Mikä tarkkuuskivääri?

Aloittaja Corpisoturi, tammikuu 15, 2025, 18:03

« edellinen - seuraava »

KRG

Lainaus käyttäjältä: MOj - tammikuu 18, 2025, 19:11
Lainaus käyttäjältä: KRG - tammikuu 18, 2025, 15:03Joka ammunan jälkeen käärme pesään, kuivana.



On siinä rouva kovilla 😂.

Sorry, poistakaa jos jotain häiritsee...

Saiskin vielä :'(

samim

Ekan harharetkikiväärin (ctr .223) jälkeen Tac a1 308 on ollut vallan mainio peli. Toistettavia osumia jasteriin tuolla saa 800...850m matkoille, sen jälkeen luoti käyttäytyy ennustamattomasti, ja osumia tulee lottokoneen arpomana harvakseltaan.

Laittaisin huomiota aseen lisäksi siihen ampumatarvikkeseen. 10.85g Scenarilaatikko maksoi kaupassa 125€ viime vuonna ja 11g Lock base taisi olla jo kuudenkympin tienoilla. 50 ja 20 patruunaa vastaavasti. Ja jos ei halua olla mittaamassa lähtöjä ja korjaamassa kohdistusta aina joka kerta erikseen, niin vuoden patruunat pitäisi ostaa kerralla. Pitkän matkan ratapäivinä kulutus on luokkaa 100 patruunaa/päivä.

Patruunoiden hinnat eivät näytä halpenevan. Saas nähdä, mihin hintaluokkaan Lapuan uusi MaxRange Target asettuu. Sen osalta jännästi tuovat ensin 6.5mm luodin, ja .30kal tulee sitten joskus. Ja valmiista patruunasta ei kukaan vielä osaa sanoa mitään?

K.Helin

Rupeaa Lapuan Max Range Target BC/muotokerroin olemaan kohdillaan!

Lapua 6.5 mm 123 grs Scenar G1 0.527
Lapuan 6.5mm 144 grs Max Range Target G1 0.670
Hornady 6.5mm 153 grs A-tip G1 0.704

Bergerinkään kuulat eivät pärjää BC/muotokertoimen osalta Lapualle. Lapuasta kun ei tarvii pulittaa tupla-alveja niin näillä tiedoilla alkaa amerikan kuulat vaikuttamaan aika tylsiltä.

K.Helin

Vielä Lapua .338 250 grs Scenar G1 0.648

6.5 mm B.C. on siis korkeampi kuin lämärin bc.

oho osu

Historiasta jos haluaa jotakin oppia, niin sekä Mosin-pohjaisten, että RK62M:n muunnoksen yhteydessä isoin haaste oli lisälaitteiden pysyvä ja luotettava liitettävyys ilman kompromissejä. Joten mahdollisimman paljon valmista picatinnyä, ARCA:a ja mlokia.

metsienmies

Lainaus käyttäjältä: K.Helin - tammikuu 19, 2025, 11:02Rupeaa Lapuan Max Range Target BC/muotokerroin olemaan kohdillaan!

Lapua 6.5 mm 123 grs Scenar G1 0.527
Lapuan 6.5mm 144 grs Max Range Target G1 0.670
Hornady 6.5mm 153 grs A-tip G1 0.704

Bergerinkään kuulat eivät pärjää BC/muotokertoimen osalta Lapualle. Lapuasta kun ei tarvii pulittaa tupla-alveja niin näillä tiedoilla alkaa amerikan kuulat vaikuttamaan aika tylsiltä.


Kyllähän näissä OTM luodeissa kannattaa ennemmin katsoa sitä G7 arvoa, se pitää paremmin paikkansa. Lapuan uus kuula on kuvien ja statsien perusteella hyvin pitkälti suora kopio Bergerin 144 long range hybrid target luodista. G7 bc erokin on 0.01 Bergerin eduksi, eli ei mitään.

Ja omasta mielestä olisikin vain ja ainoastaan viisas ratkaisu alkaa Suomessa lapuan tehtaalla tekemään noita Bergerin kunnon luoteja, samaa puljua kun jo ovat niin saisi "bergeriä" Eurooppaankin kohtuu hintaan, kun Jenkeissä bergerin menekki on niin saakelin kovaa että jos sieltä ylipäänsä mitään ees saa ulos muualle maailmalle, tullit rahdit yms tekee omat tepposet jo hintaansa. He käytännössä ampuvat bergeriä samaan hintaan kun me scenaria.

KJJ

Lainaus käyttäjältä: HJu - tammikuu 18, 2025, 16:37
Lainaus käyttäjältä: KJJ - tammikuu 18, 2025, 14:01ot tuosta kaliperivalinnasta sitten "sota" tilanteessa jos joutuu esim perääntyyn niin tuskin haittaa jos mökeistä löytyy sopivaa paukkua yleensä niitä tarvikkeita ei liikaa ole ja tarviihan ne kotijoukotkin minusta jotain kättä pitempää ja ois hyvä osata niitä käyttääki..

308Win on kiväärinpatruunanan suorastaan erinomainen 600 metriin ja ok 800m saakka että voi sellaisen hankkia mutta en anna sotaskenarioiden vaikuttaa kaliperivalintaan mitään. Koska itse ammun mieluusti niin kauas kuin pystyn niin seuraava kaupan kivääri lienee 6.5Cr. Ja voihan sitä aina hihkua että se on USSOCOMin uusin TA-kiväärikaliperi ja siten erittäin milspec ja melkein-Nato ja melkein-jakokampe :-)  https://soldiersystems.net/2018/03/23/ussocom-adopts-6-5-cm/

Tosiasia lienee että jos jostain löytyy paljon jotain a-tarviketta niin samasta paikasta löytyy myös samaa a-tarviketta käyttäviä aseita. Kesämökeiltä ei pitäisi löytyä kumpiakaan koska ei niitä mökeillä saa säilyttää.

OT: Kaliperiyhteensopivuus voi muuten poikia sellaisenkin ilmiön että Valtio/PV hakee ne 308 Winit pois ja antaa niistä kuitin. Niihinhän löytyy a-tarviketta PV:ltä jo nytkin. Kotijoukot jää sitten ilman aseita. 6.5 Cr:n tapauksessa aseet tai patruunat ei kiinnostaisi PV:tä yhtään 

tärkotin tuolla "mökki" ihan omakotitaloja ja hyvä pointti kanattaa jonku nato kaliperin lisäksi ostaa joku muuki kaliperi

ps aikonaanhan maastureissa oli pienenpi vero vinssin kera juuri mainitsemastasi syystä ja tuota ois tosiaanki hyvä soveltaa aseisiinki sais trg 338 300 308 halvemmalla + niihin panoksia (tulis samalla sitä TYÖTÄ)

ai nii eihän 338Lm saa ees lupia ja  mitäpä sitä varautuun..

KJJ

eikö lapualla aikonaan ollu 155 graininen tarkkuusluoti 6,5kiin

KRG

IMO, 8,8 Scenar-l on myös otettu mallia Bergeristä.
Mitäs se haittaa, kun Lapua sen Bergerin omistaa, niin voi tehdä mitä haluaa.
8,8L on oma suosikki pitkälle matkalle.

oho osu

Lainaus käyttäjältä: KJJ - tammikuu 20, 2025, 09:52ai nii eihän 338Lm saa ees lupia ja  mitäpä sitä varautuun..

Saa niitä lupia, TA-perusteella (~"urheiluammunta"). Kun on TA-koulutusta ja ammuntakokemusta ylipäätään takana. Ei ensimmäiseksi aseeksi.

MMä

Lainaus käyttäjältä: oho osu - tammikuu 20, 2025, 17:53
Lainaus käyttäjältä: KJJ - tammikuu 20, 2025, 09:52ai nii eihän 338Lm saa ees lupia ja  mitäpä sitä varautuun..

Saa niitä lupia, TA-perusteella (~"urheiluammunta"). Kun on TA-koulutusta ja ammuntakokemusta ylipäätään takana. Ei ensimmäiseksi aseeksi.
Jep! Kyllä niitä saa. Jopa ensimmäisenä aseena, jos on riittävät todistukset TA harrastamisesta. MPK:n TA-koulutusputki on hyvä lähtökohta ja senhän voi suorittaa myls laina aseilla.

KJJ

korjataan ei saa metsästysperusteisesti 338Lm lupia muuten ei taida saada sitten metästyksessä käyttää jos urheiluammunta ta peruste vai

metsienmies

Lainaus käyttäjältä: KJJ - tammikuu 20, 2025, 22:42korjataan ei saa metsästysperusteisesti 338Lm lupia muuten ei taida saada sitten metästyksessä käyttää jos urheiluammunta ta peruste vai

Kyllä saa metsästysperusteisesti, tietenkin riippuu paljon hakijasta kuinka hyvin asian osaa perustella sekä laitoksesta.

Sillä ei ole mitään merkitystä millä perusteella se on luvitettu, sitä saa käyttää kaikessa laillisessa harrastamisessa. Esimerkiksi oma prs kisa-ase on luvitettu metsästysperusteisesti, ja olen sillä toki teeriäkin tiputtanut. Jos hankit SRA perusteella vaikka ERVA arskan saat sillä metsästää kunhan metsästyksessä on käytössä metsästyslain täyttävä lipas.

KJJ

Kyllä saa metsästysperusteisesti, tietenkin riippuu paljon hakijasta kuinka hyvin asian osaa perustella sekä laitoksesta.

ollaan sitten eriarvoisessa asemassa koska kaikkialla ei saa mikä sinänsä ei ole yllätys sääntösuomessa

KJJ

Kyllä saa metsästysperusteisesti, tietenkin riippuu paljon hakijasta kuinka hyvin asian osaa perustella sekä laitoksesta.

ollaan sitten eriarvoisessa asemassa koska kaikkialla ei saa mikä sinänsä ei ole yllätys sääntösuomessa