TARKKA-AMPUJAKILTA

Avoin Keskustelu => Aseet => Aiheen aloitti: fr0z - maaliskuu 04, 2016, 09:33

Otsikko: Tikka T3x
Kirjoitti: fr0z - maaliskuu 04, 2016, 09:33
Avataas ihan oma ketju, kun tuo T3-ketju on jo aika pitkä...

Eli uudet T3x kiväärit löytyvät täältä -> http://www.tikka.fi/rifles



-> http://www.tikka.fi/rifles/tikka-t3x



MODULAR STOCK



T3x has a new modular synthetic stock that has interchangeable pistol grips, making it possible to modify the angle of the grip. This allows for multiple shooting positions. Additional grips are sold separately. The T3x synthetic stock also has an additional attachment point which allows you to change the width of the stock's fore-end.



IMPROVED GRIP



A grip that never slips. The T3x synthetic stock has a new asymmetrical grip pattern and shape that has been specifically designed to give a solid grip in all conditions.



NEW RECOIL PAD



T3x models come with a new recoil pad technology that reduces the impact of recoil on the shooter. The new robust pad allows you to fully concentrate on the accuracy of your shots.



STOCK NOISE REDUCTION



Be as silent as the forest. T3x synthetic stocks now have a foam insert within the interior of the rear stock. This lowers the stock-generated noise and can help you keep your target in sight. Not available for models with an adjustable cheek piece.



REDESIGNED EJECTION PORT



The new T3x receiver introduces a widened angular ejection port that makes it easier to feed one cartridge at a time.



IMPROVED RAIL ATTACHMENT



Always keep the target in your sight. The T3x models have extra screw placements on top of the receiver so that you can robustly attach a picatinny rail – even when using larger scopes.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: fr0z - maaliskuu 04, 2016, 10:01
Näyttää tapahtuneen hieman myös kaliiperi muutoksia. CTR on saanut pari lisää (243win ja 7mm-08) ja esmes sporterista löytyy nyt myös 300winmag ja 223rem...



T3x:ssä on myös päivitetty lukon muovinen peräkappale metalliseksi...   ja sama palikka käy myös T3:seen...



Tässä uutta esitettä, jossa ainakin näkyy noita eri kahvakulmia jne... -> http://cdn1.tikka.fi/sites/default/files/Tikka_Export2016.pdf
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: victor417 - maaliskuu 04, 2016, 10:02
Ihan hyvä että päivitellään. Tarkoittaako tämä nyt että spuhrin jalka toimii tikan kiskossa ilman koneistamista?



Sormet syyhyten jään odottelemaan, miten tämä vaikuttaa käytettyjen huntereiden ja muiden projekti- aihioiden hintaan.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Perkeleen_Luoma - maaliskuu 04, 2016, 10:07
Tuossa pdf:ssä on kyllä CTR:lle vain 308 ja 260.



Edit: kotisivut tietää näköjään paremmin.

Liekö tuo brosyyri vain tietyille markkinoille.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: fr0z - maaliskuu 04, 2016, 10:16
Lainaus käyttäjältä: Perkeleen_Luoma
Liekö tuo brosyyri vain tietyille markkinoille.


Näyttää ainakin Export lukevan tiedostonimessä... eikä ollut linkin tekstiäkään kotisivuilla vielä päivitetty 2015 -> 2016.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Perkeleen_Luoma - maaliskuu 04, 2016, 10:29
Oho enpä huomannut :D

No kaikenkaikkiaan ihan asialliset uudistukset, odotin ehkä vähän jotain uudempaa T4 yms. mutta varsinkin pistoolikahva ja lukonpää on varmasti suoraan kentältä tulleita parannuksia.

Ei vielä mitään mihin minä rahani laittaisin  8)  Nuo kun on jo päivitetty omaan CTR:rään
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Koheltaja - maaliskuu 04, 2016, 10:39
Lainaus käyttäjältä: Perkeleen_LuomaEi vielä mitään mihin minä rahani laittaisin  8)


Mä saatan laittaa jos hintaan ei tule suurempia muutoksia. Pistoolikahva näyttää hyvältä ja tukki on sen puolesta käyttökelpoinen, myös takaosan täyttö foamilla on hyvä asia ja tasapainoittaa asetta, varsinkin varmintissa.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Carlos - maaliskuu 04, 2016, 11:18
Lainaus käyttäjältä: victor417Sormet syyhyten jään odottelemaan, miten tämä vaikuttaa käytettyjen huntereiden ja muiden projekti- aihioiden hintaan.

Näyttää vaikuttaneen hieman myös kauppiailla hyllyssä olevien T3-kiväärien hintaan.



Ennakkovarasin oman x:n jo joulukuussa, tämän kuun loppupuolella sen pitäisi olla käsissä.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Koheltaja - maaliskuu 05, 2016, 09:20
Videolta näkyy moni hyviä uudistuksia https://www.youtube.com/watch?v=Hl4UeGVjyQA



Ensi viikolla pitää soittaa puotiin ja kysyä Varmintin hintaa/saatavuutta 8)
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Carlos - maaliskuu 05, 2016, 22:06
Suuntaa antavia hintoja löytyy esim tuolta https://www.sissos.fi/metsastys/tuotteet/kiv%C3%A4%C3%A4rit/tikka-t3x-kiv%C3%A4%C3%A4rit/103/



Tokihan se hinta on aina enempivähempi neuvottelukysymys.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: JL - maaliskuu 08, 2016, 06:07
Lainaus käyttäjältä: victor417Ihan hyvä että päivitellään. Tarkoittaako tämä nyt että spuhrin jalka toimii tikan kiskossa ilman koneistamista?

Ulosheittoaukkoa on avarrettu nimenomaan alaspäin. Eli toimii.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: wee - maaliskuu 08, 2016, 10:22
Aika pieniltä vaikuttavat muutokset. Suurin osa koskee tukkia, jossa mittasuhteiden ergonomia vaikuttaa pysyneen pitkälti samana pienistä parannuksista huolimatta. Sama lukko, lukonkehys ja piippu olettaen, tuota ulosheittoaukon avarrusta, kiskonkiinnitystä ja lukon päätypalaa lukuunottamatta.



Jos tukki vaihtuu enivei ja jälkimarkkinoilta ostetaan tuo rekyylivastin sekä lukon päätykappale niin aika vähäisiksi jäävät varsinaiset parannukset omasta mielestäni uuden ja vanhan mallin välillä. Suurin osa muutoksista vaikuttaa tulleen osiin, joiden voi olettaa tulevan alihankkijalta eli itse Sakon tehtaalla Riksussa ollaan voitu tehdä mahdollisimman vähän muutoksia kokoonpanolinjan työvaiheisiin ja prosesseihin.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: jli - maaliskuu 08, 2016, 11:19
Vähän rohkeampia muutoksia olisin odottanut. Tikan putkesta kun kuitenkin saa rakennettua melkein minkälaisen tahansa hyvän aseen, mikä projekti tulisi selvästi halvemmaksi jos jo tehdas tarjoisi valmiita tuotteita. Eli vaikka ensi alkuun koivupuinen karabiini oldschool-miehille ja alumiini/lasikuiturunkoinen ta-pyssy digicamomiehille.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: HJu - maaliskuu 08, 2016, 11:26
Jos rautoja olisi rajusti muokattu niin aftermarket tukkien saatavuus olisi pitkään nollassa. Uusi tukki voi tosin olla sen verta hyvä että tarve heittää sillä kuikkaa on vähentynyt :-)



Erinomaisen hyvää sen sijaan on CTR:n rosterinen vasuriversio säädettävällä poskipakalla.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Perkeleen_Luoma - maaliskuu 08, 2016, 11:28
En usko että tikkaa tulisi ikinä mihinkään moderniin ta-tyyppiseen tukkiin.

Se olisi markkinoita pois Sako trg:n suunnalta.



Tikan hinta + chassis = edelleen kilpailu kykyinen hinnaltaan vs trg.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: HJu - maaliskuu 08, 2016, 11:36
T3x:ään saa jo nyt tukin levennyksen/jäykistyksen, säädettävän poskipakan ja jyrkemmän pistoolikahvan. CTR-tukkiin nämä saa kaikki ja10ptr lippaan. Sissoksella koko ase 1190e mustilla raudoilla.



Eihön tuo mikään anatomitukki ole mutta toimii.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: JL - maaliskuu 08, 2016, 11:42
Lainaus käyttäjältä: weeAika pieniltä vaikuttavat muutokset. Suurin osa koskee tukkia, jossa mittasuhteiden ergonomia vaikuttaa pysyneen pitkälti samana pienistä parannuksista huolimatta. Sama lukko, lukonkehys ja piippu olettaen, tuota ulosheittoaukon avarrusta, kiskonkiinnitystä ja lukon päätypalaa lukuunottamatta.


Tikka-hommia sivustakatselleena, pidän tuota ulosheittoaukon modausta erittäin hyvänä muutoksena. Monestikin raskasta optiikkaa kiinnitettäessä yksiosainen jalusta on ainoa jämy vaihtoehto. Asiaa hankaloittaa suuresti mikäli käytännössä kaikki yksiosaiset jalustat ovat lähtökohtaisesti epäsopivia.

Eräs muutos jota en teksteistä bongannut on etutukin sisällä olevan "XXX" rakenteen seinämän paksuntaminen, eli tukki on nyt jäykempi bipodikäyttöä(kin) ajatellen.

Tuo tukin otepinnan modulaarisuus kahvassa on ollut saatavilla high-end sotakamppeisiin, AR-maailmassa ja pistooleissa jo tovin, mutta itselläni ei ainakaan tullut mieleen yhtään tavan pulttilukkoa jossa moista olisi ennen ollut?
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Koheltaja - maaliskuu 08, 2016, 12:29
Lainaus käyttäjältä: HJuEihön tuo mikään anatomitukki ole mutta toimii.


Vähintään yhtä hyvin kuin AR-tyyppiset tukit, jotka nekään ei monesti ole ergonomialtaan sen kummempia kuin Vottosen kakkosnelonen mutta siitä huolimatta niitä ruuvataan T3 tukeiksi 8)



Toi oli hyvä uutinen että tukin etuosa on myös saanut vahvistusta. Pystympi pistoolikahva ja vahvistettu etuosa on merkittävä parannus edelliseen malliin. Kun luvat on kädessä niin Varmint lähtee tilaukseen, sitä pääsee sitten vertaamaan nykyiseen Varminttiin kun tulee vielä samassa kaliberissa. Helpompi operoida pojan kanssa kun molemmilla on sama kaliberi käytössä.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Koheltaja - maaliskuu 14, 2016, 11:32
Jos joku aikoo ostaa sellaisen mallin mitä ei ole tällä hetkellä hyllyssä niin saa varautua kuukausien odotteluun. Supervarmint 223 toimitus menee heinäkuulle joka ei ollut yhtään hyvä juttu :x



CTR:ää on monella hyllyssä mutta kaliberit ei oikein kiinnosta, pitää katsoa jaksaako odotella loppukesään vai ostanko jokun muun kiväärin 223:na.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: ylivoima - maaliskuu 14, 2016, 19:54
Mikä on tehokas kantama tuollaisella ctr kiväärillä ja vaikka 308 win kaliperilla?

Tuossa on suht "lyhyt" piipu, tottunut jollain 24" ja 26" ampumaan.

Käykö tuon ctr kiväärin alumiinin alapohja muuten t3 kiväärille tarkoitettuun grs/kkc tukkiin?
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Ile__ - maaliskuu 14, 2016, 20:16
Yli 800m ja ei käy suoraan pohja.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Carlos - maaliskuu 21, 2016, 19:45
Semmottis.

(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://uppaa.fi/images/2016/03/21/20160321_19203431315.md.jpg%22%3E%3CLINK_TEXT%20text=%22http://uppaa.fi/images/2016/03/21/20160%20...%20315.md.jpg%22%3Ehttp://uppaa.fi/images/2016/03/21/20160321_19203431315.md.jpg%3C/LINK_TEXT%3E%3C/URL%3E%3Ce%3E)



T3x Tactical
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Koheltaja - maaliskuu 21, 2016, 20:35
Nonni, ei kun optiikka kiinni ja radalle :)



Mä joudun odottelemaan vähän aikaan 223 Supervarminttia, menee jonnekkin heinäkuulle. Tactical oli mulla listalla viime hetkelle asti mutta päädyin Superiin rosteri rautojen takia, siihen Cerakote pintaan niin mulla on musta/rosteri "Tactical".
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: ylivoima - maaliskuu 21, 2016, 20:39
Lainaus käyttäjältä: CarlosSemmottis.

(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://uppaa.fi/images/2016/03/21/20160321_19203431315.md.jpg%22%3E%3CLINK_TEXT%20text=%22http://uppaa.fi/images/2016/03/21/20160%20...%20315.md.jpg%22%3Ehttp://uppaa.fi/images/2016/03/21/20160321_19203431315.md.jpg%3C/LINK_TEXT%3E%3C/URL%3E%3Ce%3E)



T3x Tactical


Meinaatko kitkutella tuolla vakio tukilla, vai joko on mietteitä paremmasta?

Kyllä tuollakin alkuun pääsee, ei se nyt niin löysä ole kuin moni luulee, toki riippuu kuskistakin ja missä ryynää.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Ile__ - maaliskuu 21, 2016, 20:46
Tuohan on kuulemma ihan oikeasti jäykempi kuin se vanha tukki. En oo vielä ite päässyt kokeilemaan, mutta kuultuna sellaiselta joka oli jo T3x ctr:n saanu.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Carlos - maaliskuu 21, 2016, 20:50
Tukki on ollut valmiina odottamassa kivääriä jo jonkun aikaa. Eli se kyllä vaihtuu.

Nyt on sen verran muuta ohjelmaa että ihan heti ei ehdi ottamaan savuja, mutta eiköhän tässä jossain vaiheessa radallekin pääse.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Carlos - huhtikuu 02, 2016, 16:18
Lainaus käyttäjältä: Ile__Tuohan on kuulemma ihan oikeasti jäykempi kuin se vanha tukki. En oo vielä ite päässyt kokeilemaan, mutta kuultuna sellaiselta joka oli jo T3x ctr:n saanu.

Rakenteellista eroa uuden ja vanhan välillä on hiukan.



(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://uppaa.fi/images/2016/04/02/20160402_15503359015.md.jpg%22%3E%3CLINK_TEXT%20text=%22http://uppaa.fi/images/2016/04/02/20160%20...%20015.md.jpg%22%3Ehttp://uppaa.fi/images/2016/04/02/20160402_15503359015.md.jpg%3C/LINK_TEXT%3E%3C/URL%3E%3Ce%3E)
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Koheltaja - huhtikuu 02, 2016, 17:04
Onko käsinkosketeltava eroa jäykkyydessä?
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: ylivoima - huhtikuu 02, 2016, 20:43
Minä tuossa männä viikolla asekaupassa kävin ja tuota rosterisena koplasin, kokeilin miten se tukki nojaa piippuun, niin kyllä saa maar

painaa kovaa jotta se pohjaa piippuun.



Myyjän kanssa testattiin myös toi paprutesti, eli joku kuitti yms jolla saadaan freefloating testi selville, niin noin 4" ennen lukkorunkoo

se paperi pysähty, et on siellä senki puolesta jotain positiivistä tullu.



Kai toi nyt on parempi kun se entinen tukki.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Carlos - huhtikuu 02, 2016, 21:23
Lainaus käyttäjältä: KoheltajaOnko käsinkosketeltava eroa jäykkyydessä?

Uusi tukki on hieman tukevamman oloinen. Tosin en ole mitään kovin tieteellistä taivutustestiä noille tehnyt.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: jli - huhtikuu 03, 2016, 12:12
Samalla muotilla täysin uusiksi suunniteltuja tukkeja... Nyt on laiskuus huipussaan. Tai voihan sitä nimittää perinteeksi, niin ei kuulosta niin pahalta.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: HJu - huhtikuu 03, 2016, 12:24
Saisikohan tuota tukkia vielä jäykistettyä jos kolot vetäisi täyteen petausmassaa?
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: ylivoima - huhtikuu 03, 2016, 12:42
Saisi ja vielä kun ostais sen levennyspalikan, niin toi ois ihan soiva tukki, varsinkin kun siinä on se jyrkempi kämmenpala.

Mutta kyllä toi grs berserk ton hakkaa 9-1 vieläkin noiden muutosten jälkeen.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Carlos - huhtikuu 03, 2016, 12:46
Lainaus käyttäjältä: HJuSaisikohan tuota tukkia vielä jäykistettyä jos kolot vetäisi täyteen petausmassaa?

Mietin ihan tuota samaa.



Kävin kokeilemassa rastaspyssyä.

(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://uppaa.fi/images/2016/04/03/20160403_111158bf398.md.jpg%22%3E%3CLINK_TEXT%20text=%22http://uppaa.fi/images/2016/04/03/20160%20...%20398.md.jpg%22%3Ehttp://uppaa.fi/images/2016/04/03/20160403_111158bf398.md.jpg%3C/LINK_TEXT%3E%3C/URL%3E%3Ce%3E)



Samalla kokeilin alustavasti muutamaa käsin virkattua latausta, 100metriltä lupaili jo vähän käyntiä.

(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://uppaa.fi/images/2016/04/03/20160403_1114121d123.md.jpg%22%3E%3CLINK_TEXT%20text=%22http://uppaa.fi/images/2016/04/03/20160%20...%20123.md.jpg%22%3Ehttp://uppaa.fi/images/2016/04/03/20160403_1114121d123.md.jpg%3C/LINK_TEXT%3E%3C/URL%3E%3Ce%3E)



Tuo laituriponttooni piipun päässä on äänenvaimennin.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Koheltaja - huhtikuu 03, 2016, 16:29
Nykyisestä Varmintista jäykistin etutukin muutamall hiilikuitulevyllä ja epoksilla, tuli jäykempi mutta ei vastaa jäykkyydeltään laminaattitukkia.



Hyvää käyntiä tarjoaa, parempaa kuin nykyinen T3 Varmint jonka keskiarvokäynti näyttää olevan 25-30mm välimaastossa tolle matkalle. Pienimmät kasat 11mm ja suurimmat 35mm luokkaa eikä tunnu olevan kovin tarkka latauksista, tai sitten en ole vielä löytänyt sitä parhaiten käyvää latausta. Vaikka on 8" nousu niin tuntuu tykkäävän enemmän kevyemmistä luodeista, raskaammilla ei ole vielä kunnon käyntiä löytnyt ja kasat leviää yleensä vaakasuunnassa.



Kiva nähdä onko tulevan Superin käynnissä eroa nykyiseen.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: THuh - huhtikuu 03, 2016, 16:34
Tukin jäykistämiseen löytyy ohjeet -kampsut tuolta: http://www.ballisticstudies.com (Match Grade Synthetic Stock Stabilizer instructions) esim. Devcon Plastic Steel Liquid(B) 10210 hoitanee saman asian, löytynee brownells.fi
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: ylivoima - huhtikuu 03, 2016, 17:15
Lainaus käyttäjältä: Carlos
Lainaus käyttäjältä: HJuSaisikohan tuota tukkia vielä jäykistettyä jos kolot vetäisi täyteen petausmassaa?

Mietin ihan tuota samaa.



Kävin kokeilemassa rastaspyssyä.

(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://uppaa.fi/images/2016/04/03/20160403_111158bf398.md.jpg%22%3E%3CLINK_TEXT%20text=%22http://uppaa.fi/images/2016/04/03/20160%20...%20398.md.jpg%22%3Ehttp://uppaa.fi/images/2016/04/03/20160403_111158bf398.md.jpg%3C/LINK_TEXT%3E%3C/URL%3E%3Ce%3E)



Samalla kokeilin alustavasti muutamaa käsin virkattua latausta, 100metriltä lupaili jo vähän käyntiä.

(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://uppaa.fi/images/2016/04/03/20160403_1114121d123.md.jpg%22%3E%3CLINK_TEXT%20text=%22http://uppaa.fi/images/2016/04/03/20160%20...%20123.md.jpg%22%3Ehttp://uppaa.fi/images/2016/04/03/20160403_1114121d123.md.jpg%3C/LINK_TEXT%3E%3C/URL%3E%3Ce%3E)



Tuo laituriponttooni piipun päässä on äänenvaimennin.


308?

Onko tuo sun tukki toi MDT LSS kaikilla herkuilla?

Näyttää kyllä pkleen hienolta tuo kiväärisi.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Carlos - huhtikuu 03, 2016, 17:44
Lainaus käyttäjältä: KoheltajaNykyisestä Varmintista jäykistin etutukin muutamall hiilikuitulevyllä ja epoksilla, tuli jäykempi mutta ei vastaa jäykkyydeltään laminaattitukkia.



Hyvää käyntiä tarjoaa, parempaa kuin nykyinen T3 Varmint jonka keskiarvokäynti näyttää olevan 25-30mm välimaastossa tolle matkalle. Pienimmät kasat 11mm ja suurimmat 35mm luokkaa eikä tunnu olevan kovin tarkka latauksista, tai sitten en ole vielä löytänyt sitä parhaiten käyvää latausta. Vaikka on 8" nousu niin tuntuu tykkäävän enemmän kevyemmistä luodeista, raskaammilla ei ole vielä kunnon käyntiä löytnyt ja kasat leviää yleensä vaakasuunnassa.



Kiva nähdä onko tulevan Superin käynnissä eroa nykyiseen.

Ammuin vielä samalla latauksella 2x3lks 100m.

(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://uppaa.fi/images/2016/04/03/20160403_173124b79ef.md.jpg%22%3E%3CLINK_TEXT%20text=%22http://uppaa.fi/images/2016/04/03/20160%20...%209ef.md.jpg%22%3Ehttp://uppaa.fi/images/2016/04/03/20160403_173124b79ef.md.jpg%3C/LINK_TEXT%3E%3C/URL%3E%3Ce%3E)

Täytyy nyt tehdä vähän isompi erä tuolla reseptillä niin pääsee haarukoimaan keskiarvoja.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Koheltaja - huhtikuu 03, 2016, 17:52
Lainaus käyttäjältä: THuhTukin jäykistämiseen löytyy ohjeet -kampsut tuolta: http://www.ballisticstudies.com (Match Grade Synthetic Stock Stabilizer instructions) esim. Devcon Plastic Steel Liquid(B) 10210 hoitanee saman asian, löytynee brownells.fi


Äkkiseltään en löytänyt, olisiko tarkempaa linkkiä?
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Carlos - huhtikuu 03, 2016, 17:53
Lainaus käyttäjältä: ylivoima308?

Onko tuo sun tukki toi MDT LSS kaikilla herkuilla?

Näyttää kyllä pkleen hienolta tuo kiväärisi.


223Rem.



MDT HS3. "Tukkihan" on lähinnä pelkkä alumiiniharkko, mutta se vaikuttaa kyllä ratkaisulta joka ei notku, nitku tai hötky mihinkään suuntaan.

Perä on myös MDT:n valmiste. Muuta ihmeellistä siinä ei juuri ole, laukaisukoneiston jousen vaihdoin Koheltajan kehumaan kevyempään versioon, laukaisu on nyt omaankin makuun todella hyvän tuntuinen.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: THuh - huhtikuu 03, 2016, 18:35
Kyllä se sieltä löytyy, pienimuotoisen etsimisen jälkeen :)



http://www.ballisticstudies.com/Knowledgebase/MatchGrade+Synthetic+Stock+Stabilizer+instructions.html
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Koheltaja - huhtikuu 03, 2016, 20:01
Kiitti, etsi väärästä paikasta...



Tuon voisi tehdä Superin tukkiin, on vähän helpompi kuin hiilari/epoksi täyttö ja varmaan tulee jäykkyyttä lisää.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: jli - huhtikuu 04, 2016, 10:52
Välttävän hiilari-epoksitäytön saa myös sekoittamalla hartsiin hiiltä fillerinä, siis näitä:



http://shop1.r-g.de/en/list/Fillers



Varmaan tuo stock-stabilizer on juuri noin tehty, tosin jäykisteenä on ehkä käytetty jotain halvempaa täyteainetta.



Jos paino pelottaa, niin lasipalloja sekaan sen verran kuin uskaltaa. Ennen valua kannattaisi tehdä rivoituksiin reilun kokoisia reikiä, pujottaa niistä hiilikuitutikkuja läpi http://shop1.r-g.de/en/art/600055HM  ja kaataa sitten valuaine päälle. Rei'itys tai painelu kuumalla raudalla tietysti tarvitaan hiilikuitutikuista riippumatta, jotta valuaine tarttuu kunnolla ripoihin ja reunoihin ja muodostaa yhtenäisemmän blokin.



Aika pian tulee kyllä vastaan tilanne, että on helpompaa käyttää ämpärimuovitukkia vain muottina ja tehdä oikeasta aineesta kokonaan uusi.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Koheltaja - huhtikuu 04, 2016, 11:57
Kyllä noi tukit on materiaaliltaan aika kaukana ämpärimuovista, niitäkin taitaa löytyä joiltain valmistajilta. Mikään järkevän painoinen kuituvahvisteinen muovitukki ei ole täysin jäykkä ellei käytetä alumiinista petausharkkoa tukin sisällä.



Miksi linkissä he käyttää polyesteriä täyteenä, miksei kovempaa ja jäykempää epoksia?
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: jli - huhtikuu 04, 2016, 12:09
Lainaus käyttäjältä: Koheltaja
Miksi linkissä he käyttää polyesteriä täyteenä, miksei kovempaa ja jäykempää epoksia?


Se on aika paljon halvempaa. Pennikin on iso raha sarjatuotannossa.



Sakon käyttämä muovi (todennäköisesti pp tms halpiskama) pitäisi selvitä tukissa olevasta kierrätysmerkistä (pitäisi olla kolmio jonka sisällä numero 5 ja alla PP).
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Koheltaja - huhtikuu 04, 2016, 14:20
Halpaa hintaa täälläkin mietittiin, mitään muuta järkevää perustetta ei ole käyttää polyesteriä epoksin sijasta.



Onko kukaan löytänyt merkintää tukista? En ihan purematta niele ämpärimuovia tukin materiaalina, PP on hyvä moneen paikkaan mutta aika outoa käyttää sitä tukissa koska PP ei kestä pakkasella iskuja kovinkaan hyvin. Tukki on myös huomattavasi kovempaa työstää kuin PP, on jotain mikrokuitua seassa vahvikkeena.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: ylivoima - huhtikuu 06, 2016, 17:17
Mitä olet tykännyt tuosta MDT tukista?

Tuohonhan on vaihdettavissa kaikki AR tyyliset pistoolikahvat?



Tuolla säädettävällä perällä tuosta saisi loistavan kiväärin, kunpa olisi pelimerkkejä niin itsellekkin tuon tukkipaketin ostaisin.



Hyvää käyntia lupailee kiväärisi, millä luodilla olet nyt lataillut?

Joko olet scenaria kokeillut?
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Carlos - huhtikuu 07, 2016, 10:31
Tukkihommat on aika pitkälti makuasioita, kuka tykkää mistäkin. Mulle tuo pistoolikahvatukki tuntuu sopivalta, varsinkin kun siihen on AR:n kanssa tottunut. Näin vähillä ampumisilla ei pysty vielä syväanalyysia tekemään.

Kaikki ns flat top- kahvat sopii.

69gr Scenaria olen lataillut. 77gr suunnittelin ensin myös kokeilevani, mutta jos 69 näyttää toimivan niin lataan sillä.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Carlos - huhtikuu 10, 2016, 12:22
X:llä on nyt ammuttu vähän lisää. 100m käynti tuntuu pysyvän edelleen hyvänä ja toistettavana, parhaat kolmen niput pystyy peittämään yhdellä paikkatarralla.

Oli sen verran tyyni keli että ammuin viimeisillä patruunoilla myös 300m 2x3lks, kasat 19mm ja 25mm, (tähtäyspiste sama, koko kuuden nippu 37mm)

Epäilen että tuossa kävi se kuuluisa hillomunkki. Täytyy käydä tahkoamassa tuota 3sataa lisää kunhan sattuu järkevät olosuhteet, pääsee suunnilleen kartalle.

Mutta kokonaisuutena vaikuttaisi tässä vaiheessa olevan ihan soiva peli.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Koheltaja - huhtikuu 10, 2016, 18:00
Hyvin tuntuu käyvän, kokeile 5lks kasoja niin saa paremmin vertailua oman T3 käyntiin.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Carlos - huhtikuu 10, 2016, 19:03
Lainaus käyttäjältä: KoheltajaHyvin tuntuu käyvän, kokeile 5lks kasoja niin saa paremmin vertailua oman T3 käyntiin.

Joo, näin on tarkoitus tehdä.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Carlos - huhtikuu 17, 2016, 13:09
Ammuin 4x5lks makuulta telttapatjan päältä, aseessa kiinni bipod ja perän alla pussi.

Etäisyys 100m, tuuli 2m/s etuviistosta, ilman lämpötila +9, puolipilvistä.

Piippu oli puhdistuksen jäljiltä. Ennen ammuntaa otettu kuivaksi jarrukliinerillä. Mitään sisäänammuntalämmittelylaukauksia ei suoritettu.



Kasa 1: 21mm

Kasa 2: 19mm

Kasa 3: 30mm

Kasa 4: 22mm



Keskiarvo 23mm, eli noin 0.79moa.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: FINZKI - huhtikuu 17, 2016, 15:49
Mikä aiheutti 3 sarjan hajonnan?
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Carlos - huhtikuu 17, 2016, 16:10
Kuljettaja. Yksi vähän karkasi, neljän nippu oli 23mm.



Mutta kaikki lasketaan ja selitykset pois.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Koheltaja - huhtikuu 17, 2016, 16:28
Latausta hieromalla saat käyntiä pienemmäksi. Oma 223 T3 alittaa tällä hetkellä 0.5moa keskiarvon 5x5lks ja 0.4moan alitus on seuraavana tavoitteena. Ja samalla metodilla ammutaan, makuu/bipodi/hiekkapussi. Mulla tuntuu tykkäävän että luoti on kevyessä rihlakosketuksessa.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Carlos - huhtikuu 17, 2016, 16:59
Latauspituuden muutosta voisi kokeilla, tällä hetkellä se on 0,2mm irti.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Koheltaja - huhtikuu 17, 2016, 18:06
Samoilla paikkeilla on mulla, jossain 0.2-0.3 välimaastossa. En juurikaan mittaa pituutta vaan merkkaan mikrometrin lukeman ja pituudeksi joku keskiarvo eri mittauksista.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: FINZKI - huhtikuu 17, 2016, 20:33
Mikä luoti on toiminut parhaiten 223 kaliberissä?

Toki vaikuttaa tässä erittäin paljon tuo rihlannousu, onko 1/8 vai 1/12, "rynkyttimissä" se taitanee olla 1/9.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Koheltaja - huhtikuu 17, 2016, 21:04
223 T3 8" nousulla ja tuntuu kovasti tykkäävän Nosler CC 52gr luodeista, sama tilanne SMK:n kanssa.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Carlos - huhtikuu 18, 2016, 20:09
Sama 4x5lks, tällä kertaa matkana 300m. Ilma +6, lähes tyyntä.



1. 71mm

2. 73mm

3. 79mm

4. 75mm



Keskiarvo 74,5mm eli noin 0.85moa.



Vähän kahden vaiheilla lähtisikö kokeilemaan sitä raskaampaa scenaria, oma veikkaukseni on ettei käynti tuosta hirveästi muutu sillä.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: FINZKI - huhtikuu 18, 2016, 20:15
Onko kohdistettu 100 vai 150 metriin?

Paljon putoaa luoti esim 150-300 metrin matkalla?

Mulla joku vuosi sitten 10,9g scenari 308:lla putosi jotain 320mm, kohdistus oli tehty 150 metriin.

Hyvä käynti tuossa sun aseessa on, kelpais mulle.

Millanen kiikari muuten kiväärissä on päällä?
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Carlos - huhtikuu 18, 2016, 20:38
100 metriin, korotukset naksutellaan kiikarista.

Putoaiskohan tuo jotain 41cm.

Zeiss Victory Diavari 6-24x56.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: FINZKI - huhtikuu 19, 2016, 20:18
Onko gentelmaneilla Tikoissa tätä X-ray tukkia?

http://www.kineticresearchgroup.com/index.php/categories/x-ray-chassis

Jos olisin ostamassa nyt Tikan kivääriä, niin mikä malli kannattaa ostaa, jotta ei tule ostettua mitään "turhaa" sen aseen mukana, jota ei voisi käyttää jos tuon tukin ostaisi?

Esim ctr menisi hukkaan se loistava billet alarauta, lipaskin.

Tikka varmint taitaisi olla järkevin hankinta, saisi raudat siitä, lipas tuohon pitää ostaa kaiketi erikseen?

AICS lippaita on käsittääkseni peltisinä ja muovisina, kummat on parempia?

Muoviste ainakin olisi suhteellisen edullisia.

IMO tuo tukki on omaan makuun tämän hetkisistä tukeista parhaimman oloinen, kopsattu tuota ulkonäköä TRG kivääristä, ei mua haittaisi yhtään, varsin hyvän näköinen tuo on, sama onko wiskey tai x-ray.

(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://i57.photobucket.com/albums/g201/Justinmd/w3c-rifle.jpg%22%3E%3CLINK_TEXT%20text=%22http://i57.photobucket.com/albums/g201/%20...%20-rifle.jpg%22%3Ehttp://i57.photobucket.com/albums/g201/Justinmd/w3c-rifle.jpg%3C/LINK_TEXT%3E%3C/URL%3E%3Ce%3E)

Vihreäksi maalaisin omankin, tai ottaisin sen vihreillä paneeleilla.

Se "huono" puoli tuossa on toki, että esim MDT tukkeihin voi vaihtaa minkä tahansa perän ja pistoolikahvan, mutta tuskin tuo huono on KRG tukissakaan tuo ergonomia.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Perkeleen_Luoma - huhtikuu 19, 2016, 20:37
Ctr:n pohjametallista ja lippaasta saa kyllä varmasti kelpo hinnan.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: FINZKI - huhtikuu 20, 2016, 17:23
Lainaus käyttäjältä: Perkeleen_LuomaCtr:n pohjametallista ja lippaasta saa kyllä varmasti kelpo hinnan.


Maksaako jengi 400€ ctr lipaspohjasta+lippaasta, jos ne olisi uusia ja käyttämättömiä?

Eikös se TRG lipas maksa uutena jotain pari hunttia?

Alapohjia ei myydä missään irtonaisena, ne voisi olla haluttua tavaraa.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Perkeleen_Luoma - huhtikuu 20, 2016, 17:28
Tuskin sentään 400e, lipas on 160e ahtihuvilalta, lipas+alarauta ehkä 250e.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: FINZKI - huhtikuu 20, 2016, 17:36
300€ vois lähtee pyytämään :)

On tuo ctr alrauta kuitenkin omasta mielestäni haluttavampi kuin esim tämä, vaikka ei tämäkään huono olisi, mutta perus t3 tikkaan vain käy.

http://mm-tac.com/fi/tuote/2678785-atlasworx-alarauta
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: FINZKI - huhtikuu 26, 2016, 18:31
Onko hyvä ostos tämä Tikan tuning jousi liipaisinkoneistoon?

(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://www.yodaveproducts.com/uploads/5/4/8/5/5485241/s940486431287433510_p27_i1_w1066.jpeg%22%3E%3CLINK_TEXT%20text=%22http://www.yodaveproducts.com/uploads/5%20...%20w1066.jpeg%22%3Ehttp://www.yodaveproducts.com/uploads/5/4/8/5/5485241/s940486431287433510_p27_i1_w1066.jpeg%3C/LINK_TEXT%3E%3C/URL%3E%3Ce%3E)
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Koheltaja - toukokuu 14, 2016, 07:17
Tilausta tehdessä luvattiin T3X Superin toimitusajaksi heinäkuuta, nyt olikin toimitus siirtynyt syyskuulle. Luotto romahti samantien toimitusaikaan, mistä sen tietää saanko aseen syyskuussa vai siirtyykö se vielä eteenpäin. Luvat menee vanhaksi eikä pojan kanssa aleta odottelemaan toista kivääriä syksyyn asti.



Tilalle tulee T3 Sporter 223 ja hinta oli niin hyvä ettei harmita ollenkaan X:än tilauksen peruminen, taisin tehdä paremmat kaupat Sporterin kanssa. Plussaa on myös se että kaksi asetta on jo samalla tukilla joten ampuu millä tahansa niin ergonomia on kaikissa sama. Eikä varmaan mene kauaa kun X:än muovitukkeja alkaa tulla myyntiin, sellaisen voi ostaa myöhemmin mettä/ryynäys käyttöön jos tulee tarvetta.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Ile__ - toukokuu 14, 2016, 08:16
Tuliko käytetty vai ihan uusi?
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Koheltaja - toukokuu 14, 2016, 13:32
Uusi, taitaa olla viimeisiä T3 Sporttereita mitä Sakon varastosta enään löytyy. Jos sellaista hankkimassa niin nyt alkaa olla viimeiset hetket laittaa kyselyä, oman aseen tilasin Joensuu SAR:lta.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: AmiP - elokuu 20, 2017, 18:44
Onko kukaan verrannut pystyykö T3x:n vaihto-osana myytävää pistoolikahva vertikaali - kilkettä laittamaan T3:n tukkiin?
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: FINZKI - elokuu 20, 2017, 20:28
Melko tekemätön paikka.

T3X tukki on suunniteltu ja muotti valettu niin, että tuon kahvan siihen asentaa minuutissa.

T3 tukkia ei mahtane voida muokata niin, että tuon kahvan siihen asentaa.

Osta joltakin tollanen tukki, vähän väliä noita 3X tukkejakin täällä myynnissä.

Tässä kuva miltä toi 3X tukki näyttää ilman kahvaa.

(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22https://www.olkkonen.fi/pictures/3078.jpg%22%3Ehttps://www.olkkonen.fi/pictures/3078.jpg%3C/URL%3E%3Ce%3E)
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: AmiP - elokuu 23, 2017, 06:04
Kiitoksia tiedosta!
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: sakkesn77 - elokuu 05, 2018, 22:11
.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Ile__ - elokuu 05, 2018, 22:37
Molemmista on kokemuksia.

Super Varmintissa on paksumpi piippu kuin CTR:ssä.

Super Varmint 22mm ja CTR 20mm.

Molemmista lähtee picatinnykisko irti, kun vähän lämmittää ja ruuvaa irti.



Riippuu mitä arvostaa, kumpi tahansa on hyvä valinta.

Painoa jos vertailee, niin yleensä omasta vyötäröstä kannattaa ottaa se pieni painoero pois ku pyssystä : )
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: sakkesn77 - elokuu 05, 2018, 23:21
.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: Koheltaja - elokuu 06, 2018, 05:56
Superi on käytännössä sama kun Tactical mutta rosteriraudoilla ja huomattavasti edullisempi kun hinnassa ei ole Tactical lisää. Jos ei tarvitse 10ptr lipasta niin Superi on hyvä valinta, myös sen takia että on rosteri joka kestää ajan patinaa käyttöpyssyssä paremmin kun sinistys.



Sporteria olen ollut jo vuoden vaihtamassa Superiin mutta en ole saanut aikaiseksi...
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: sakkesn77 - elokuu 06, 2018, 09:23
.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: jthyttin - elokuu 06, 2018, 10:19
Jos latauspituus mietityttää, saa 308 medium-lippaan ja lukonpysäyttimen vaihdettua 30-06 long-malleiksi. Eli silloin pidemmän lukonliikkeen kustannuksella ei lippaan pituus todellakaan lopu kesken.



Muovilippaan hyvä puoli on että käyttämällä 3patr lipasta se jää suurinpiirtein kokonaan tukin sisään.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: capo - elokuu 06, 2018, 13:01
Lainaus käyttäjältä: sakkesn77 post_id=93124 time=1533536606 user_id=7515
Joo kyllähän tuo rosteri on hyvä materiaali.Niin joo onkos tuossa Superissa muuten muovilipas(näyttää kuvissa)?Kuinkahan pitkä patruuna siihen menee?


Tuohon on  olemassa pitempää patruunaa ottava ns. medium plus mallin lipas, A Huvilalla näyttää olevan.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: jthyttin - elokuu 06, 2018, 13:54
Toimiiko tuo tavallisella 308 lukonpysäyttimellä vai onko siihenkin välimalli olemassa?



Lähinnä kiinnostaisi saada CTR:sta turha lukonliike pois turvautumatta dremeliin...
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: sakkesn77 - elokuu 06, 2018, 19:10
.
Otsikko: Re: Tikka T3x
Kirjoitti: sakkesn77 - elokuu 06, 2018, 19:18
.
Otsikko: Vs: Tikka T3x
Kirjoitti: KJJ - marraskuu 08, 2019, 09:30
BULLPUP perä tulossa

http://www.precisionrifleproducts.com/bullpup-chassis.html
Otsikko: Vs: Tikka T3x
Kirjoitti: KJJ - marraskuu 08, 2019, 09:40
aika näppärä tuo lukon lisä kappale

https://www.youtube.com/watch?v=v0RRb-_fCKM&feature=youtu.be

remingtonille

https://mkmachining.com/product/mk2-bullpup-chassis-preorder/
Otsikko: Vs: Tikka T3x
Kirjoitti: Ippe69 - marraskuu 09, 2019, 18:08
Lainaus käyttäjältä: KJJ - marraskuu 08, 2019, 09:30
BULLPUP perä tulossa

http://www.precisionrifleproducts.com/bullpup-chassis.html
Tuo on aika pitkään ollu "kohta tulossa"...

Muuten kyllä mielenkiintoinen tuote. Jos joskus oikeasti tulee markkinoille toimivana ja järjelliseen hintaan, niin ostan varmasti. Itseasiassa minua ihmetyttää kovasti, ettei markkinoilla ole kuin pari bullpup-tyyppistä pulttilukkokivääriä. Kiinnostusta olis, mutta >6000e on vain liikaa...
Otsikko: Vs: Tikka T3x
Kirjoitti: KJJ - marraskuu 10, 2019, 10:20
ite tuumaillu voisko tuohon lukkoon saada erilaista ratkasua lukkopultti lyhemmäksi ja lataus pumppu toimiseksi? lukkopultissa ohjauskiskot mesis edestä taaksepäin? joku suoraveto tyyppinen/jokumuu sais lyhennettyä vielä latauksessa lukkopultista johtuvaa pituuden lisäystä? nyt kun muotia "lyhyet" niin ei tarvisi kajota siihen piipun lyhentämiseen niin paljon ja siitä johtuviin tehon menetyksiin sun muuhun??