudella on, onko 500mm vai 600mm?

Lähtönopeuteen vaikutti jotain, mutta vaikuttaako tarkkuuteen kuinka?
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Perkeleen_Luoma - kesäkuu 14, 2016, 19:29
300win mag kannattaa ottaa pidemmällä.

Tarkkuuteen ei suoranaisesti vaikuta, mutta moni tehdaslataus on suuniteltu 600-660mm kangille.



Piipun pituus kannattaa valita ihan ajattelemalla käsiteltävyyttä, jos meinaa vaimenninta niin tuollainen 600mm ja 150mm vaimennin on melkonen käsitellä.
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: kippo - kesäkuu 14, 2016, 20:32
Nykyinen T3 on 600 piipulla, ja päässä puoliksi piipun päälle tuleva 200mm vaimentaja.

Hyvin tuon kanssa pärjänny, ilkee vaa hihnalla selässä kantaa kun piippu painaa selvästi tukkia enemmän. Ja  aselaukun löytäminen oli haasteellista, kun ei sopinu ihan joka laatikkoon.
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: FINZKI - kesäkuu 14, 2016, 20:33
Onneksi tuo 300 WM tulee vakiona 600mm kangella, ei tartte miettiä onko optimi vai ei.

Oisko ausseissa tää video kuvattu, en kyllä ole varma kun on jaardeina mitta annettu, siellähän on kuitenkin metriset mitat, mutta 2500 jaardia on matka ja stiiliä paukutellaan vastaavalla kaliperilla.



https://www.youtube.com/watch?v=WaEgC-qX0SM



Oishan tuo melko ärhäkkä kaliperi, mutta Norman vastaava on vieläkin kiukkuisempi.

(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://www.thefirearmblog.com/blog/wp-content/uploads/2016/05/300-Win-Mag-vs-300-Norma-Mag-vs-338-Lapua-Mag.jpg%22%3E%3CLINK_TEXT%20text=%22http://www.thefirearmblog.com/blog/wp-c%20...%20ua-Mag.jpg%22%3Ehttp://www.thefirearmblog.com/blog/wp-content/uploads/2016/05/300-Win-Mag-vs-300-Norma-Mag-vs-338-Lapua-Mag.jpg%3C/LINK_TEXT%3E%3C/URL%3E%3Ce%3E)



Piipun käyttöikä molemmilla suhteellisen lyhty, Normalla vieläkin lyhkäsempi, mutta oishan tuossa munaa!

http://www.accuracy1stdg.com/content/docs/binder7.pdf
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Juuso.L - kesäkuu 14, 2016, 21:25
Noni ei millään pahalla mutta nyt pitää puuttua pariin pikku seikkaan ennen kuin tämän säikeen aloittaja oikeasti heittää rahansa kankkulan kaivoon, ensinnäkin tuossa zeississä on 60 ristikko joka ei sitten mitenkään sovellu TA ammuntaan vaan on täysin puhtaasti vain metsästys käyttöön ja toiseksi 85 sako ei, ei ja viellä kerran ei koska jos optiikan heität päälle matalilla jaloilla niin ongelmia tulee saati jos asennat picatiny kiskon koska 85 sako heittää hylsyt suoraan ylös päin. Kolmas seikka on että jos meinaa aloittaa tarkka-ammunnan niin on todella paljon helpompaa ja mielekkäämpää harjoitella kun vehkeet ovat lajiin soveltuvat, ei sen aseen tarvitse maksaa 1000 vaan halvemmillakin pääseen todella hyvin alkuun kuten 700 remari on erittäin hyvä kivääri sekä savagelta, rugerilta ja howalta saa erinnomaiset kiväärit ja uskallan väittää että hinta laatu suhde voi olla jopa parempi.
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Juuso.L - kesäkuu 14, 2016, 21:28
Lisätään viellä että kaveri uskaltaa ehdottaa todella kallista metsästys kiikaria kun aloittaja hakee tarkka-ammuntaan tähtäintä ja tuo zeiss on jopa kalliimpi kuin mitä tässä säikeessä ehdotettu steiner joka on puhdas TA tähtäin.



http://finnaccuracy.com/msr_steiner.html
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: FINZKI - kesäkuu 14, 2016, 22:12
Kaverihan oli melko puhtaasti metsästäjä, mutta täällä ollaan kaveria neuvomassa jo sniper touhuihin.



Olen hankkimassa em kaliiberia pidemmälle matkalle metsästykseen ja radalle.



IMO tuo lista mitä annoin, on hänelle kyllä aika hyvä.

Mutta tuo on minun mielipide, joten ei nyt rueta ilkeilemään neuvoista.

Neuvoja mies pyysi, joten annetaan niitä, eikä rueta itkemään mitään.



Siinä olen kyllä samaa mieltä, että mm Sakon Long Range malli on kaukana long range mallista tukin ostalta.

Suoraselkäinen tukki, joka ei anna milliäkään tukea kun ammutaan pitkälle matkalle ja kaikki tuki tukista on kaiken A aja O.

Säädettävä poskipakka on must ja pakko juttu.



Vaikka jollakin videolla näin kuva annetaan, että paketista ulos jne.

https://www.youtube.com/watch?v=mxRaRGfGXYU



Toki tuollaisen perustukin poskipakan säädön voi teettää helposti, jopa itse jos osaa.

Tuossa Sakon tukissa on tuollainen loiva pistoolikahva, joka on normaalissa long range kiväärissä huomattavasti pystympi, paljon parempi

ampuma ergonomian hakemiseen, sen voit itse kokeilla vaikka nyt,  kumpi on parempi, jos ranne on suorassa ammuttaessa, vai jos kallistat sitä

rannetta alaspäin ja koetat etusormea laukaisuasentoon.



Itse en Sako ostaisi, se ei juuri tarkempi ole ja Tikkaan saan kaiken option mitä tarvitsen, tai jos tarvitsen.

Tikka on nykyajan Reminton, on jopa jo arvostetumpi.

Mm erittäin jäykkä yläsoastaan aukoton hylsynpoistoaukko, sitä ei ole Remingtonissa.
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: MikaS - kesäkuu 14, 2016, 22:46
Jos metsästys on kuvioissa mukana ja varsinkin kyttäysmetsästys, niin Zeiss ja nimenomaan 60 ristikolla + asv:llä.
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: HJu - kesäkuu 14, 2016, 22:50
TA-Killan sivuilla aika herkästi suositellaan TA-tähtäimiä pitkän matkan ammuntaan
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: MikaS - kesäkuu 14, 2016, 23:32
Tottakai ja niin varmaan pitäisikin, asv toimii johonkin rajaan asti ja sillä keskupallukalla on hyvä ottaa tarkkuusammuntakohteitakin. Laitoin tuossa hiljan juuri Saueriin kevyemmän energiansiirtopiipun 300Wby ja  ja vanhan 6-24 v-zeissin 43:s ristikolla päälle.

(//%3C/s%3Ehttp://i3.aijaa.com/t/00757/14191073.t.jpg%3Ce%3E) (//http)

Periaatteessa käy jollakin tapaa vähän kaikkiin tarkoituksiin.



Mitä tulee asevalintoihin niin unohtaisin sen 85:n ja ostaisin tylsästi sen T3:n ja paremman putken erotusrahoilla.
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Koheltaja - kesäkuu 15, 2016, 07:30
Lainaus käyttäjältä: FINZKIPiipun käyttöikä molemmilla suhteellisen lyhty, Normalla vieläkin lyhkäsempi, mutta oishan tuossa munaa!


Jos haluaa kyrväkkään kaliberin eikä piipun kesto ole ongelma niin vastaus on 300LM. Lähtöjä löytyy kiitettävästi, myös ruutia palaa kilotolkulla ja piiput kestää 700lks. Ihanan kallista mutta radalla saa riispektiä jokaisella laukauksella äänen ja putkivalkean muodossa, eikä rekyylikään ole 308 luokkaa...



Suoralentoinen ja hyvin käyvä kaliberi, kyllä. Järkevä paljon ampuvalle, ei.



Ja täältä myös ääni T3:lle. Hinta/laatu/toimivuus/käynti/varusteiden osalta aika ylivoimainen paketti.
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: KJJ - kesäkuu 15, 2016, 09:23
ei muuteta kaliperia,)



https://www.youtube.com/watch?v=PB7JdJXIGGE
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Poikma - kesäkuu 15, 2016, 10:28
Lainaus käyttäjältä: FINZKI
MOA vai MRAD pohjaista esim tuo malli jne..

Kyllähän se nyt on itselle ainakin ihan päivänselvä juttu, että itse ostaisin MRAD pohjaisen putken koska ollaan Suomessa, vai onko tuumat helmompi mitta-asteikkona.


Viilataan vähän pilkkua........MOA ei ole varsinaisesti millään tavoin tuumainen asteikko. MOA on "Minute Of Angle" eli kulmaminuutti eli asteen kuudeskymmenesosa. Sadalta metriltä n. 29,1mm.



MOA on sadalta jaardilta 26,6mm eli n. 1,04"....tämän jenkit ovat pyöristäneet tuumaksi joka sitten on SMOA, Shooters Minute Of Angle.
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: HJu - kesäkuu 15, 2016, 11:02
TA-tähtäin: 1-tason ristikko, mrad-pohjainen etäisyydemittaamiseen soveltuva ristikko ja mrad-säädöt.



Noista kun ei tingi ja valmistuslaatu pidetään hyvällä tasolla niin hyvä on. Ristikon valaisut, suurennokset jne voi valita vapaasti mutta noi ylläolevat ovat peruskauraa jos haluaa hyvän TA-tähtäimen.



Hyvä TA-tähtäin ei ole välttämättä aina hyvä metsästystähtäin. Ylipäätään tähtäimet ovat aina kompromisseja.
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: kippo - kesäkuu 15, 2016, 11:17
Juu, tosiaan metsästys on minun harrastuksen pääpaino, ja nimenomaan kyttäys sellanen. Mutta samalla kai omaksi ilokseen pahvia reijittää  tuntuman ylläpitämiseksi...
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: MikaS - kesäkuu 15, 2016, 21:24
Itse olen metsästänyt vuosia peuroja zeissin 43:lla ja 60:llä, molemmilla pärjää kyllä hyvin mutta mielestäni puhtaaseen metsästykseen ja rata-ammuntaan tuo 60:n on parempi. Jos haluaa sitten ampua 300+ matkoja niin varmasti tuo 43:n valaistu mildot on parempi. Jos kaliiperi olisi joku roikku esim bläkäri niin mildotti vetäisi pidemmän korren. Tutut käyttävät jonkin verran benderiä vastaavissa hommissa, steinereista ja kahlesin tarkka-ampujien putkista meillä ei metsästyskäytössä ole kokemusta.



Mutta osta se T3 ja joku ns. parempi merkkiputki.
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Carlos - kesäkuu 16, 2016, 16:49
300winmag T3 + Zeiss on ainakin hirvelle ja majavalle soiva peli. Ja ratakäyttöönkin ihan ok.

600mm piippu ja vaimennin tekee yhdistelmästä melko pitkän, mutta kyttäyshommissa sen kanssa varmaan pärjää.

(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://uppaa.fi/images/2016/06/16/20160616_1632342fc69.md.jpg%22%3E%3CLINK_TEXT%20text=%22http://uppaa.fi/images/2016/06/16/20160%20...%20c69.md.jpg%22%3Ehttp://uppaa.fi/images/2016/06/16/20160616_1632342fc69.md.jpg%3C/LINK_TEXT%3E%3C/URL%3E%3Ce%3E)

Hämärässä jos metsästää niin siihen optiikkaan kannattaa jonkun verran panostaa.
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: FINZKI - kesäkuu 18, 2016, 18:14
Kipolla jo varmaan kuppi sekaisin kun näitä nyt lukee :D

Mitä ja miksi edes kysyin neuvoja...
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: MOj - kesäkuu 18, 2016, 19:38
Selkeitä ja hyviä neuvojahan noi pääasiassa on, jotka ohjaa oikeaan valintaan, eli:



Tikka T3 ja sitten luuri käteen, soitto FinnAccuracyn pojille, heidän ammattitaitonsa on optiikan saralla the best of the best, ja tulee asiat kerralla kuntoon.
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: FINZKI - kesäkuu 18, 2016, 20:33
Lainaus käyttäjältä: MOjSelkeitä ja hyviä neuvojahan noi pääasiassa on, jotka ohjaa oikeaan valintaan, eli:



Tikka T3 ja sitten luuri käteen, soitto FinnAccuracyn pojille, heidän ammattitaitonsa on optiikan saralla the best of the best, ja tulee asiat kerralla kuntoon.


Juu, tosiaan metsästys on minun harrastuksen pääpaino, ja nimenomaan kyttäys sellanen. Mutta samalla kai omaksi ilokseen pahvia reijittää tuntuman ylläpitämiseksi...
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: kippo - kesäkuu 18, 2016, 20:55
Joo, kyllä nyt olkaa olla selvät sävelet.

Nyt tietää putkistakin enemmän kun tietää vähän mitä kattoo...



Alko jo houkuttelee että ostais nyt jo hyvän kiikarin 308 päälle ja ettis pyssyä ajan kanssa. Siirtäis sitten paremman putken 300 päälle ja pitäis 308 pelkästään metästyspyssynä.



Summasummarum, kannatti kysellä, vinkkejä tuli ja niitä todella tarvitsin. Kiitos vielä.
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Perkeleen_Luoma - kesäkuu 18, 2016, 21:39
300win mag t3 ja sille syöttää 190gr accubondia.

Päälle vaikka steiner military. Isolla tahi pienellä zoomilla.

Rahaa mennyt 4k€, käsissä on aika tiukka paketti. Varusteisiin menee vielä muutama satku.
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: FINZKI - kesäkuu 18, 2016, 21:42
Kannattaa miettiä rauhassa ja katella kaikkea miteä olet täältä lukenut, katsot rahatilanteen  ja ostat sitten sen mikä tuntuu oikealta.

Hyvä olisi jos pääsisit johonkin liikkeeseen paikanpäälle putkia katsomaan, ei ne netistä katsotut videot ym kuvat kerro ikinä tarkkaa kuvaa.

Kuitenkin puhutaan +2000€ putkista.

Valitsa ja harkitse tarkkaan, niin lopputukoksena on sitten puhdasta nautintoa.
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: kippo - kesäkuu 18, 2016, 23:30
Lainaus käyttäjältä: FINZKI lopputukoksena on sitten puhdasta nautintoa.


Tähän pyritään
Otsikko: Re: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: FINZKI - kesäkuu 18, 2016, 23:38
Kyllä, mistään kärsimättä.
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Valkoselkätikka - toukokuu 26, 2022, 20:01
Vanha ketju mutta kysymys kumminki koskee ko kaliberia, ni kyselen ny et mimmonen tuo 300wm on. Mullon semmone käsitys että se on sen verra jytky, ettei sillä kannata mitää teeriä mennä ampumaan, tai tulee palapaistia. Mutta eikö tota nyt saa iteladatuilla, raskailla kokovaippasilla miedoissa latauksilla iha lintuystävällisiks? Mimmonen 300wm on verrattuna vaikka  30-06. 30-06 ny ainaki saa helpostiki ladattua mille riistalle vaa, ei tuo 300 nyt yhtäkkiä verrate nii paljo jytkympi ole??
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: metsienmies - toukokuu 26, 2022, 20:58
Pystyy ampumaan ihan hyvin lintuja esim 11.3g scenarilla tai raskaammallakin.

Kyllä siinä etenkin raskailla luodeilla saa aika paljon enemmän tehoa vs 30-06, kun on hylsytilavuus 93.8grn vs 68grn sekä voi ladata paljon kovemmille max paineille. Etenkin hirven peltokytikselle esmes hyvä, suurin etu tulee jos ammutaan pitkää matkaa esim ta-touhuissa. Se huomaako hirvi lähietäisyydelle tehoeroa osumasta en osaa sanoa.
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Valkoselkätikka - toukokuu 26, 2022, 21:28
Hyvä, sitten tua on kyllä mielenkiintosempi kaliberi kun se 30-06 jota olen mielessäni aina pyöritellyt. Ja eikös tuossa kaliberissa ole aivan hyvin tarkkuuspotenttiaaliakin, jos piippu ja patruunat on kunnossa?
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Hietala2 - toukokuu 26, 2022, 21:49
Semmonen homma, mikä useammassakin aseessa tulee 300 Win mag kanssa vastaan, on lipaspituus. Jos täytyy tyytyä Cip maksimiin 84,84 mm tms, jää raskasluotisten latausten täysi potentiaali haaveeksi. Esim Tikka t3 vaatii heti muutoksen AICS alarautaan. Sittenkin lipaskuilun aukko kehyksessä rajoittaa
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Valkoselkätikka - kesäkuu 02, 2022, 23:14
Kuis pitkä patruunasta tulee jos oikein pitkillä luodeilla sen lataa? Se on kieltämättä aika lyhköänen kuula ja olen ymmärtänyt että siihe sais pitkiäki tarkkuuskuulia misä paremmat ballistiset ominaisuudet. Mitkäs mahtas semmosia asemalleja olla jossa olis lipaspituus heti riittävä tai sais ainakin suht helpolla modifioitua lipaspituutta riittäväks?
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: HJu - kesäkuu 03, 2022, 08:01
TRG-42 lippaaan sisämitta on noin 95,4mm. Ase toimii/lataa noin 94,8mm pituisilla ja lyhyemmillä patruunoilla.

Desert Techin magnumlipas taisi vetää muistaakseni noin 100mm pitkiä patruunoita.
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: nakki - kesäkuu 03, 2022, 18:00
   Miten esim Bergara b14 hmr, siinä on valmiina aics tyylinen lipas, johon tais mennä 92mm pati.
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Hietala2 - kesäkuu 03, 2022, 18:13
Tällä sivustolla on ollut tieto, että vetää 3,85" lipasta, eli n. 97 mm
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: nakki - kesäkuu 03, 2022, 18:55
   Niinpä oli, en ensin löytänyt keskustelua haulla.
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: aina ohi - kesäkuu 04, 2022, 02:32
Pidellääs nyt hevosta hetki. Ei ole aivan yksinkertaista siirtyä 11 grammaisesta 14,3 grammaiseen, vaikka saisi lipaskuilun ja lippaan pelaamaan. Ainakin Tikan T3 malleissa joutuu vaihtamaan piipunkin, koska raskaimmat luodit eivät vakaudu vakiorihlannousulla. Vaatii jyrkemmän nousun.
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Hietala2 - kesäkuu 04, 2022, 06:40
Pätee tuo sama ongelma myös TRG ja AI kyseisessä kaliperissa, joissa myös kaliperiin sopimaton 11" nousu.

220 gr korkean bc pitkät luodit, maltillinen lähtönopeus ja näpsäkkä pakkanen saattaa olla myös 10" nousulla ongelma. Vauhtia kysyy...!
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Valkoselkätikka - heinäkuu 17, 2022, 12:37
Joo. Itellä 65 tikka jonka piiputusta 300wm:äks kaavaillu. Siinä on 88mm lippaan sisämitta, muutaman millin pidempääkin patruunaa voi ladata mitä latausohjeissa sanotaan. Tuota rihlan nousua en vain ole saanut päätettyä. Se on vissiin niin että sellaiata yleispätevää nousua ei ole, vaan on päätettävä minkä painoista luotia meinaa ampua ja sitten sille kuulalle oikea nousu ja sitten ammutaan sitä?
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: HJu - heinäkuu 17, 2022, 13:00
8" rihlannousulla voi ampua kaikki järkevät VLD-luodit, mutta myös kevyemmät. Jos valitset 10 nousun niin raskaimmat luodit kannattaa jättää kauppaan.

Tietty jos ase on tarkoitettu villisikametsästykseen 5-80m matkoille niin sitten ei ole niin hirveästi väliä.
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Hietala2 - heinäkuu 17, 2022, 18:29
Omasta m65/300 wm kokemuksista seuraavat havainnot:
Rihlannousu min10", mielellään 9"! (miksikö AI ja Sako tekee 11" nousulla🤔?)

Jos et omaa magnum lipasta, hanki lippaaksi Aics 3,560" lippaita cal 300 wm. Ne toimivat hyvin vähäisellä alaraudan muutoksella m65:ssa. 3006 lipas toimii tuurillansa, mutta iskusta saattaa purkaa koko lippaan tyhjäksi yläkautta

88 mm latauspituus ei mahdollista ruutitilavuuden täysimääräistä käyttöä, joten unohda senkin takia 225 gr luodit ja keskity 200 gr painoluokan luoteihin. Ne vakautuvat myös pakkasella 10" noususta
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Valkoselkätikka - marraskuu 04, 2022, 11:12
Tuota latauspituutta mietin, 300wm on sanottu muutoinkin että sen kaula olis liian lyhyt, ettei täyttä kapasiteettiä saa hyödynnettyä ja kuulat on aika syvällä ruutitilassa. Mitenkäs tuo 300wsm mahtaa pelittää, siinä ei ainakaan lipaspituus rajoita latauspituutta pitkällä aktiolla. Mahtakaohan pitkäksi ladattuna saada 300wsm enemmän irti kuin lyhkäsellä aktiolla ammuttaessa, mihin se alunalkaen on suunniteltu. Lyhyt mangnumu kestää vertailun pitkään muutenkin jos lyhyeksi ladattuna pitkä mangnum ei oikeen pelaa raskailla kuulilla, ei ne vissiin pelaa wsm:ässäkään yhtä hyvin kuin wm:sä, kai se ruuti sitten jää vähän naftiks. Lähtönopeudet on samaa luokkaa, ruuti vähemmän, voisi kuvitella piipun kestävän pikkusen pidempään ja taitaa rekyylikin hiukka vähentyä
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: JSR - marraskuu 04, 2022, 22:12
65 tikkaan saa nyt myös uutta magnumlipasta. Tais vetää 6 ptr. Näytti olevan torissa ja nettiaseessa myynnissä. Mullakin saman miehen tekemä m65 9 ptr lipas 30-06 mitassa, hyvin pelaa.

Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Klpro - elokuu 29, 2025, 18:29
Onko kokemuksia Tikka T3x:stä tuossa kaliiperissa? Rihlannousu 10". Samaten kaipaan kokemuksia latauksista. Eli minimi-maksimi ja mihin käyttöön lataus tehty tehty. Pitkän matkan aseeksi vaihtoehtona ihan siksi että 7.62:sta ei ole pitkään aikaan ollut ja jotenkin tuntuu että 308 Win ei itselleni pure.
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: mjpaanan - elokuu 29, 2025, 19:23
Lainaus käyttäjältä: Klpro - elokuu 29, 2025, 18:29Onko kokemuksia Tikka T3x:stä tuossa kaliiperissa? Rihlannousu 10". Samaten kaipaan kokemuksia latauksista. Eli minimi-maksimi ja mihin käyttöön lataus tehty tehty. Pitkän matkan aseeksi vaihtoehtona ihan siksi että 7.62:sta ei ole pitkään aikaan ollut ja jotenkin tuntuu että 308 Win ei itselleni pure.

Itselläni on TRG-42 .300WM 10" nousulla ja 26" piipulla. Tuossa on erinomaisesti toiminut 190gr SMK N560 ruudilla olen saanut parhaan osunnan kun vauhtia on noin 900ms. Olen ampunut myös 208gr A-MAX:ia joka pelaa myös hyvin ja 220gr Lapua Scenar-L mutta tuo 190gr SMK on ollut paras.

Lataukset kun ovat asekohtaisia, mutta Vihtavuoren ja Paanasen latausdataa olen käyttänyt.
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Klpro - elokuu 29, 2025, 20:05
Kiitos. Oma ajatus kaliiperin suhteen 6,5:n ja 338:n väliltä ja tuota luotijuttua siten että D46 ja Scenar Sierra MK:n lisäksi. Painoluokka joka tapauksessa 160-200gr. Epäilys heikosta vakautumisesta jos yli 220 gr mennään. Ja tuo T3X siksi että mahdollistaa valmiita tukkivaihtoehtoja yms. Onko tuo 900 m/s nopeusluokka miten julmaa piipulle? Siis rauhallinen max 10 lks/sarja periaatteella?
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: HJu - elokuu 29, 2025, 20:31
Kyllä 300 Win Mag syö tappilatauksilla  piipun ylimenoa. 308 Win kestäisi 10-15000lks. 300 Win Mag on hyvä ehkä 3000-4000lks. Lopussa vauhdit putoaa vaikka osumatarkkuus pysyisi edelleen hyvänä.

Tosin eihän se uusi piippu nyt NIIN paljon maksa ja maksaahan ne patruunatkin.
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: mjpaanan - elokuu 29, 2025, 20:43
Lainaus käyttäjältä: Klpro - elokuu 29, 2025, 20:05Kiitos. Oma ajatus kaliiperin suhteen 6,5:n ja 338:n väliltä ja tuota luotijuttua siten että D46 ja Scenar Sierra MK:n lisäksi. Painoluokka joka tapauksessa 160-200gr. Epäilys heikosta vakautumisesta jos yli 220 gr mennään. Ja tuo T3X siksi että mahdollistaa valmiita tukkivaihtoehtoja yms. Onko tuo 900 m/s nopeusluokka miten julmaa piipulle? Siis rauhallinen max 10 lks/sarja periaatteella?

Komppaan tässä HJu:ta että piiput ovat kulutustavaraa. Jos haluaa magnumeilla ampua niin parempi varautua siihen että 2500-4000 laukausta ja piippu vaihtoon. Kustannuksena piippu on kuitenkin aika vähäinen kun vertaa kaikkeen muuhun mitä tähän harrastukseen kuluu.
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Klpro - elokuu 29, 2025, 22:21
No piippujen vaihto on realismia. Mietin myös vaihtoehtoina 300 PRC tai 300 LM. Mutta onko vanhassa vara parempi?
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: HJu - elokuu 29, 2025, 23:08
300 PRC kiinnostaisi itseä noista eniten. 300 LM on sitten 1000lks per piippu jos ajellaan kaasu pohjassa. 300 LM on myös aseseppäprokekti koska valmiita aseita ei saa kaupasta.

300 Win Magin ainoa etu olisi kaupan  aseiden  lisäksi valmiit kaupan paukut mutta tarkkuuslatauksia saa kaupasta siihenkin Suomessa vähän huonosti.

Tietty jos jostain saa 338 Lapuan kerran ammuttuja hylsyjä niin ei se huono asia olisi. Ja sitten jos kyllästyy 300 Lapuaan niin sen voi piiputtaa 338 Lapuaksi tai .375 Swiss P:ksi :-)

Ei noista mikään huono kaliperi ole, haluaako kaupasta valmiin aseen vai rakennuttaako aseen vähän vaikuttaa asiaan.
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: HJu - elokuu 29, 2025, 23:09
Niin ja olisihan 300 Norma myös yksi  vaihtoehto. Saman lukonpää kuin 338 Lapiassa.
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Klpro - elokuu 30, 2025, 06:11
No kun katsoo valmiiden aseiden tarjontaa niin 300 Win Mag on saatavuudeltaan hyvä. Ja tuskin tuottaa jälleenlatauksessakaan mitään yllätyksiä. Kokemusta maailmalla on paljon.
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: metsienmies - elokuu 30, 2025, 11:33
Itsellä on pääasiassa hirviaseena 300wm supervarmint oryxin tukilla ja se on kyllä mukava vehjes. Tullu sillä 850m lätkyteltyä ja ihan mukavasti osuu.

Tällä hetkellä käytös 220 scenu, mutta testannu scenut 155 ja ylöspäin. 220 on sen verran pitkä että sitä joutuu tunkemaan jonkun verran hylsyyn sisään, muttei itelle oo aiheuttanu ongelmia ku harvoin ammun mitään max latauksia
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Klpro - elokuu 30, 2025, 15:45
Mites tuossa kaliiperissa miedoksi lataus? Esim.lyijyluodit peuralle tai kauriille? Tai kuparit? Esim. Natu ja TRX? Onnistuuko saada useampia käynti-ikkunoita?
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: metsienmies - elokuu 31, 2025, 18:03
Omasta mielestä vähän ehkä turhaa yrittää miedoks niille ladata, marginaalinen vaikutus piippuikään sekä kohde-elukan jälkeen. Oon ampunu 168 gmx tehdaspaukulla(945ms) hirven ja peuran vasan, sekä iteladatulla 190 cxllä (877ms) ja teho on kyl ihan vakuuttavaa.

Kauriissa tai peurassa ei kyljissä oo paljoa otettavaakaan, vertymä loppupeleis aika vastaavaa 308lla ammuttuun kauriiseen jossa 10.5g blade 850ms vauheilla.
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: oho osu - elokuu 31, 2025, 21:29
Minkälaisia jälleenlatausongelmia aiheuttaa 300 WinMagin vyökanta?
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: JPu - elokuu 31, 2025, 22:17
Mulla on magnumia ilman vyötä ja vyön kanssa, ei ole merkitystä onko vyö vai ei, käyttäjän kannalta ihan samat on operaatiot ja käyttö. Ei ole vyö aiheuttanut koskaan ongelmia millään muotoa.
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: rum - syyskuu 01, 2025, 04:57
Sama täällä molempia on ja wm:ää käyttäny kohta 45v.
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: metsienmies - syyskuu 01, 2025, 11:42
Lainaus käyttäjältä: oho osu - elokuu 31, 2025, 21:29Minkälaisia jälleenlatausongelmia aiheuttaa 300 WinMagin vyökanta?

Ei mitään kun säätää supparin niin että hylsyn headspace otetaan samalla tavalla hylsyn hartiasta modernien kaliiperien tavoin vyön sijaan. Tällöin vyö on enää kosmeettinen haitta
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: KRG - syyskuu 01, 2025, 17:43
Primalrights jenkeissä tehnyt jo 7mm-300 PRC:n  ;D
Vois olla liukas peli.

Myös 7mm Norma Magnum jossa 40 hartian kulma.
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Klpro - syyskuu 04, 2025, 23:48
Katselin pikaisesti GRT:la ja jos oletetaan että hylsyn sisätilavuus olisi 90gr vettä, niin N140:lla voisi ladata esim. Lapuan S374 123 gr painoisena nopeuteen 884 m/s. Eli keskiverto kolmenollakasi.

Toki magnum hylsyjen kanssa on aina muuttujia.
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: JPu - syyskuu 05, 2025, 02:02
Jos vertailet 308 win ja 300 win mag toisiinsa ja jotenkin kuvittelet niiden kulkevan samassa sarjassa, et ole käsittänyt ollenkaan missä mennään.. 300 winmag antaa ainakin 30% enemmän nopeutta ja samassa suhteessa myös enemmän energiaa kohteessa, kun painetaso on sama. Paitsi että 300 winmag kestää reilusti enemmän painetta.
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Klpro - syyskuu 05, 2025, 08:38
No mikään ei kait kiellä lataaamasta miedoksi, jos monikäyttöisyyttä haluaa. Oma taipumukseni tuohon on pitkäkestoinen ja joskus on jopa onnistuttu.
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: JPu - syyskuu 05, 2025, 11:40
Aloituksessa kaliberista kyseltiin, koska pitkänmatkan ammuntaa ja kyttäysjahtia pellonreunassa etäisyyksille 400-800 m. Ei ehkä ole silloin 308 win sopiva, eikä miedosti ladattuna 300 winmag. Ihan tappiin pitää tehot ja luoditkin huolella valita, että tuo on mahdollista.

Siltikin ainakin minun mielestä kyttäysjahtiakaan ei pitäisi edes sinne 400 m saakka tehdä, koska eläin saattaa odottamatta liikkua ja lentomatkan aikana siirtyy jo helposti liikaa.

(ja saa toki latailla kuinka haluaa, ei sitä ole missään kielletty. Itse olen ampunut myös ääntä hitaampia latauksia ko. kaliberilla ja ihan on tarkasti osunut.)
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Perkeleen_Luoma - syyskuu 05, 2025, 18:02
Lainaus käyttäjältä: JPu - syyskuu 05, 2025, 02:02Paitsi että 300 winmag kestää reilusti enemmän painetta.

Miten ja mitä tämä tarkoittaa?
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: JPu - syyskuu 05, 2025, 18:41
300 winmagin hylsy ei repeä tai nallitasku laajene yhtä helposti kuin esim. 308 win hylsy, sitä se tarkoitti. Voi ladata kovemmille paineille, kuten magnumit muutenkin.
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Perkeleen_Luoma - syyskuu 05, 2025, 19:57
Lainaus käyttäjältä: JPu - syyskuu 05, 2025, 18:41300 winmagin hylsy ei repeä tai nallitasku laajene yhtä helposti kuin esim. 308 win hylsy, sitä se tarkoitti. Voi ladata kovemmille paineille, kuten magnumit muutenkin.
Onko mitään numeroita tarjolla? Kysyn vain kun kiinnostaa.
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: metsienmies - syyskuu 05, 2025, 20:26
Lainaus käyttäjältä: Perkeleen_Luoma - syyskuu 05, 2025, 19:57
Lainaus käyttäjältä: JPu - syyskuu 05, 2025, 18:41300 winmagin hylsy ei repeä tai nallitasku laajene yhtä helposti kuin esim. 308 win hylsy, sitä se tarkoitti. Voi ladata kovemmille paineille, kuten magnumit muutenkin.
Onko mitään numeroita tarjolla? Kysyn vain kun kiinnostaa.

SAAMI standardi 308 62000psi, 300win 64000 psi. Cipillä molemmat karvan matalammat
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Perkeleen_Luoma - syyskuu 05, 2025, 20:41
Lainaus käyttäjältä: metsienmies - syyskuu 05, 2025, 20:26
Lainaus käyttäjältä: Perkeleen_Luoma - syyskuu 05, 2025, 19:57
Lainaus käyttäjältä: JPu - syyskuu 05, 2025, 18:41300 winmagin hylsy ei repeä tai nallitasku laajene yhtä helposti kuin esim. 308 win hylsy, sitä se tarkoitti. Voi ladata kovemmille paineille, kuten magnumit muutenkin.
Onko mitään numeroita tarjolla? Kysyn vain kun kiinnostaa.

SAAMI standardi 308 62000psi, 300win 64000 psi. Cipillä molemmat karvan matalammat

Juu, nämä löytyy ihan googlella. Molemmat ovat standardeja ase, patruuna ja patruunakomponenttien valmistajille, että olisi yhteinäiset turvalliset mitoitukset ja raja-arvot paineille.

Ei kerro hylsyn teknisestä kestävyydestä sinänsä. Kun SAAMI antaa 10Mpa enemmän 300winmag, ei voida ainakaan reilusti suuremmasta paineen kestosta puhua, jos karvan yli pari prosenttia sietää enemmän.
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Klpro - tammikuu 24, 2026, 10:57
Luoteja on hiukan jo saanut hankittua. Yhtään ei ole vielä päässyt lataamaan.
-Sierra MK 175g
-Nosler CC 190gr
-Nosler E-Tip 180 gr
-Lapua TRX 165 gr
-Scenar 174 gr
Ja ehkä 167 gr Scenar.
Ruuteina N160, N165 ja jossain vaiheessa N560.
Ajatus saada noista sekä metsästys että tarkkuuslataus osumaan 300m matkalle samaan. Neuvoja otetaan vastaan.
Otsikko: Vs: 300 win mag pitkälle matkalle
Kirjoitti: Klpro - huhtikuu 02, 2026, 19:56
Maltilliset kokeilut ovat edenneet. Kaliiperi on itselleni uusi tuttavuus ja sen sielunelämä vielä arvoitus. Testilaukauksia on nyt takana reilut 200 kpl ja kirjaukset osunnaltaan parhaista kertovat seuraavaa:

N165   Sierra  MK   175 874 ms
N165   TRX   165   834 m/s
N165   Scenar   167   852 m/s
N165   Nosler E-Tip   180 885 ms
N165   TRX   165   885 m/s
         
N560   TRX   165   914 m/s
N560   Sierra MK   175 803 m/s
N560   Nosler CC   190 807 m/s
N560   Scenar   185   818 m/s
N560   Scenar   185   854 m/s



Annokset maltillisia Vv:n taulukoista ja aseena T3X SS. Piippu 23,7" 10:n nousulla.

Ainakin noilla kevyen pään luodeilla tuntuu että paras osunta löytyy nopeushaarukan alapäästä ja taas raskailla samoin. Käynti-ikkunoita ei oikein ole, vaan osunta heikkenee jopa varsin jyrkästi nopeuden kasvaessa. Esim. Muissa kaliipereissa mainio Sierran MK ja Noslerin CC hyötyvät nopeudesta, tässä jostain syystä ei. Ehkä piipun pituus on hiukan lyhyt ja voisi ajatella että jokin aseeessa alkaa resonoida  ja kasat leviää.

Esim. Tänä päivänä 150m matkalle N560 ruudilla maksimiannokset esim. 185 Scenarille tuottivat jopa 10 cm roiskaisuja ja miedot kestivät tehtaan käyntilupauksessa hallitusti. Jatkan vielä kokeiluja D-46 ja D-47 luodeilla.