Häyhä 2010 - Palaute

Aloittaja Heggis, elokuu 15, 2010, 19:21

« edellinen - seuraava »

JL

#60
Aistin kirjoittelusta että ehkäpä kaikille ei ole täydellisesti avautunut kuinka puhki kisailijat keskimäärin olivat.



Lähtö Pe n. 21.30 alkaen (noin). Siitä seuraavaan yöhön 23.30 asti "samalla silmällä", kuormat selässä.

En usko että kukaan kisailijoista nukkui pe-la yöllä, ehkä korkeintaan torkahti koiranuneen.

La päivän valjetessa lämpö ja kosteusprosentti tappiin, eikä ainakaan kaikilla ollut riittävästi vettä. Ja vaikka olisi ollutkin, elimistö ei ehdi välttämättä imeä nestettä samaan tahtiin kuin sitä poistuu. (Onneksi ehdin sentään pestä mönkijän pölyistä, kire tuli kun näin että vesipöntöt olivat melkein tyhjiä)



Eli näiltä pohjilta sitten briiffauksia kuuntelemaan lauantaina, pitkine tilannekuvauksineen jne.

Ei mikään ihme että epäselvyyksiä syntyi, vaikka asioita olisi selvästi (kaiken muun asian seassa) sanottukin.



La yöllä K-pisteellä erikoistehtävän alkaessa näki parien naamoista että nyt ei sitkeimmilläkään kisailijoilla ole enää hauskaa.

Eräänkin parin jäsen oli ollut sukkasillaan sandaaleilla liikkeellä jo useamman tunnin (ja tietysti satoi kaatamalla ennen tiedusteluun lähtöä että kasvusto olisi mahdollisimman märkä), jo edellisyön metsäkaahauksessa varpaankynsi oli meinannut erkaantua muusta vartalosta. Rakkoja jne kolotuksia oli varmasti muillakin. Liikkeellä kamojen kanssa olitiin siis 25-27h, periaatteessa yhtä soittoa.



Summa Summarum, ei turha jätkä joka meni kisan läpi. Helle+valvominen nostivat vaikeusastetta paljon.

Oikeastaan yllätti että vain yksi pari keskeytti La alkuillasta.

Heggis

#61
Toivottavasti ei tuosta minun tekstistä tälläinen tullut ilmi? Tiesin kyllä että kisaajilla oli erittäin kova koitos takana ja päivä(t) oli pitkiä. Tämän pystyi hyvin huomaamaankin myös kilpailijoista. Aamulla tuntui olevan porukka vähän unessa, iltapäivällä porukka oli selkeästi virkeimmillään ja loppupäivästä alkoi selkeästi fyysinen rasitus painamaan. Ei tuolla kisassa tainnut ketään päästä kovin helpolla, ei edes toimitsijat. Toisaalta näkymä ei ole kuin omasta rastin osuudesta ja sen vähän mitä kuuli muualta.



Siksi suosisin, että varsinkin erikoisissa tapauksissa olisi noita alkubriiffejä etukäteen kilpailijoilla tiedossa. Ainakin pisteenlasku tms jolloin sen jäljellä olevan keskittymiskyvyn voi käyttää rastisuoritukseen mahdollisimman hyvin. Tällä kertaa oli vain päätös että koko rasti pysyi aikalailla "salaisena". Lähinnä haluttiin välttyä turhasta etukäteispurinasta ja spekuloinnista, näin ensimmäisellä kerralla. Tai eihän täällä sellaista spekulointia koskaan ole ollut, eihän  :whistle:



Muutenkin kokemus oli hyvin opettavainen ainakin itselle rastinpidosta. Parannettavaa jäi jonkin verran (aina jää).
Be quick and beat the bullet.

HJu

#62
A1, A2 ja A2B rastien vetäjänä pari havaintoa.



A1lla rasvalaukaus savikiekkoon meni useimmilla oikealta ohi 10-30cm. Korot oli hyvin mutta ilmeisesti tuulta arvioitiin todellista paljon enemmän. 3 osui ja 35 ampui ohi.



A2ssa iso minimisuurennos, päälle jääneet optiikan suojaläpät ja pulttilukkoisuus rokotti 50m tasalla laukauksia. Vain kaksi sai 3lks 6 sekuntiin pultilla. Osumista ei pysty sanomaan taulutulkkauksen myöhäisen ajankohdan vuoksi. Polvelle pudottautuminen ja laukaus 5 sekkaan oli myös haastava. Kannattaa treenata radalla lisää koska helppo toteuttaa. Lukon sulkeminen turvalliseen sektoriin oli puutteellista muutamalla mutta vahingonlaukauksia ei tullut eli tulikurista 10+ koko porukalle!



A2Bllä maalilaite kenkkuili 1. ampuvalle parille mutta saatiin lopulta pelittämään, siitä kiitos laitteiston käyttäjälle. Aika 3min/5lks/ampuja riitti hyvin yhtä tai kahta paria lukuunottamatta. Parien yhteistoiminnan sujuvuus vaihteli paljon mutta sitä ei arvosteltu. Miten korjaat tulta jos pari kertoo "Osuma 2-renkaaseen" ilman kellotaulusuuntaa tms. ? Lisätreeniä voi harjoitella vaikka 100m radalla tähtäimen tai spotteriputken kanssa. Yksi ampuu ja toinen spottaa. Osuma ja osuman suunta ja etäisyys yhteisillä mitta-arvoilla keskipisteestä riittää



Kisakoneet luultavasti havaitsi jo A2n aikana että tuntematon taulu (A2B) on lähes samalla tasalla kuin A2n 04-taulut. Etäisyyksiä olisi voinut odottava ryhmä mittailla/arvioida spotterilla takamaastosta vapaasti. En tiedä hyödynsikö kukaan tilaisuutta. Osumia tuli hyvin mutta harva sai keskelle.



Koska kukaan ei halunnut tulla 1. puoliryhmän jälkeen tulla tarkastamaan A2n tauluja niin otin sen suurena luottamuksen osoituksena rastituomareita kohtaan. Kiitän luottamuksesta.



Haluan erikseen vielä kiittää Ilpoa ja muita rastiuomareita erittäin pro-tason toiminnasta rasteilla. Oli ilo katsoa miten homma toimii kun kellokallella/ammuttajalla on homma täysin näpissä.



Kisaajille iso käsi turvallisesta asekäsittelystä ja reilusta kisahengestä muita kisaajia ja rastituomareita kohtaan.



Olen ollut noin 5 tai 6 kisan ylituomari, varapäällikkö tai rastituomari joten omaa kisakokemusta ei edelleenkään ole. Ehkä ensi vuonna. Tämän vuoden kisasta en luultavasti olisi edes selvinnyt kunnialla läpi. Vettä meni la 4L ja su 3L pelkästään seisoskellessä. Nenä ja poskipäät paloivat bonuksena :-)



Pakko kehua vielä Tykistöprikaatia ja johtoa. 1. kisa jossa rastituomarit eivät näe nälkää ja janoa, aikataulut pitää ja v-käyrän viisari ei omalla kohdalla edes värähtänyt koko kisan aikana.



Ensi vuonna lisää kisakonkareita rastituomariksi että vanhat raakitkin pääsee kisaamaan :-)
Terveisin,


HJu

er

#63
heggiksen  kommenttehin palaten. T5 oli hyvä rasti, mutta arvioinnin kriteenä olleen ajan suhde osumiin olisi pitänyt olla tiedossa. Sra:ssa asia on selvä, mutta ta kisassa olete on yleensä että osumat ovat merkittäväpiä kuin aika. Jasterit eivät olleet lähisomo etäisyydellä, joten jos ei ole tiedossa että laakien pitää lähteä tiettyyn raamiin tai että osumat suhteutetaan aikaan, niin pääosa haluaa varmistaa etäisyyden.  Esim häyhän 2009 hyökkäyrastissa aikaikkunat ja niistä saatavat pisteet olivat rastille lähtiessä tiedossa. Mitään haittaa tästä ei ollut. Liika kiire johtaa helposti  suoritukseen jossa suojautuminen ja  tilanteen mukainen toiminta unohtuu.  



Ta harrastajista vain osa harrastaa sra:ta tai practicalia, joten on ymmärrettävää että väsyneenä ta kisojen vakiintuneet käytännöt tulee päälle, ellei ohjeistuksessa anneta selkosanallista ohjetta kuinka arviointi tehdään.



Palaan tässä yhteydessä fs 2010 rastiin a2, jossa piti edetetä tuliasemaan tuhoten vastaan tulevat viholliset, jonka jälkeen tuliasemasta piti tuhota ta. Suorituksen tulokseen vaikutti kokonaisaika, joka johti siihen että parhaan tuloksen saanut suoritti rastin alkuosan juosten, suojautumatta lainkaan. Samalla yksi tauluista jäi ampumatta. todellisuudessa tuossa olisi tuolla tyylillä kuollut. Häyhän a5 ammunnassa MP5 osion aika oli erillään ta osuudesta. Mp 5 osion pisteytys olikin selvä. Tästä plussaa. Samaa ei voi sanoa ta osuudesta, johon olisin aikaikkunoita tai tietoa pisteytys tavasta kaivannut.  



Asioita joita en salaisi, koskien kaikkia ta kisoja.



ampumasektorit

Maalien laatu

Aikarajat

Arvioidaanko tilanteen mukaista toimintaa ja miten.



Näistä huolimatta. Kiitokset hyvästä rastista. Ensi kerralla MP5 korvattakoon sotilastoimintaan sopivalla aseella, vaikka ämpäri hauska peli onkin,(5,56nato/7,62x39 jne)
Train hard--->Fight easy

Heggis

#64
TA osuuksien pisteitä ei ollut suhteuttu mitenkään aikaan, vaan siinä oli ihan pelkkä aikaraja. Jos kaatoi molemmat jasterit alle 45s niin sai täydet pisteet. Jos kaatoi vain toisen jasterin kunnes maksimiaika 90s tuli täyteen niin tuli "vinland sero poeng". Eli joko maalit oli kaadettu ja sai pisteitä, tai ei saanut pisteitä. Kyse oli kuitenkin 2:sta maalista jota ei oltu naamioitu ja olivat lähellä toisiaan. MSa olisi itseasiassa halunnut tehdä asian yksinkertaisesti ja olisi ollut vain yksi kokonaisaika rastille, mutta saimme käännettyä hänen päänsä, että tuo MP5 osuus on pakko arvostella omanaan jotta se ei dominoi liikaa.



Jos totta puhutaan niin tuo "perinteinen" tyyli ampua tuli kyllä vähän puuntakaa. Luulimme että jos riittävästi osaa painottaa kuvauksissa jne, että on kiire, niin porukka ymmärtäisi. Tällä kertaa osa ymmärsi, osa ei. Tähän kun sekoitetaan se väsymys niin soppa valmis... Noh ensi kerralla tietää paremmin :)



MP5 on oikein sopiva ase talojen sisällä liikuskeluun, olihan kyse cqb:stä... eli kuljettiin rakennusten sisällä ;) Noh todellisuudessa suurimpana vaikuttajana oli se, että haluttiin myös "elämystä" kun pääsee ampumaan mp5:lla sekä turvasektorit olisi olleet suuremman kantaman omaavalla aseella paljon pienemmät... MP5:n kantama on PV:n mukaan 1,5km. Rk:lla taitaa olla aika paljon isompi? Niin ja onhan MP5 "jakokalustoakin" :shifty:





Minä ja Kosanderi olemme ehkä vähän outolintuja "perinteiseen" TA porukkaan nähden. Meille tarkkuus on toki tärkeätä, mutta niin on nopeuskin. Tavoite on löytää se optimaalinen tarkkuus mahdollisimman nopeaan aikaan :wink: Ja tätä tulemme varmasti jatkossakin koittaa saada porukalle iskostettua. Niin hyvässä kuin pahassa :)
Be quick and beat the bullet.

MVe

#65
Tuosta SRA:n soveltamisesta TA-kilpailuihin voi olla montaa mieltä.

Optimi tilanne olisi mielestäni jos kilpailija tietäisi pisteensä heti suorituksensa jälkeen ja kuittaisi allekirjoituksellaan olevansa yhtä mieltä asiasta.

Kun osumapisteet suhteutetaan aikaan, ei kilpailija tiedä rastipisteitään ennen kuin kaikki ovat sen ampuneet läpi.

 Itsekkin hieman hämmästelin pisteitämme, kun pari ampui täydet pisteet MP5:llä, mutta loppupisteitä kuitenkin tuli niukahkosti. Hidas prosessori toki tajusi

lopulta, että aikahan tässä näytteli jotakin roolia.

Ehkäpä etukäteen ilmoitettu aikaraja ja sen alittaminen tai ylittäminen olisi selkeämpi ja yksinkertaisempi vaihtoehto.

Kosanderi

#66
Lainaus käyttäjältä: "MVe"Optimi tilanne olisi mielestäni jos kilpailija tietäisi pisteensä heti suorituksensa jälkeen ja kuittaisi allekirjoituksellaan olevansa yhtä mieltä asiasta.Kun osumapisteet suhteutetaan aikaan, ei kilpailija tiedä rastipisteitään ennen kuin kaikki ovat sen ampuneet läpi.
Itse asiassa tuo oli mitoitettu tänä vuonna siten, että mahdollisuus olisi ollut saada pisteet tietoon välittömästi, mikäli rastia ei olisi vedetty vajaalla miehityksellä. Täysillä taulupisteillä ja ajalla 72 sekuntia(tai parempi) sai rastilta täydet pisteet. Optimi osumakerroin 1.66 oli testattu edellisenä iltana ampumalla. Sattumalta tähän ei päässyt kuin yksi pari ja sekin rimaa hipoen.
Lainaus käyttäjältä: "MVe"Itsekkin hieman hämmästelin pisteitämme, kun pari ampui täydet pisteet MP5:llä, mutta loppupisteitä kuitenkin tuli niukahkosti. Hidas prosessori toki tajusi lopulta, että aikahan tässä näytteli jotakin roolia.
Pistelaskutapaa ei ollut millään lailla peitelty, vaan se kerrottiin avoimesti briiffissä. Pisteet jaettuna ajalla verrattuna optimi suoritukseen. Tosin tuota rajaa 1.66 ei kerrottu. Parisi ampumat pisteet 100/120 olisivat riittäneet 100% osumakertoimeen(täysiin pisteisiin rastilta), jos aikaa olisi kulutettu 60 sekuntia tai vähemmän.
Lainaus käyttäjältä: "er"Mp 5 osion pisteytys olikin selvä. Tästä plussaa.
Näin monella eritapaa asian voi ottaa...  :D

MVe

#67
Jotta ei syntyisi epäselvyyttä, niin totean heti, että rastihan oli erinomaisen hyvä, mutta SRA pistelasku aiheuttaa pääsääntöisesti kaikille harmaita hiuksia.

Negatiivinen asenne johtuu varmaan suhtautumisestani nyky SRA toimintaan, joka mielestäni hieman juoksukisana on jo erkautunut kauas alkuperäisestä ideastaan. Valitettavasti :lol:

PL

#68
Ei SRA:ssa enää juosta koska kuulemma hyvällä rastilla pitää olla ammuttava maali / 1s :roll:

Heggis

#69
Ei olisi tarvinnut tuossa MP5 rastissakaan juosta... Jos ampui nopeasti ja tarkasti niin kävelyvauhti riitti. Maalejahan oli sen verran sijoiteltu pitkin matkaa ettei pitkiä pyrähdyksiä edes päässyt tekemään. Kosanderin suoritus pe illan testailussa oli jotain vähän minuutin alta. Itse testasin rastin kävelemällä ja ampumalla osan maaleista vauhdista (ei niitä ollu ku muutama) niin mulla meni aikaa jotain 1min 15s. Eli jos ampui tarkasti ja nopeasti niin täydet pisteet sai kävelyvauhdilla ;)
Be quick and beat the bullet.

Kosanderi

#70
Mun suorituksia on ihan turha käyttää minkään mitta-asteikon vertailussa, koska mä en osaa ampua - varsinkaan pitkillä tai tässä tapauksessa pitkähköillä pyssyillä. Pääsee TA-killan porukka toteamaan sen alkuerissä RTC:ssä sunnuntaina. Kuhan ny sais ees numerot pidettyä siedettävinä... :shifty:



Mut joo - kiitosta palautteesta. Olen saanut oman p-listani valmiiksi ja katotaan miten saadaan parannettua ensivuodeksi. Ehkäpä me ensi vuonna päästään toden teolla toteuttamaan itseämme ja siitä vasta soppa syntyy. :D

muroc

#71
erittain mielenkiintoiselta kuulostaa kilpailu nain jalkimeininkeja lukiessa, harmittaa kylla suunnattomasti etta en itse paassyt paikalle. ehkapa viela jonain vuonna.

minkalaisia matkoja tuolla tuli kilpailijoille marssittavaa?

Karhu

#72
Oiskohan kuvia missään saatavilla. Olisi kiva nähdä oma rölli toisestakin perspektiivistä.

MSa

#73
Lainaus käyttäjältä: "Karhu"Oiskohan kuvia missään saatavilla. Olisi kiva nähdä oma rölli toisestakin perspeltiivistä.


Kisoissa oli kaksi designated kuvaajaa paikalla. Sovittiin että toimittavat kuvat johdolle ja sitten sieltä laitan galleriaan... Vielä ei kuvia ole näkynyt...
[url=https]

MSa

#74
Häyhä 2010 Galleriaan päivitetty kuvia.

http://hayha.takilta.fi/gallery_index.html">http://hayha.takilta.fi/gallery_index.html
[url=https]