Kahleksen "taktinen" kiikaritähtäin, tai miksi ei ihan vain pitkänmatkan kiikaritähtäinkin.
Kahles kaikkien tuntema Itävaltalainen optiikan valmistaja.
Eräällä Ruotsalaisella herralla oli tuollainen putki yhdessä Norjalaisessa filmissä ja rupesi kiinnostamaan tuo malli, että mikä se tuollainen putki on ja tutkin hieman lisää ja se on kaiketikkin ihan pätevän oloinen putki.
http://www.lindrothnorin.com/en/long-range-shooting-from-scratch
http://www.gunmart.net/accessories_review/kahles_6_24x56
http://mauserm03blog.blogspot.fi/2014_02_10_archive.html
http://tacticalgunreview.com/staff-review-kahles-k624i-6-24x56-illuminated-mil-dot-4-review/
https://www.youtube.com/watch?v=DDmNjm9V--0
https://www.youtube.com/watch?v=5v2sMIQe82s
Teknistä dataa.
https://www.optics-trade.eu/download/Kahles/Instructions%20KAHLES%20K624i%20CW%20-%20Optics%20Trade.pdf
Hintaa toki putkella on, Gyttorp joka tuo Kahlesia maahan, pitää svh hintana 3100€.
http://www.gyttorp.fi/optiikka-kahles-kiikaritahtaimet-kahles-k624i-24x56-cw-msrki-34mm-valo-p-41489.html
Tuohon hintaluokkaan on olemassa monia muitakin super putkia, joten tiedä onko tuo kuitenkaan se numero uno jos 3000€ olisi valuuttaa putken ostoon.
FA:lta saat paaljon halvemmalla ja MSR:llä.
http://finnaccuracy.com/msr_kahles.html
Edit: Ja aikaisempaan keskusteluun linkki: http://www.takilta.fi/keskustelu/viewtopic.php?f=10&t=10695&hilit=Kahles
Kovasti noussut hinnat...vielä viime kesänä n. 2500€......kannattaa kysellä tarjouksia paikallisista liikkeistä...
//http://www.forssanasejaretkeily.fi/tuote/kahles-k624i-6-24x56-mil4-34mm-valo/9008729005369/
Ollut jo kauan, ok putki jos vaan retikkeli pitää kutinsa.
Kaikissa yksilöissä näin ei ole ollut vaan niitä on tehdas kalibroinut uudelleen. Veloituksetta toki.
Parallaksin säätö on kyllä uniikki tuossa putkessa, en ole ennen nähnyt korotornissa sijaitsevaa parallaksi kiekkoa.
Tosin ei välttämäti olen se nopein keino, jos kyse esim siitä taktisesta toiminnasta.
Kun tutkiskelin vaihtoehtoja 5-25x56 MSR-kiikareista niin tämä oli yksi vaihtoehto. En nyt enää muista mistä luin mutta jenkki joka oli tehnyt testiä ilman suurempaa, jenkeille niin tyypillistä kohkaamista, oli vertaillut benderin ja kahden muun edullisemman kiikarin välillä (olisko ollut March ja Vortex). Päätyi testissä benderiin (niin kuin minäkin), mutta jokaisesta kiikarista löytyi omat vahvuutensa ja heikkoutensa. Benderin vahvuudet olivat lasi ja parallaksi. Kahlesin vahvuudet olivat alapään suurennokset ja MSR-k ristikko. Ristikon osalta osaan olla samaa mieltä. Kerran ko. kiikarilla varustettua asetta radalla kokeilleena voin sanoa että piste "plussan" keskellä todella hyvä - ainakin radalla. Käsitääkseni myös tunnelointi alapäässä huomattavasti pienempää kuin esim. benderissä. Benderissähän loppuu suurennos käytännöllisesti katsoen 8 - 7:n nurkilla eli siinä vaiheessa kuva vaan pienenee, muttei näkenttä kasva. Keveinkin taisi olla.
Joka tapauksessa joka osa-alueella erot marginaalisia.
Minä pistin Kahlesin tilaukseen MSR ristikolla. Valinnan ratkaisi hyvät tornit(johon matkateipit on hyvä tällätä), hyvät naksut, selkeä tähtäinkuva isolla eyeboxilla ja tunneloimaton suurennos alapäässä. Lisäksi reilu hintaero SB:iin, jolle oli vaikea löytää selitystä, vaikka varsinkin 3-20 malli olisi ollut erittäin käyttökelpoinen pienen alapään suurennuksen takia.
Käyttäjäkokemukset sitten myöhemmin...
Lainaus käyttäjältä: Hietala
Minä pistin Kahlesin tilaukseen MSR ristikolla. Valinnan ratkaisi hyvät tornit(johon matkateipit on hyvä tällätä), hyvät naksut, selkeä tähtäinkuva isolla eyeboxilla ja tunneloimaton suurennos alapäässä. Lisäksi reilu hintaero SB:iin, jolle oli vaikea löytää selitystä, vaikka varsinkin 3-20 malli olisi ollut erittäin käyttökelpoinen pienen alapään suurennuksen takia.
Käyttäjäkokemukset sitten myöhemmin...
Kyllähän merkki taitaa olla suurin selitys hintaeroon, vaikka muitakin löytyy.
En tiedä kuinka tuttu tämä testi on (tässä siis ko. testin yksi osa):
http://precisionrifleblog.com/2014/07/01/tactical-scopes-optical-performance-field-test-results-part-1/
... mutta siinä pääsyy omaan valintaa.
Kun on ongemaa juuri kontrastien (liekö taittovialla osuutta asiaan) ja pimeänäön kanssa niin sen mukaan joutuu menemään.
Testissä on kyllä oma jenkkihapatuksensa ja se näkyy mm. painotuksissa, mutta onneksi jokainen osatesti on erikseen pisteytetty niin se ei niin haittaa.
Esimerkiksi vähän eri painotuksilla (ja vielä vähän järkevimmillä ... mielestäni) Steiner olisi ollut ylempänä. Kun mettäkämpällä kurkittiin illalla Nightfossin ja 3-15 steinerin läpi niin pimeäominaisuuksien suhteen ei paremmasta ollut epätietoisuutta ja sitähän ei tässä testissä sitten juurikaan huomioitu.
Kannattaa myös huomata että k624i kohdalla kauppailla on näemmä Gen II ja Gen III hiukka sekaisin. Optiikka on piirun eri, kuten myös tornien otepinnat.
Mistäs tuommonen tieto
Syssymällä on tulossa uusi malli, jossa sivusäätö on vasemmalla. Ei pöllömpi uudistus.
Mulle jo tarjottiin sellaista vaihtoehtona ja onhan se katalogissakin ollut pidempään
Erikoista kun maahantuojan edustajan mukaan sitä saa vasta elo-syyskuussa hihnalta ulos?
Siis maahantuoja, gyttorpin edustaja esitti kysymyksen notta kummalla puolen tornin haluaa tönöttävän. Myös kahlesin omalla sivulla on ollut jo ainkin puoli vuotta tarjolla ko vaihtoehtoa
Hmm, siis pelkkiä myyntipuheita...
Jos noin, niin hyllyyn jää. Taidan ottaa Benderin. Neet ei puhu s****a
Lainaus käyttäjältä: Hietala
Siis maahantuoja, gyttorpin edustaja esitti kysymyksen notta kummalla puolen tornin haluaa tönöttävän. Myös kahlesin omalla sivulla on ollut jo ainkin puoli vuotta tarjolla ko vaihtoehtoa
Ja ruotsalaisten aselehtien mainoksissa noita on näkynyt jo alkuvuodesta ellei peräti viime vuoden lopulla. Ei niitä silti Suomeen asti ole välttämättä tullut ensimmäistäkään.
Gyttorp ei ole tuonut vielä yhtään ko putkea maahan. Mulle tulee eka. Vissiin FA on tuonut mitä on maahan myyty
Vääränkätinen sivutorni on ollut Kahlesilla valmiina jo 2.5-3v, mutta sitä ei julkistettu about vuoteen isolle yleisölle.
Gyttorp ei maahantuo eikä myy MSR - ristikkoa Suomessa, vaan Finnaccuracy.
Kyllä hh sen mulle Gyttorpilta tilasi ja msr ristikolla
Näköjään Gyttorpilta löytyy myös MSR valikoimistaan....
//http://www.gyttorp.fi/optiikka-kahles-kiikaritahtaimet-kahles-k624i-24x56-cw-msrki-34mm-valo-p-41489.html
On virhe. :)
?
Nonnii tuli pitkällisen odottelun jälkeen Kahles K624i, joka MSR/Ki-ristikolla FFP. Valmistaja ilmoittaa ristikon langan vahvuudeksi 0,04 mrad, mikä poikkeaa MSR ristikon 0,05 mrad langan vahvuudesta, joka tietysti käyttötarkoitus huomioiden on hienoinen miinus. Tätä en älynnyt tilatessa. Eli jos nimim JL viittasi eri speksiin hänen kauttansa tilattuihin MSR-retikkelin putkiin, niin tässä ainakin ero. Muut lienevät samat
Kokemusta putkesta on nyt sen 1h, eli eipä paljo mittään. Putkeltahan tuo vaikuttaa!!naksuu kun naksuttelee ja valokki pelaa. Tunnelointia ei ole yhtään pikku suurennoksella, mikä ++.
Jalkahommat meni vähän vaikeaksi... alkuperäinen suunnitelma oli ottaa optilockit, mutta siinä tuntui kuitenkin asennuskorkeus jäävän suhteellisen korkeaksi, vaikka käyttäisi LOW-renkaita. Pyrin siis mahdollisiman matalaan. Sitten olis Warnen jalat, joita voisi laittaa 3 kpl tuubiin kiinni, kaksi tornin etupuolelle. Siinä on tietysti linjahionta vaikeaa, kun ne pitää avata ennen kuin saa tuubin kiinni. Onko ne sitten enään linjassa??? Pankaas ajatusta tuosta Warnen dilemmasta. Siis kyseessä on Picatinny kiskoon kiinnitys
Minusta Kahles ansaitsisi jo Spuhrin jalan... 8)
Lainaus käyttäjältä: H5N1
Minusta Kahles ansaitsisi jo Spuhrin jalan... 8)
Itselläni on 624:ssa Spuhr. Eipä ole parempaa kaivannut...
Juurikin, MSR-K on poikkeaa parin pienen yksityiskohdan osalta MSR:stä. Siksi myös ristikon nimessä on tarkenne.
Ilmeisesti sinulle kallistettu kisko koska olet harkinnut erillisrenkaita? Kallistaahan sitä kannattaa joka tapauksessa vähän, jotta
saa koko säätöalueen käyttöön.
Jep. Kiilattu picatinny on käytössä. Piti olla 20 moa, mut mittasin 12 moa.
Lainaus käyttäjältä: Hietala
Jep. Kiilattu picatinny on käytössä. Piti olla 20 moa, mut mittasin 12 moa.
Eli suorastaan vaatii SP-4601 jalustaa 20MOA kallistuksella...
Laadukas 1-osainen jalka on aina hyvä vaihtoehto jos vaan saa itselleen sopivan korkuisen kombinaation. Halvemmasta päästä on AIn jalat, sitten Optilockin 3-ring tactical picatinnyjalka ja SPUHR. Väliin mahtuu MAKin 1-osaiset, BLTS-jalka ja muiden saksalaisten laatuvalmistajien jalat. Hinnat taitaa pyöriä halvimman 200e ja kalleimpien 400e suuruusluokissa. ERA-TEC tai mennä tuosta vielä ylikin.
AIn jalkoja on retuutettu tositoimissa 5-25x56 Benderin ja AIn 338 Lämärin kanssa Lähi-Idassa kohta kymmenen vuoden ajan ja hyvin toimii. Tosin kiinnitys on käsittääkseni AIn kiskoon suoraan eikä picatinnyyn. Tätä ennen samaa konstruktiota on käytetty AIn 308-versiossa jo lähemmäs 20v ajan.
Jos tähtäimeen haluaa kiinnitellä lisävarusteita ka aputähtäimiä niin SPUHR on varmaan paras valinta.
Perinteisessä optiikassa ja kiilarinjaloissa on se hienous että halutessaan tavan palkansaajakin pystyy ostamaan parasta mitä rahalla saa. Autourheilussa esim rahat loppuisi useimmilta heti kättelyssä.
No joo, olisihan se hyvä toi spuhri, tai varmaan ehkä paras. Sama asennuskorkeus loppupelissä tulee kuin Warnen mediumilla
Mutta mitäs onko raati sitä mieltä että 3 x Warnen rengas linjaan hiottuna + irroitus + kiikarin ujuttaminen sisään on tuhoon tuomittu yritys? onnistuuko kuitenkin ja tulee hele vetin hyvä? Tähän ei ole ottu kantaa. Mulla löytyy 33,55 mm tuurna, joka on sovitettu hallussa olevaan santapaperiin siten että se on tasan 34 mm halkaisijainen paperin kanssa
Lainaus käyttäjältä: JL
Lainaus käyttäjältä: Hietala
Jep. Kiilattu picatinny on käytössä. Piti olla 20 moa, mut mittasin 12 moa.
Eli suorastaan vaatii SP-4601 jalustaa 20MOA kallistuksella...
No nyt on kokeiltu tuota warne -rengasta ×3. Yö on tälläilty ja pähkäilty. Linjahionta+ asennus näyttää onnistuvan ja olikin tarpeen vierekkäisillä renkailla. Niissä oli koroeroa! Piippukohdistuksen jälkeen näyttää siltä, että säätövara jää 12.5 mradiin( siis nollauksen jälkeen kiertyy enään vain sen verran)Käydään nyt kuitenkin radalla vielä.
Ehkäpä se spuhri tulee hankintalistalle. Näköjään oppirahat pitää tässäkin maksaa.
Asetta ja yksityiskohtia tietämättä- huomaa että usein linjavirhe johtuu lisätystä picatinnystä eikä renkaista.
Kisko on ns "propellilla". Ei linjauksen jälkeenkään renkaita ei välttämättä voi siirtää eri kohtiin kiskoa, eikä edes vaihtaa niiden paikkaa keskenään!
Warnen renkaiden ollessa kyseessä, oma veikkaus on että johtuu nimenomaan kiskosta eikä renkaista.
Yksiosaisilla jalustoillahan asialla ei ole juuri merkitystä- hyvä syy käyttää yksiosaista jo pelkästään sekin.
Numeroin renkaat hionnan jälkeen ja asensin ne takaisin samoina pareina, samoihin paikkoihin kiskossa kuin ne olivat hiotessakin.
Nyt radalla vointodeta, että säätövaraa ylöspäin on käytössä vain 13 mrad, eli vain yksi kierros
Mulla on sama ongelma. No taitaa olla hieman yli yksi kierros, mutta liian vähän kuitenkin. Jalkoina Warnen hight kun meinaa ukko vaan jäykistyä kun ikää tulee lisää jo korkeammilla jaloillla saan vähän mukavamman olon niskkan.
Tässä mietiskelen vaihtoehtoja. Joko laitan tuon T3:n jälkikäteen asennetun picatinnyn asesepän käsittelyyn niin että tulee se 20 moaa lisää, tai sitten hommaan sphurin jalan. Täytyy sepältä tarkistaa tilanne ja hinta. Toisaalta jos hommaisi sphurin niin säästäisi sepän hinnan ja voisi myydä Warnet pois, ja sphurin hinta hieman laskisi.
no vielä mietitään ...
Katoppa riittääkö siinä picatinnyssä työstövarat, huomioiden myös ruuvin senkkaus. Epäilen että materiaali käy vähäksi.
Ollaan muuten potentiaalisia asiakkaita JL:lle.
Ostakaa ne spuhrit ja menkää ampumaan....helppoa kun ei yritä keksiä pyörää uudestaan.
Nythän meni vain 150 euron jalat hylkyyn. Huonoilla jaloilla voi mennä 2500 euron putki hylkyyn. Ja se voisi jo vähän syödä miestä.
Lainaus käyttäjältä: HJu
Nythän meni vain 150 euron jalat hylkyyn. Huonoilla jaloilla voi mennä 2500 euron putki hylkyyn. Ja se voisi jo vähän syödä miestä.
Ei menny hylkyyn, voihan ne myydä Tori.fi ;-)
Tuossa nyt viikonlopun kokeillu ampuilua ja kyllä vaan on paljon opettelemista, että saa edes tuon 13 mrad ulosmitattua..., pitkä tie!
Onkos kukaan kunnolla vertaillut kyseistä tähtäintä Steinerin kanssa ja onko kukaan putken omistaja keksinyt mitään huonoa tai paranneltavaa putkestaan, onko pakkasessa tullut ongelmia tornien kanssa tai pölyn ja lian kanssa? Tällä hetkellä itse arvon kumman valitsisi ja haluaisin kuulla kotimaisilta käyttäjiltä kokemuksia.
Eipä ole tullut vertailtua steineriin, taikka muihinkaan saman luokan putkiin. pakkasessa ammuin testiä -20 C, eivätkä naksut olleet mitenkaan poikkeavat lämpimämpiin keleihin verrattuna. Zoomi oli hiven kankeampi, muttei paha. Parallaksin säätö on hiven raskas, oli lämmin taikka kylmä. ei ainakaan huomaamatta vaihdu asetus. Sysipimeällä valo saisi olla vielä hieman himmeämpi
Sellainen oire/ilmiö/ominaisuus on huomattu saman maahantuontierän (ainakin) kahdessa putkessa (toinen siis minulla), että käännettäessä suurennosta 23-24-23, niin kuva liikkuu retikkeleineen n. 0,5 mrad vinosti pystysuunnassa. Eli ei vaikuta tähtäyspisteeseen. oireesta on pantu tehtaalle kyselyä videoleikkeineen, että pistämmekö putken takuukäsittelyyn. Vastausta ei ole vielä saatu
Syynä on klappi silmäkappaleen ja zoomimekanismin välillä, tulee ilmi ääriasennossa.
Jos ristikko olisi toisella polttotasolla (SFP), iskemäpiste siirtyisi heilahduksen jälkeen eri kohtaan.
Sangen tavanomaista halpisputkissa, kalliimmissa ei niinkään..
SFP- putkissa iskemä liikkuu aina zoomia pyöritellessä, laatuvehkeissä kuitenkin sen verran vähän että omistajat ovat asiasta onnellisen tietämättömiä.. :)
periaatekuva:

(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://accurateshooter.net/Blog/weaver3603.jpg%22%3Ehttp://accurateshooter.net/Blog/weaver3603.jpg%3C/URL%3E%3Ce%3E)
Eilen tuli tietoa tehtaalta. Halusivat putken takuuhuoltoon. Sehän passaa, sillä ase menee muutenkin remonttiin ja nyt on joutilasta aikaa olla putken keskieuroopan reissulla...
...