Talouteeni kotiutui perintönä otsikon kivääri. Ajatuksena olisi lähteä jalostamaan tuosta ta-kivääriä. Millaisia muutoksia palstan asiantuntijat aseeseen suosittelette? Ase on siis metsästysmallinen. Ilmeisesti ase kaipaisi tukinvaihtoa ja mahdollisesti uutta piippua. Piippu siis suht ohkanen. Piipussa on myös jyvätähtäimet. Olisiko piipun vaihdon yhteydessä järkevää vaihtaa kaliiperia paremmin ta-käyttöön sopivaksi? Aseen tulisi pysyä kuitenkin hirvilaillisena, mikä ei liene ongelma. Ainakin alkuun olisi tarkoitus pärjätä kaupan patruunoilla. Kiikari aseessa on tällä hetkellä kiinni tikan omassa kiskossa, picatinny olisi varmaan järkevintä asennuttaa? Yhden illan googletuksella markkinoilta ei näytä löytyvän valmiita tukkeja tuohon, eli menee teettämiseksi. Millainen olisi hyvä, kun asetta tulisi kannettua myös syksyllä metsällä?
Ideat ja vinkit projektiin tervetulleita..
Onko aseessa pontentiaalia ta-kiväärikisi vai pidänkö suosiolla pelkästään metsapyssynä?
Äkistään tulisi mieleen, että onko helpompaa myydä pois / antaa vaihdossa ja ostaa tilalle Tikka T3 / CTR, johon saa valmiina lähes kaikkea. Piipun hankinta & vaihto ja tukin teettäminen, niin on äkkiä on enemmän kun T3:sen hinta pötköllään. Ja edelleen pelaillaan kiinteän lippaan kanssa jne...
Edit: Jos siis rakentamaan meinaa alkaa. Mikäli piippu ja käynti on hyvä, ja piipun jättää vaihtamatta. Itse kun upottaa raudat esmes Boydsin uninlet pro varminttiin, niin sittenhän mielekkyys on ihan eri luokkaa kun kustannukset pysyy aisoissa. Käsittääkseni ihan tarkkoja pelejä kuitenkin nuo M65:set...
Tarkkuudesta en tiedä, kun en ole vielä radalle kerennyt..Irto lipas ainakin tuossa on. Ens viikolla täytyy koittaa radalle keretä ottaa savut.
Tikka t3 on kyllä haaveissa, jos tuosta ei ole järkevää lähteä rakentelmaan..
Taannoin tuli tommonen M65:nen rakenneltua ei tosin mikään täysverinen TA-ase. 6,5x55SE, Peurala teki uritetun 620mm pitkän kangen, KKC:n tukki. Todella hyvä käyntinen ase, mutta pöljyyttäni möin kaverille. Seppähän tuollaiseen pyöräyttää helposti weaverin kiskon.
Oulun työstökeskus mainostaa sivuillaan 17mm/Tikan kiilaan käypästä picatinnyä, on muistaakseni tosin vain 150mm pitkä (riittäkö pitkälukkoisessa???).
Eli jos koneistajan vikaa on niin poraa reijät itse kun kiila kävis valmiiks...
Mutta kyllähän täällä moni on aloittanu M65:lla joka on piiputettu hinttimauseriksi ja tukiksi mitä maailma tarjoaa. Eikä näistä kukaan ole tainnut paljoa T3:sta haikailla... 8)
KKC-tukin lisäksi saa ainakin GRS:ää valmiina M65:een.
Lainaan jotain foorumilaista siinä, että M65 lukkolaitteessa ei ole kertakaikkisesti muuta vikaa kuin se, että lippaat ovat kovissa hinnoissa ja saattaa olla vaikeasti löydettävissä. Toisaalta pätevä netin käyttäjä huomaakin jo aika nopeasti, ettei ne CTR tms käypät lippaat olekkaan yhtään sen halvempia, tosin niitä löytää aika paljon helpommalla. Jos pelkkää lukkolaitetta verrataan, niin mielestäni esim TRG22/42 lukkolaite ei tee mitään paremmin kuin M65.
Terveisin,
VIlle
Esim. Ahti Huvilalla 10 patruunan 308W M65 lipas kustantaa 79 euroa. Ei minusta kohtuuttoman kallis. Ja tuostahan syntyy 30-06 lipas etupään muovitäyte poistamalla.
Lainaus käyttäjältä: Poikma
Esim. Ahti Huvilalla 10 patruunan 308W M65 lipas kustantaa 79 euroa. Ei minusta kohtuuttoman kallis. Ja tuostahan syntyy 30-06 lipas etupään muovitäyte poistamalla.
Tämäpä olikin kiinnostava tieto, pitänee pistää tilaukseen! Kiitoksia.
Itsellänikin on yleiskiväärinä (rata-ammunta, hirvi, lintu, kaikki mihin ei pienoiskivääri riitä) ohutpiippuinen M65 .30-06. Tarkkuus vaikuttaisi olevan TA-hommiin aivan riittävää orkkispiipullakin. Kaupan kokovaippalatauksilla käynti oli niin huonoa että olin jo suht varma että joko ampuja tai piippu on romutuskunnossa, mutta petaukset kuntoon ja itseladattua piippuun niin vaikuttaisi löytyvän suorastaan hyvää käyntiä.
Kaliiperin sopivuudesta löytynee erilaisia mielipiteitä, mutta en sinänsä näe mitään syytä miksei nollakutonen olisi ihan kelpo kaliiperi ta-harjoitteluun ellei ole kisamielessä liikkeellä tai vannoutunut jonkun muun kaliiperin käyttäjä. Luotivalikoima on vähintään riittävä ja lähtöjä saa hitusen enemmän kuin perustylsästä kolmenollakasistakin. Harva meistä ampuu niin tarkasti, että nollakutosen käynti ei riittäisi. Tosin edellyttää itselataamista, koska tarkkuuslatauksia on kehnonlaisesti. Tikan alkuperäiset Tikkakoskella lastutut piiput ovat ymmärtääkseni yleensä kunnossa ollessaan tarkkoja.
Yksi linkki lisää... (//http)
30-06:seen ja swedumauseriin löytyy valmiitakin lippaita. Muut kaliiperit on sitten kiven alla. Tai saa vihjata, jos jostain joku keksii 300WM:lle sopivia.
Euroaseeseen laitoin noista lippaista kyselyä joskus pari kuukautta sitten, vielä eivät ole ehtineet vastata... pitäisi varmaan soitella jos haluaa palvelua.
Oma kokemus Euroaseesta oli aika huono, tyyppi vääristeli tietoja (tai ei oikeasti tiennyt mistä puhui) ja väitti vastaan joka asiasta. Lisäksi vittuili suoraan päin naamaa kun löin rahat kouraan.
edit:typo
Itse sain ainakin asiallista palvelua kysyessäni howa+grs+vaimennin paketista. Sovitettuna ja koneistettuna osat. Kutsuivat vielä käpistelemään. Eikä hintakaan paha ollut.
Tosin tuosta paketista irtoaa jo katetta jonnin verran.
Lainaus käyttäjältä: Poikma
Esim. Ahti Huvilalla 10 patruunan 308W M65 lipas kustantaa 79 euroa. Ei minusta kohtuuttoman kallis. Ja tuostahan syntyy 30-06 lipas etupään muovitäyte poistamalla.
Jep. 308:n lipas on tehty 30-06:n lippaasta tuolla täytepalalla ja katkaisemalla nostinta molemmista päistä.
Mitä tulee noihin kahteen M65:een (308/30-06), niin lukot & kehykset taitavat muutenkin olla ihan samat? 308:n patruunalla on vain pidempi matkaan pesään. Onko tästä pidemmästä matkasta ollut haittaa tai ongelmia, muutakin kuin turhan pitkä lukon liike patruunaan nähden?
Menee nyt vähän offtopiciksi, mutta ei voi mitään.. Jos 308:n lippaassa on täytepalojen lisäksi kerran lyhennetty nostinta, niin vaikuttaako tämä toimivuuteen 30-06:n patruunoilla? Saako siis nollakasin lippaasta täytepalat poistamalla nollakutosen lippaan, vai toimiiko lyhennetty nostin huonosti?
Itsellä ainakin toimi pitkät 6,5-284 patruunat hyvin 308-lippaasta, josta oli siis poistettu se täytepala.
Saattaahan se lyhyt nostin vähän liukua pitkittäin ainakin viimeisellä patruunalla, mutta onko siitäkään haittaa jos ei käänny pystyyn.
Ja esim. noissa Huvilan myymissä lippaissa näyttäis olevan lippaan sivussa prässätty potero ja vastaavasti nostimessa ura jolloin nostin ei pääse siirtymään pitkittäin vaikkei täytepalaa olekaan.
Nostaen tätäkin, tosin ihan aiheesta:
Vieläkin on epäselvää että onko LSA-Tikat ja M-sarjan Tikat samanlaisia raudoiltaan? Toki 55 ja 65 välinen ero on, mutta jos vertaa esim. M55 ja LSA-55:ta keskenään?
Alaraudat ja lippaat käy ainakin M55 ja LSA-55 ristiin. Mutta käykö tukit?
Kyllä LSA55 ja M55 ovat käytännössä sama ase, kuten myös LSA65 ja M65.
Muistelen jostakin lukeneeni että LSA:ksi leimatut olivat alunperin USAn vientiin. Jenkkitukkurilla oli jossain vaiheessa laskuja rästissä aiemmista toimituksista joten hyllyssä vientiin valmiina olevat aseet päätettiinkin myydä kotimaahan.
Lainaus käyttäjältä: Poikma
Kyllä LSA55 ja M55 ovat käytännössä sama ase, kuten myös LSA65 ja M65.
Muistelen jostakin lukeneeni että LSA:ksi leimatut olivat alunperin USAn vientiin. Jenkkitukkurilla oli jossain vaiheessa laskuja rästissä aiemmista toimituksista joten hyllyssä vientiin valmiina olevat aseet päätettiinkin myydä kotimaahan.
Sama käsitys on itselläni, eli alkuun LSA:t oli vientiin ja M:t kotosuomeen.
Eli oikealla aavistuksella olin. Tossa löysin Tikasta räjäytyskuvan (M55) ja samalta se näytti kuin oma LSA.
Haaveissa oli hommata toinen lyhytlukkonen Tikka. Tynkä piippunen varmintti ja kaliperiks joku pienreikänen, ajatuksena että pystys tukkeja hyödyntämään molempiin (alkaa olla uweampaan käyttöön)...